Yeni “TEK”lisiyle Tanıdık Bir Yüz: Tuna Velibaşoğlu

 |  || Yeni “TEK”lisiyle Tanıdık Bir Yüz: Tuna Velibaşoğlu
01 Ağustos 2020

Yeni “TEK”lisiyle Tanıdık Bir Yüz: Tuna Velibaşoğlu

  • 01 Ağustos 2020
  • 465 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

Başarılı müzisyen, söz yazarı ve besteci, çok sevilen şarkı yorumlarıyla sempatik birisi: Tuna Velibaşoğlu. Grup Seksendört’ün dağılma kararı almasından sonra yoluna tek başına devam eden Velibaşoğlu, geçtiğimiz günlerde ilk teklisini dinleyicileriyle paylaştı. Kırgın Çiçekler adlı diziye yaptığı “Sen Kal Ölene Kadar” isimli jenerik müziğiyle büyük beğeni toplayan ve bu şarkıyla müzik kariyerinde farklı bir yol çizen Tuna Velibaşoğlu’nun, yeni şarkısı “Unutma Sakın Beni” de dijital platformlarda yerini aldı. Biz de Velibaşoğlu ile yeni projelerinden ilham aldıklarına kadar güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Acaba Grup Seksendört tekrar bir araya gelecek mi?

 

Ege Life | Yeni “TEK”lisiyle Tanıdık Bir Yüz: Tuna Velibaşoğlu

 

“Unutma Sakın Beni” isimli parçanızı sevenlerinizle paylaştınız. Öncelikle hayırlı olsun. Geri dönüşler nasıl oldu?

 

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bir önceki şarkım “Kışın Sonu Bahar” ı yayınlayalı henüz çok olmadığından, birbirlerini nasıl etkileyebileceklerini tahmin edememiştim açıkçası. Sonuç tahminimden de iyi oldu. Bir önceki şarkının yarattığı etkiyle birçok popüler çalma listesine direkt olarak giriş yaptı ve videosu olmayan bir şarkıya göre çok iyi bir dinlenme oranıyla başladı. Tabii bunda radyo dostu bir eser olmasının da payının büyük olduğunu düşünüyorum.

 

 

Kırgın Çiçekler dizisine yaptığınız jenerik müziğinizle büyük beğeni topladınız. Yine dizi müzikleri yapmaya devam edecek misiniz?

Dizi müziği çok meşakkatli ve stresli bir alan olmasına rağmen, o bölgede bulunmayı ve bir şeyler üretebilmeyi çok seviyorum. İçerisinde bulunduğumuz şartlar dolayısıyla çok nadir yeni proje haberi geliyor. Umarım her şey düzelir ve güzel işler çıkarmaya devam ederiz hep birlikte.

 

Ege Life | Yeni “TEK”lisiyle Tanıdık Bir Yüz: Tuna Velibaşoğlu

 

Söz yazarı ve besteci olarak nelerden ilham aldığınızı sorabilir miyiz?

 

Dönem dönem değişiyor. Bazen kitaplar oluyor, bazen bir film. Bazen bir kafe de rastladığınız, hiç tanımadığınız bir çiftin hikâyesi oluyor bazen de kendi iç dünyanız; hayalleriniz, kâbuslarınız, ufak mutluluklarınız…

 

Şimdiye kadar birçok yerde başarılı konser performansları sergilediniz. Sizce pandemi süresi sonrası konserlerde neler değişecek?

 

Aslında en büyük hayalimiz hiçbir şeyin değişmemesi, çünkü bu noktalara kolay gelinmedi. İnsanların hemen her şeye hızlı bir şekilde uyum göstermeleri olabildiğince korkutucu zaten. Uyumun başladığı yerde çözüm aranmıyor. Mesela hemen rezalet bir ses kalitesi, kötü internet bağlantılarıyla canlı yayınlara başlandı, biz buradayız mesajları verildi. Hâlbuki bu daha büyük bir yara açıyordu. “E böyle de oluyormuş işte” dedi insanlar, bir konserden kaç kişinin ekmek yediğini bilmeden...

