Uğur Gallenkuş “Paralel Evrenler” Tek Bir Karede

 |  || Uğur Gallenkuş “Paralel Evrenler” Tek Bir Karede
1 Mart 2019

Uğur Gallenkuş “Paralel Evrenler” Tek Bir Karede

  • 1 Mart 2019
  • 656 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Uğur Gallenkuş “Paralel Evrenler” Tek Bir Karede

Dünyadaki insan yaşantısı dengesizlik üzerine kurulu. Zengin-fakir, genç-yaşlı, savaş-barış gibi. Dünyadaki insanların bir kısmı refah ve huzur içerisinde yaşarken başka kısımdaki insanlar ise savaş ve felaketlerin içerisinde yaşamlarını sürdürmekte. Adaletsiz dağılmış bu kapitalist sistemin en güzel eleştiri ve yorumlamalarını photoshop çalışmaları ile gözler önüne seren Uğur Gallenkuş (29), dünya üzerinde çekilmiş huzur ve felaket karelerini tek bir kadraj altında toplayarak adaletsizliği tokat gibi yüzümüze vuruyor. 'Paralel Evren' ismini verdiği bu çalışmaları 2015 yılından beri yapan Gallenkuş, Fransa'dan Meksika'ya kadar çalışmaları ile dünya basınında oldukça geniş yer buldu. En son Türkiye'de adından söz ettiren Gallenkuş, dergimize çalışmaları üzerine açıklamalarda bulundu. 


Ege Life | Uğur Gallenkuş “Paralel Evrenler” Tek Bir Karede


Merhaba Uğur Bey. Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Ben Uğur Gallenkuş, internet aleminde @ugurgallen adını kullanılıyorum. İstanbul'da yaşıyorum. 29 yaşındayım. Özel bir şirketin e-ticaret sitesiyle ilgilenerek hayatımı idame ettiriyorum. Hobi olarak montaj ve kolaj işleri yapıyorum. Yaptığım çalışmalarla ilgili herhangi bir eğitim vs. almadım. 2014 yılından bu yana siyasi ve ülke gündemine ve farklı konular üzerine montaj çalışmaları yapıyorum.

Bu tip 'vurucu' görseller hazırlamaya ne zaman başladınız? Sizi buna iten ne oldu?

Paralel Evren adlı çalışmalarıma 2015 yılında başladım. Avrupa'ya geçmeye çalışırken Ege denizinde yaşamını yitiren binlerce insandan birisi olan Aylan bebeğin hafızalara kazınan fotoğrafını görmemle ilk çalışmamı yaptım. Bu işe daha fazla ağırlık vermeme sebep olan olay, bir mülteci kafilesinin jandarmanın denize açılmak üzereyken zapt edilmelerini anlatan bir haberde 3-5 yaş arasında çocukların çaresiz ve korku içerisinde etrafa bakmalarını görmemdi. Bu olay beni çok etkiledi. Seri hallinde ilk bu olaydan sonra işledim paralel evreni. Sosyal içerik paylaşım sitesi bobiler.org sitesinde bunları paylaştım. Lokal olarak bir farkındalık ve beğeni topladı.


Ege Life | Uğur Gallenkuş “Paralel Evrenler” Tek Bir Karede


“AMACIM ACI ÇEKEN TOPLUMLARA MESAJ VERMEK”

Paralel evren, savaş, barış üzerine çok yoğunlaşıyorsunuz. Bundaki amacınız nedir?

Paralel evren çalışmalarıma yönelme sebebim daha evrensel sorunlar olmasıdır. Bu çalışmalar da vermek istediğim mesaj sanki, refah içerisinde yaşayan ülkeler "Bakın sizin yüzünden dünyanın bir bölümü acı çekiyor" gibiymiş algılanıyor ama aslında bu sadece içeren mesajın yarısıdır. Burada ben refah içerisinde yaşayanlardan daha çok acı çeken ülke ve toplumlara mesaj vermek istiyorum. Bakın onlar huzur ve güvenler peki siz neden huzur ve güvende değilsiniz? Neden o toplumlar gibi güven, huzur, adalet, demokrasi ve barışı tesis edemiyorsunuz? Bilim ve sanatta neden atılımda değilsiniz? Sorununuz nedir kardeşim sizin demeyi amaçlıyorum. Ama genel anlamda hep ilk söylediğim bakın batı yüzünden bu aşamadayız mesajı alınıyor toplumlar ve ezilen toplumlar üzerinde. Tabii ki refah içerisindeki toplumlara da verdiğim mesaj bunun diğer yüzüdür.

Çalışmalarınızda kullanacağınız görselleri neye göre seçiyorsunuz? Seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Çalışmamda kullandığım görseller genelde global ajans haberinde denk geliyorum ve olumsuz olayın bende uyandırdığı etkiye bağlı olarak karşılığını oluşturuyorum. Seçerken aslında bir şeye dikkat etmiyorum. Mesajı açıkça göstermesi yeterlidir.


