Yeşim Salkım "Zor Bir Kadınım"

 |  || Yeşim Salkım
1 Ekim 2018

Yeşim Salkım "Zor Bir Kadınım"

  • 1 Ekim 2018
  • 720 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Röportaj: Selim Akar


YEŞİM SALKIM: “ZOR BİR KADINIM”


Yeşim Salkım kimdir, kendinizi anlatır mısınız bize?

Ben de daha bulamadım. Zor bir kadınım. Onun dışında anneyim. Anneliği annemden öğrendim. 28 senedir şarkı söylemeye çalışıyorum. Şarkıcılığı da babamdan öğrendim. Oyunculuğu çevremden öğrendim. Kendi içinde iyi bir kadınım aslında, herkes gibiyim. Biraz canımı sıkarlarsa, can sıkarım. Canım sıkılmazsa, kimsenin etlisine sütlüsüne karışan biri değilim.  Söz konusu sevdiklerim olunca koruyucu bir tarafım var. Aslında sanıldığının aksine eğlenceli bir kadınım ben. Geçenlerde de Yeşim Salkım kimdir diye sordular; ortaya karışık meyve sepetiyim gibi dedim. Her şeyden biraz var…

Yaptığımız işe göre insanlığımızın değerlendirilmesi çok yanlış. Bu meslekte olmam; benim doğru ve yanlış anlamında insani değerlerden uzak yaşadığımı göstermez. Yıllar boyu sanatla uğraşan insanlar idol alınmıştır. Sanırsın onların kalbi yok, onlar birer android. Onlar yemiyor, içmiyor, tuvalete gitmiyor. Onlar bir idol ve öyle görmek istiyorlar. Bence bu çok yanlış… İnsani tarafını unuttuğun zaman bence çok büyük yanılgıya düşersin. Mesela ben horluyorum ama buna da inanmak istemiyorlar… Hatta geçenlerde Ada uyandırdı beni “anne horluyorsun” diye. Ben horul horul uyuyorum buna şaşırılmaması gerekiyor. Çok güzel menemen yaparım. Bandıra bandıra yerim de. Aslında herkes gibiyim biz insan olarak aynıyız, hiçbir farkımız yok.  


Ege Life | Yeşim Salkım


“YARAMAZ BİR ÇOCUKTUM. ÇOCUKKEN ERKEK ÇOCUKLARINI DÖVÜYORDUM.”

Nasıl bir çocuktunuz?

Yaramaz bir çocuktum. Şımarık değildim. Daha doğrusu büyüklerim bunu söylüyor. Ben şöhretin içine doğdum. Mürebbiyelerle büyüdüm 4 yaşında Fransız Anaokulu’na başladım. Özel bir eğitimim oldu. 6 yaşında Fotoroman Kraliçesi seçildim. Saklambaç’ın Fotoroman Kraliçesi’ydim. 16 yaşında reklam şarkıları söylemeye başladım.  Hatta o zamanlar babam izin vermediği için benim yerime reklamda o dönemin en güzel kızlarından biri olan Merve İldeniz oynadı.  Erkek kardeşim var. Futbol oynamayı çok severdi. Kavga çıktığında aşağıdan yukarı bağırırdı abla diye ben o 3 katı nasıl indiğimi bilmezdim bütün erkek çocukları kaçardı. Kısacası ben erkek çocuk dövüyordum. Bu kadar yaramaz bir kızdım işin özü hayatı çocukluğu özelikle çok sevgi dolu bir çocuktum. Çok sevilmiş bir çocuktum. Kalabalık bir ailede büyüdüm ve sevgiyi ailemde gördüm. 

Nasıl bir annesiniz peki?

Bizim ailemizde hep kuzum diye sevilir ben de çocuklarımı kuzum diye seviyorum. Seni veren Allah’a kurban olayım diye sevilir. Ben de çocuklarımı aynı şekilde bu gelenekle seviyorum. Bunu her ne kadar göstermemiş olsam da herkes gibi anneyim. Sevgisiz bir ortamda hiç olmadım. Bu yüzden adalet duygum çok gelişti. Sevdiğim bir insana haksızlık yapıldığında mutlaka karşısında beni bulur o kişiler. 


Ege Life | Yeşim Salkım


“İLK LİSE ZAMANIMDA ALDATILDIM.”

