Yeni Nesil Spor: “Lolespor”

 |  || Yeni Nesil Spor: “Lolespor”
27 Şubat 2017

Yeni Nesil Spor: “Lolespor”

  • 27 Şubat 2017
  • 498 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Haber: K. Ulaş BİRANTTürkiye Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi başladı.Bu satırları okuyanlardan kaçı farkındadır bilmiyorum ama tüm dünyada ve dolayısıyla Türkiye'de yeni bir spor, yeni bir heyecan doğuyor. Özellikle uzakdoğudan yükselen bu akıma genel olarak E-Spor adı veriliyor. Yani Elektronik Spor. Tüm dünyada, başta gençler olmak üzere, Elektronik Spor adıyla yeni bir rekabet, yeni bir iletişim, yeni bir spor doğuyor. Özellikle iletişim yöntemi güçlü, antrenman fırsatı veren ve teknik anlamda kalitesi yüksek oyunların altyapısı ile “spor” karşılaşmaları yapılıyor, ligler kuruluyor, takımlar oluşturuluyor, rekabet yeniden tanımlanıyor.

Başta gençler olmak üzere, her yaştan kişinin zaman geçirmek için kullandığı bilgisayar oyunları, aslında refleks, zeka, konsantrasyon, el-beyin koordinasyonu, hızlı karar verme gibi bir konuda kişi yeteneklerini arttırmak için kullanılabiliyor. Elbette seçilen bilgisayar oyununa göre, oyuncunun bu yeteneklerinden bir veya daha fazlasında güçlü olduğunun da göstergesi olarak kabul edilebiliyor.

Bu “oyun”lardan özellikle “League of Legends” (oyun çevrelerinde geçen adıyla “LOL”) son dönemin yıldızlarından. Sihirdar Vadisi’nde (Oyunun geçtiği alan), genellikle 2 rakip takım, farklı görevlerdeki 5 üyesi ile karşı tarafın kalesini ele geçirmeye çalışıyor. Konusu basit olsa da, oyunun oynanışı ve uzmanlaşmak göründüğü kadar kolay değil. Temel olarak birkaç şekilde “puan” kazanılabilirken, ana unsur, bir rakip oyuncuyu “öldürmek”. (Elbette bu oyuncu kısa bir süre sonra oyuna geri dönüyor.) Bu şekilde kazanılan puanların dışında, “vadi”de belirli sürelerle çıkan bilgisayar yönetimindeki oyuncuları öldürmek de “altın” ve özel güçler sağlayabiliyor. Nihai amaç ise bilgisayar kontrolündeki kuleleri de yıkarak, karşı tarafın merkezini ele geçirmek... Bilgisayar destekli olarak oyuna katılan ve oyunculara destek olan küçük oyuncuların sürekli katılımı da oyuna ayrı bir heyecan ve hareket katıyor.


PEKİ ÇOK MU ÖNEMLİ?


Konunun dünyada geldiği yeri şöyle özetleyebiliriz;

Geçtiğimiz günlerde 2016 Dünya Kupası düzenlendi. Kuzey Amerika, Avrupa, Güney Kore ve Çin'i temsilen 16 takım, Amerika Birleşik Devletleri'nde dörder takımlı dört grupta toplandılar. Grup Maçları San Fransisco'da oynanırken, gruplarında ilk ikiye kalan takımlar çeyrek final için Chicago’ya geçti. Yarı Finaller New York’taki ünlü Madison Square Garden’da oynanırken, Final maçına Los Angeles’taki ünlü Staples Center evsahipliği yaptı. Yaklaşık 20.000 izleyicinin önündeki karşılaşmada, SK Telecom T1 takımı, Samsung Galaxy takımını 3-2 skorla geçerek, Dünya Şampiyonlarında ilk kez üstüste 3 kez şampiyonluk kazanan takım ünvanını aldı.

Birinci olan takımın yaklaşık 3 milyon dolar ödül aldığı karşılaşmaların dünya için ne kadar önemli olduğu sanırım yukarıda yazılı firma isimlerinden ve organizasyonun büyüklüğünden belli oluyor. 


TÜRKİYE’DE DURUM NE?


Türkiye'deki durumu da anlatabilecek en ciddi örneklerden biri sanırım 2015 ve 2016 Türkiye Şampiyonluk Ligi final serilerinin Fenerbahçe Ülker Arena'da ve tam dolu tribünler önünde oynanmasıdır. Ayrıca belirtmekte yarar var; Yaklaşık 15000 kişilik tribünlerin biletleri 24 saat içinde tükenmişti. Evet, çok fazla bilinmeyen bu “spor”un Türkiye final karşılaşmalarının biletleri 24 saat içinde bitebiliyor.  Bu seviyelerde sevilmeye başlanan, talep gören bir yarışın içine Türkiye'nin en büyük kitlelerine hitap eden yarışçılarının da girmemesi beklenemezdi.


ARTIK DAHA ÇOK DUYACAĞIZ...


Türkiye’nin en geniş taraftar kitlesine sahip spor kulüplerinden Beşiktaş 2016 yılında lige girerken, Galatasaray ve Fenerbahçe de 2017 yılı itibariyle lige girdiklerini açıkladı. 2016 yılını kötü geçiren Beşiktaş, yeni sezona Yükselme Ligi'nde başlarken, Galatasaray ve Fenerbahçe birleştikleri takımların 2016 yılındaki sıralamaları nedeniyle ilk yıllarını Şampiyonluk Ligi'nde geçirecekler. Başta gençler olmak üzere, kendi kitlesini yaratmış olan League of Legends, yeni katılımcıları ile çok daha büyük kitlelere ulaşabilme fırsatını elde ediyor. Hatta Fenerbahçe'nin takımın kurulması ve genel yönetim görevlerini, Markafoni’nin kurucusu olarak bilinen, Türkiye iş dünyasının yeni yıldızlarından Sina Afra'ya bırakması, ne kadar önemsediğini ve dersini ne kadar iyi çalıştığını gösteriyor.


PEKİ KAÇ KAÇ?


Bu yazının hazırlandığı günlerde Şampiyonluk Ligi'nin 2 maçlık periyodu tamamlanmıştı. İlk 2 takım, birer galibiyet ve beraberlik ile öne çıkan “Supermassive Esports” ve “Dark Passage BKM Express”... Her hafta ikişer maç oynanan periyodlar şeklinde ilerleyen serilerde maçlar; Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri oynanıyor.

Ligin ilerleyişi “Lolespor.com” başta olmak üzere çeşitli internet sitelerinden takip edilebilirken, çok heyecanlı geçen maçlar karşılaşmadan 1 saat önce canlı yayına geçen “Lolespor Youtube Kanalı” birçok futbol canlı yayın çalışmasına taş çıkaracak kalitede oluyor. Bu arada merak ettiyseniz; 2 maçlık periyodun sonucunda, “1907 Fenerbahçe Espor” 5. Sırada, “Galatasaray Esports” ise 8. Sırada... )

E... Ne diyelim? Şimdi spor (!) zamanı...

Yorumlar

Yorum Yap

500