Ege Life | Uğur Gallenkuş “Paralel Evrenler” Tek Bir Karede


Hazırladığınız görseller için çevrenizden nasıl tepkiler aldınız?

Bahsettiğim gibi uzun süredir yaptığım çalışmalardan dolayı çevrem bu tarz konuları işlediğimi biliyordu. Ki birçoğu tarafından hoş karşılandığım da söylenemezdi. Tabii herkesi memnun etme gibi gayeye sahip değilim. Bu çalışmamla ilgili aslında dünya genelinde bu kadar ses getirmiş olmasam yine değişen bir şey yok. Şimdi birçok kişi takdir ediyor. :)

EN SON TÜRKİYE'DE GÖRÜLDÜM

Dünya basınında da çokça yer aldınız. Onlar çalışmalarınız hakkında neler düşünüyor?

Bu çalışmalarımı ilk yaptığımda bahsettiğim gibi lokal bir farkındalığa sebebiyet verdi. Belirli bir süre önce bu seriye ait bir düzine daha iş yapınca global bir içerik platformunda bu çalışmalarımı yayınladım. Sanki dünya bu tarz bir içeriği bekliyormuş gibi çok büyün bir ilgiyle karşılaştım. Aslında bu çalışmalarımın ilk ses getirdiği yer Türkiye olmadı. En son Türkiye'de görüldüm. Hâlâ Türkiye'de o denli bir bilinirliğe sahip değiller. Özellikle Meksika, Brezilya, Hindistan ve en son Fransa gibi ülkelerde gazete ve dergilerde yer aldım ve alıyorum. Dünyanın her yerinden ünlü, sıradan vs. gibi kişilerden çok olumlu geri dönüşler aldım. Farkındalığa ve ufak da olsa bir etkisi ve değeri olacağını belirtiyorlar. Aslında insanların barışa ve huzura o kadar ihtiyaçları var ki. Günümüzde insanlar ekonomik, düşünce hürriyeti vs. gibi konularda buhranlar içerisinde. Hepimizi pek aydınlık günlerin beklediğini sanmıyorum.

Ege Life | Uğur Gallenkuş “Paralel Evrenler” Tek Bir Karede


SAYGI VE SEVGİ HER ŞEYİN ANAHTARI

Yaptığınız çalışmalar savaş ve barış üzerine çok dikkat çekici unsurlar taşıyor. Savaş ve barışa daha farklı nasıl dikkat çekilebilir sizce?

Savaşın ve barışın nasıl bir şey olduğunu aslında insanlar çok rahat anlayabilmeli. Her ülkenin ve topluluğun tarihinde savaşlar ve iç karışıklıkları görebilirsiniz. Bir daha aynı acıları ve olayları yaşamamak gerektiğini ve ona göre bir yol çizilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ne kadar resim, kitap, film v.s. yapsanız boş. Burada ailelere çok büyük rol düşüyor bence, gelecek nesilleri düzgün yetiştirerek bu kötü düzeni tersine çevrilebilir. Sevgi ve saygı her şeyin anahtarı.

Dünya üzerinde savaşların ve yoksullukların biteceğine inanıyor musunuz?

Savaş ve yoksulluk bitmez. Hangi dönemde bitti ki şimdi bitmesini bekleyelim? Sadece bunu minimalize edebilirsiniz.


Ege Life | Uğur Gallenkuş “Paralel Evrenler” Tek Bir Karede


Bu çalışmalarınızla bir sergi açmayı düşünüyor musunuz?

Sergi belki olabilir. Aslında beni tedirgin eden konu telif sorunu. Kullandığım görsellerin asıl hak sahipleri var. Ben sadece farklı bir bakış açısıyla bu fotoğrafları yorumladım. Fakat birkaç yerden sergi konusunda bir sorun yaşamayacağım bilgisini aldım. Çalışmalarım üzerine Avrupa'da bir yer sergi için talep etti. Türkiye'de de şu anda bir teklif almadım.

Bu karşıtlık imgeleminde insanlara düşen görevler nedir sizce?

İnsanlara düşen görevler birbirini sevmeleri ve saygı duymalarıdır. Allah'ın en güzel emiri ve İslam'ın temel değeri olan iyilikte (hayrda) yarışmaktır. Bu iyilikte yarışın sadece müslümanları kapsamadığını düşünüyorum ve öyle. Zorda olanların hepsinedir bu yarış. Ki tarihimizde bunun örnekleri çoktur. Bütün söyleşilerimde hep dile getirdim. Ben Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta sulh, dünyada sulh" sözünü seviyorum ve önemli olduğunu düşünüyorum. Güçlü bir sözdür. Ülkeleri yönetenlerin ve toplumların bu perspektifle davranmaları gerektiğine inanıyorum. 
Yorumlar

Yorum Yap

500