Erkeklerin dövülmeyeceğini hangi yaşta anladınız veya size bunu hangi erkek anlattı?

Lise zamanında ilk âşık olduğumu düşündüğümde aldatılmıştım. Ben size erkeklerin dövülmesi gerektiğini ne zaman anladım onu anlatmak isterim. Biz 3. katta oturuyorduk ve bir gün karşı apartmanın balkonundaki bir çocukla bakışmaya başladık. Gençlik aşkı diyelim, o bakıyor ben bakıyorum. Aynı apartmanda da bir kız arkadaşım daha   vardı. Hayatımdaki kadınlardan ilk kazık yediğim andır bu. O zamandan beridir hep yiyorum. 16 yıl önce söylemiştim bir kadının en büyük düşmanı yine bir kadındır, yine söylüyorum. Biz 3. kattayız ve kız arkadaşım 6. katta. Balkondan bakıyorum karşı tarafa çocuk bir işaret çaktı aşağı gel diye, ben heyecanla aşağı doğru inerken diğer kız arkadaşımı bizim kapıda gördüm, o da aşağıya iniyordu. Meğer ona da işaret yapmış. Bu arada ben saftirik gibi kız arkadaşıma çocuğa duyduğum duyguları anlatıyordum, bunu bilmesine rağmen bir şey değişmedi. İşte o zaman erkeklerin daha fazla dövülmesi gerektiğini ve güvenilmemesi gerektiğini, kadınlardansa asla dost olmayacağını anladım. Böylece ilk aldatılma duygumu yaşamış oldum… 


Baba kız ilişkiniz nasıldı?

Katı bir babam vardı. Aslında Fransızca öğretmeniydi ve çok sertti. Ama şahane bir babaydı. Bizi çok severdi. İlk defa burada söylüyorum. Ortaokuldaydım, babam gizli gizli gelip bizi kontrol edermiş. Bir gün teneffüse çıktığımda bir erkek arkadaşım ile sohbet ederken beni görmüş, o zamanki sohbetten ne olacak, merhaba merhaba, gençlik sohbetleri. Eve döndüğümde beni karşısına aldı seninle biraz erkekleri konuşalım dedi. Erkek ile kadınlar farklıdır dedi. Babam çok aydın biriydi ben ondan öğrendim kadın erkek farklığını.  Her şeyin ilki çok önemlidir. İlk olanı güzel yaşa dedi. Bu bana babamın nasihatiydi. Belki de bu nasihat üzerine ben erkeklerle flört etmek yerine evlenmeyi seçtim. Hayatımda bir gecelik ilişkim hiç olmadı hep ilişkilerimi ciddiye aldım ve evlilikle sonuçlandı. Flörtöz bir kadın olmak yerine evliliği seçen bir kadın oldum.


Ege Life | Yeşim Salkım“HAYATIMA GİREN TÜM ERKEKLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.”


Hayatınıza giren erkeklerden hangisi sizi daha fazla mutlu etti?

Bunun ayrımını yapamam. Hayatıma giren tüm erkeklere çok teşekkür ederim. Tekâmül edebilmemde hayatıma çok şey kattılar. Ben aldatılmayı da dibine kadar yaşadım. Hayatta kalabilmem adına güçlü olabilmem adına bana çok şey öğrettiler. Çok ağladım, ben çok sevildim. Hakan Uzan ile Ürdün’de evlendiğimde adım attığım yerde deve kesildi. Bir sarayda evlendim ben ama saraydan döndüm geldim. Bir oyuncuya âşık oldum. 250 TL yevmiyeye çalışan bir adam ile köpek çiftliğinde evlendim. Nerede kiminle ne şartlarda birlikte olduğunuz önemli değildir. Sevgiyi bununla sınırlandırmazsınız… Ben birini sevdim gittim evlendim. Sahip oldukları veya olmadıklarıyla hiç ilgilenmedim. Sadece sevdim, severken de hesap yapamadım. Aşk güzel bir duygu, her insanın yaşamaya hakkı var. Şu an kalbim boş…


“HERKES KADAR BEN BU HAYATTAN PAYIMI ALDIM”

Yeni projeleriniz var mı?