 

Ege Life | Yeni “TEK”lisiyle Tanıdık Bir Yüz: Tuna Velibaşoğlu

 

“HAYATINIZA BAŞKA SORUMLULUKLAR GİRİYOR”

 

Bir döneme damgasını vurmuş ve şarkıları hala severek dinlenen Grup Seksendört dağılma kararı aldı. Grup neden dağıldı? Bundan biraz bahsedebilir misiniz?

 

Ben olsam bir grup nasıl dağılmıyor diye daha çok merak ederdim (gülüyor) Gruplar dünyanın hemen her yerinde yirmili yaşlarda kuruluyor. O yaşlarda yegâne amaç müzik yapmak, eğlenmek, gezmek, tozmak ve dünyanın en iyi grubu olmak. Ya ailenizin yanında ya da arkadaşlarınızla yaşıyorsunuz; bir nevi ekmek elden su gölden. Sonra birlikte büyüyorsunuz; ilgiler değişiyor, amaçlar değişiyor, bakış açıları değişiyor, en önemlisi zevkler değişiyor. Kırklı yaşlara gelen bireylerin halen yirmilerinde olduğu gibi davranmaları beklenemez şüphesiz. Başka sorumluluklar giriyor hayatınıza, başka öncelikler. O zaman da herkesi ilgilendiren bir konuda, tüm bireylerin kendi doğruları oluyor ve hepsi kendi açısından haklı oluyor. Bu çözülmesi çok zor bir denklem. Bu yüzden dünya çapında tanınan ve müzik hayatına devam eden grupların çoğu şirket gibi yönetiliyor.

 

Ege Life | Yeni “TEK”lisiyle Tanıdık Bir Yüz: Tuna Velibaşoğlu

 

Seksendört’ün tekrar bir araya gelme olasılığı var mı?

 

Benim yer almadığım bir kombinasyonla olabilir tabii, neden olmasın.

 

“Ölürüm Hasretinle” şarkısı dönemine damga vurmuştu. İlk çıktığında Hacettepeliler olarak lanse edildi daha sonra Grup Seksendört olarak duyuruldu. Bu olayı bir de sizden dinleyebilir miyiz?

 İnanın bizim de çok sağlıklı bir bilgimiz yok bu konuda. Tek tahminimiz şarkının demo adının Hacettepe olmasıyla alakalı olduğu. İnsanlar grubu tanımadıkları için şarkıyı paylaşırken “Hacettepeliler” ismiyle paylaşmışlardır diye düşünüyoruz.

 

Ege Life | Yeni “TEK”lisiyle Tanıdık Bir Yüz: Tuna Velibaşoğlu

 

Konserlerinizde yaşadığınız en unutulmaz anınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

 

En unutulmaz olanlar anlatılamayacak olanlardır (gülüyor

 

“TEK BAŞIMA SAYILMAM”

 

Artık müziğe tek başınıza devam ediyorsunuz. Grupla müzik yapmak ile tek başına müzik yapmak arasındaki farkları sizden öğrenebilir miyiz?

 

Henüz bu konuda ahkâm kesebilecek kadar ilerlemedim açıkçası. Diğer yandan, zaten yıllardır tüm prodüksiyon işlerinde bas gitaristimiz İsmail Okan Özen’ le çalışıyoruz. Tüm dizi, film, reklam, aranje işlerini halen birlikte yapıyoruz. Tek başıma sayılmam bu yüzden.

 

Ege Life | Yeni “TEK”lisiyle Tanıdık Bir Yüz: Tuna Velibaşoğlu

 

Gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

 

İnsanlar plan yaparlar ve kader güler… Bu lafa çok inanırım açıkçası, o yüzden gerekeni yapmak dışında hiçbir planım yok.

 

Son olarak Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

 

Ben de denize girmek istiyorum, beni de çağırın giderken!

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500