Unutulmuş Köy Okulu: Taştepe Yardım Bekliyor

 |  || Unutulmuş Köy Okulu: Taştepe Yardım Bekliyor
1 Ağustos 2019

Unutulmuş Köy Okulu: Taştepe Yardım Bekliyor

  • 1 Ağustos 2019
  • 565 Görüntülenme
  • 0 YORUM

İzmir’in Kınık İlçesi’ne bağlı Taştepe Köy Okulu, yılların binasında okumaya çalışan 60 öğrencisiyle adeta unutulmuş hâlde. Birbirinden parlak öğrencilerin okuduğu bu okulda tuvaletlerden ısınma sorununa kadar birçok kötü durum söz konusu. Okul, çalışmaktan yılmayan öğrencileriyle kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılama noktasına gelmiş. 400 civarı nüfusuyla Taştepe köy sakinleri köy okuluna ellerinden gelen yardımı yapmaya çalışıyor. Konu ile ilgili konuşan Taştepe Köy Muhtarı Erdem Nuray, “Birçok yere başvurdum ancak hiçbir yardım göremedik” dedi.

Unutulmuş bir köy olduğunuzdan bahsettiniz. Sizce bunun nedeni nedir?

Bunun en başında gelen nedenlerden birisi köyümüzün Alevi olması. Bu şekilde dışlanmak bizim açımızdan çok üzücü. Yıllardır yapılan tek hizmet köy okulu bahçesine kurulan sundurma. O da 2-3 sene önce yapıldı. Birçok derdimiz var ancak hizmet yok. Köy projesiyle üniversiteli gençler köyümüze geldi ve çocuklarımızla ilgilendi, bu çok güzel bir şey. Ancak bu bir günlük olan bir olay. Bu çocuklar için kalıcı şeyler yapmamız lazım. Okulun hâli kötü durumda. Tuvaletler kullanılmaz halde. Okul bahçesinde harabe kullanılamayan iki tane bina mevcut. Bizim köy okulunun ihalesi bile yapıldı ancak torpille başka yerlere aktarıldı. Hatırladığım kadarıyla 700 bin lira civarı bir para çıkarılmıştı. Biz yeni okul yapılacak vaadiyle beklerken çıkan para bir anda yok oldu.

60 Tane Pırıl Pırıl Öğrencimiz Daha İyisini Hak Ediyor”

Köy okulumuzda 52 ilkokul öğrencisi ve 8 tane anaokulu öğrencisi olmak üzere 60 tane pırıl pırıl çocuğumuz okumaya çalışıyor. Tuvaletlerin durumunu sizler de gördünüz. Girilecek gibi değil. Küçük çocuklarımız oralardan hastalık kapabilirler. Bunun vebali kimin üstüne olacak? Kışları soğuk geçiyor, herkes evlerinden odun getirerek burada ısınmaya çalışıyor. Okul duvarları da çok kötü durumda. Boyaları dökülmüş ve soğuk alıyor. Ben muhtar olmadan önce de çok ilgileniyordum. Devletin gerekli yerlerine gidip başvurdum ancak hiçbir sonucunu görmedim. Ben tek düşüncem bu çocuklar. Onlar bizim geleceğimiz. Onları bir gün düşünmeyin, geleceklerini düşünün. Umarım buraya gelen gençler sayesinde durumumuzu daha fazla kişiye ulaştırabiliriz. Derginiz sayesinde de daha fazla kişiye ulaşacağımızı düşünüyorum. Sağ olun, var olun. Bizim derdimiz çocuklar. Onlar okusun.

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500