Ekim ayında kitabım çıkıyor. İsmi ‘Sansürsüz’… Aynı zamanda oyunlaştırılıyor. Tek başıma ben oynayacağım. Dünden bugüne Yeşim Salkım’ın tüm hayatı bu kitapta ve sonrasında ise sahnede olacak. Benim hakkımda o kadar çok yanlış bilinen şey var ki… Ben hayatım boyunca külkedisi olmadım. Ben her zaman ailemin gözbebeği, dünya tatlısı evlatları oldum. Herkes gibi herkes kadar ben bu hayattan payımı aldım. Acı çektim, aldatıldım. Üzüldüm, şahane bir hayatım oldu. Teknelere de özel uçaklara da bindim. Evimde 14 kişi çalıştı. Şimdi 1 kişi çalışıyor. Daha farklı bir hayat yaşıyorum. Her şeyiyle bu hayatı hazmetmiş biriyim. Yanlış bilindiği için anlatıyorum. Çünkü yanlış biliniyor. Göstermelik değil, gerçekten özü sözü bir, sevilen bir kadınım. Böyle yetiştim, böyle büyüdüm, böyle öleceğim. Hayatım bir film olsa; çocukluğumu çocuk yıldız Beren’in oynamasını isterdim. Genç kızlığımı çok beğendiğim Serenay Aktaş’ın ve olgunluk dönemimi ise Demet Evgar’ın oynamasını isterdim. 

Diğer yeni projeler; Eda Metin ve ben Bodrum’da Salı sallanır konserlerine devam ediyoruz. Çok da güzel geçiyor. Ayrıca “Bize Müsaade Beyler” isminde aldatan, aldatılmış kişilere özel bir şarkı geliyor… Ercüment Vural ile şarkımız, yakın zamanda klipleniyor.

“ALEYNA TİLKİ’NİN YORUMCU KİMLİĞİ PEK ÇOĞUNA DERS VERECEK CİNSTEN.”

En çok beğendiğiniz yıldız yeni jenerasyondan kimdir?

Aleyna Tilki… Farkı farklı olması.  O kadar farklı ki, özgürlüğünü ilan etmiş, ne istediğini bilen, kimsenin lafını dinlemeyen, kendi doğrularıyla hareket eden bir kız görüyorum. Ailesinin sahip çıktığı ve en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştığı bir kız. Star dediğimizdeki o ışık Aleyna’da fazlasıyla var. Kimse boşuna konuşmasın, gerçek anlamda başarılı ve yorumculuğu pek çoğuna ders verecek nitelikte. Bu başarısını da Yıldız Tilbe’nin albümünde fazlasıyla hissettirdi. Onu Ada ile izlemeye gittim. Ve onu sahnede izlerken onunla gurur duydum.


Ege Life | Yeşim Salkım


Anneanne olmaya hazır mısınız?

Buna hazırım. 48 yaşındayım. Gerçi bunu da 50 diye yazıyorlar ama bu da hakkımda bilinen yanlış bir bilgi… Türkiye’nin en genç anneannesi olmaya hazırım. (gülüyor.) Önümüzdeki sene çocuk yapmayı planlıyorlar.

“CHER BENİM İDOLÜMDÜR.”

Hayatınıza baktığınızda hangi Yeşim Salkım sizi daha fazla üzdü?

Bizim mesleğimizi yaparken bu kadar çok aile sahibi olma isteğim ve çabamdan dolayı, mesleğimi görmezden gelmiş olabilirim. Hep bir ailem olsun istedim. Hem kariyerime hem de aile kurma isteğimi eş zamanlı hareket etme ve birlikte yürütme isteğimden dolayı çok fedakârlık yaptım, bölündüm. Evliliğimde başarılı olmaya çalışırken işimi ihmal ettim. Finalde dolayısıyla başarısız oldum. İnsanlar bunu böyle görme diyorlar fakat ben öyle bakamıyorum. Ama olsun, yaşanmışlıklarım var. Duvarlarımda bol bol hatıralarım ve resimlerim var… Ben risk aldım. İnsanlar önce benim ayakkabılarımla benim yürüdüğüm yollarda yürüsünler, sonra bir daha konuşalım…

Peki hiç kimseyi kıskandınız mı? İdolünüz kim?

Ben kimseyi kıskanmadım ama idol aldığım sanatçılar oldu. Cher benim idolümdür. Zuhal Olcay, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Nilüfer, Nükhet Duru idol kadınlarımdır. Her birinden bir parçayı alıp kendimde bütünlemeyi seviyorum. 

Yorumlar

Yorum Yap

500