Üç Tekerlekli Bisiklet - Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz

1 Ocak 2019

Üç Tekerlekli Bisiklet - Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz

  • 1 Ocak 2019
  • 651 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Üç Tekerlekli Bisiklet

Yapım Yılı: 1962
Yönetmen: Ömer Lütfü Akad - Memduh Ün
Senaryo: Vedat Türkali 
Yapımcı: Nusret İkbal
Tür: Dram 
Oyuncular: Sezer Sezin, Ayhan Işık, Senih Orkan, Sadettin Erbil, Reha Yurdakul, Osman Alyanak

Ege Life | Üç Tekerlekli Bisiklet - Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz

1962 yapımı olan Üç Tekerlekli Bisiklet, Orhan Kemal’in eserinden uyarlanarak Vedat Türkali tarafından kaleme alınmıştır. Film 1965 İzmir Enternasyonal Fuarı 1. Film Şenliği’nde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini almıştır. 


Ömer Lütfü Akad’ın ifadesiyle de filmin ismi simgesel bir isimdir. Hacer çocuğunu yalnız büyütmüş, 4 yıldır işçi kocasının İzmir’deki işinden dönmesini bekleyen ve mahallelinin çamaşırlarını yıkayarak ayakta kalmaya çabalayan güçlü bir kadındır. Oğlu mahalledeki diğer çocuklarda gördüğü üç tekerlekli bisikletten istemektedir ama Hacer’in kazancı ancak günü çıkartmaya yetmektedir. Oğlunu, kocası Reşat’tan gelmiş olan tek bir mektupla avutmaktadır, dört yıldır her gece oğluna o mektubu okumaktadır.

Ege Life | Üç Tekerlekli Bisiklet - Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz

Hayatı bir gece evine, silahlı ve yaralı bir halde gelen Ali ile değişir. Ali işlediği cinayetten sonra kendisini takip eden adamların elinden kaçarak Hacer’in evine sığınmıştır. Hacer en başta ona tereddütle yaklaşsa da yarasını temizlemesine yardım eder ve ona evin çatı katında bir yatak verir. Ali’nin planı, iyileştiği zaman evden ayrılmaktır. Fakat işler onların planladığı gibi yürümez. Hacer’in oğlunun Ali’yi babası sanmasıyla tüm hayatları değişecek ve Hacer ile Ali bir aile olarak yaşamaya başlayacaklardır. Hacer uzun zamandır bulamadığı güven ve sıcaklık duygusuyla Ali’ye karşı başlayan aşkını engelleyemeyecektir. Ali ise hem Hacer’i hem de oğlunu sahiplenecek, yakalanmak uğruna sokağa çıkarak üç tekerlekli bir bisiklet getirecektir.

Filmin en dikkat çekici yanı, özellikle seyirci açısından, dönemin yaşam biçiminin ve mahalle kültürünün net bir şekilde verilmesidir. Yönetmen filmi yalın bir gerçeklikle ele almıştır. Özellikle Sezer Sezin’in güçlü kadın rolü, tek başına çocuk yetiştirmesi, insanlara karşı dik durabilmesi ve bir erkek olmadan da hayatta kalabileceğini göstermesi, dönemin şartları düşünüldüğünde yapımı daha da önemli bir konuma getiriyor. Kadın haklarının günümüzde dahi bir problem olduğu düşünüldüğünde, yapım kadın hakları üzerine kurulu olmasa dahi geri planda verdiği mesajla etkiliyor. 

Ege Life | Üç Tekerlekli Bisiklet - Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz


Bir başyapıt olarak anılmasa da başka açılardan atlanmaması gereken, ailenin kan bağından çok insan bağıyla kurulduğunu hatırlatan, ayrıca dönemi olduğu gibi yansıtarak kendi dönemi filmlerinden ayrılan bir yapıt “Üç Tekerlekli Bisiklet”. 
Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz (Mamma Mia! Here We Go Again)

Yapım Yılı: 2018
Yönetmen: Ol Parker
Senaryo: Ol Parker
Yapımcı: Gary Goetzman
Tür: Müzikal
Oyuncular: Amanda Seyfried, Lily James, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Julie Walters, Christine Baranski, Cher, Andy Garcia ve Meryl Streep

Ege Life | Üç Tekerlekli Bisiklet - Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz

Sophie’nin annesini kaybetmesinin üzerinden 1 yıl geçmiş, ondan hatıra kalan otele sahip çıkmaya, annesini gururlandırmaya çalışmaktadır. Bunun için her şeyin mükemmel olması gerektiğini düşünmektedir. Fakat bir anda her şey ters gitmeye başlar, Sky ile kavga eder ve adada hiç beklenmeyen bir fırtına kopar… Partinin tüm hazırlıkları yerle bir olacaktır. 

Ege Life | Üç Tekerlekli Bisiklet - Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz


Film zaman zaman küçük geçmişe dönüşlerle Sophie’nin annesi, ilk filminde Meryl Streep’in canlandırmış olduğu Donna karakterinin gençliğine gider.  Gençliğini Lily James’in canlandırmasıyla gördüğümüz Donna, havai, hayallerinin ve kalbinin götürdüğü yere giden bir genç kızdır. Okuldan mezun olmasıyla birlikte kalbinin götürdüğü yolda, âşık olacak, kalbi kırılacak, şarkı söyleyecek ve anne olacaktır.

Ege Life | Üç Tekerlekli Bisiklet - Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz

Sophie, her şeyin bittiğini düşünmekteyken, tüm sevenleri bir şekilde ona ulaşır. Donna’nın ölümünden sonra adadan ayrılmamış olan Pierce Brosnan’ın hayat verdiği Sam, Sophie’nin diğer babaları Harry (Colin Firth) ile Bill’i (Stellan Skarsgård) çağırır, Harry ve Bill ise Yunanistan’ı peşlerine takarak adaya getirir. Sky tüm işlerini bırakarak geri döner ve Sophie’ye her zaman aşkı tercih edeceğini hatırlatır. Sky’ın büyük annesi yıllar sonra Cher’in role karakter vermesiyle karşısına çıkar ve otelde büyük aşkı Fernando (Andy Garcia) ile buluşur. Fakat Sophie’nin en büyük sürprizi karnında büyümekte olan mucizedir. Annesinin kaderiyle Sophie kendi mucizesine kavuşmaktadır.

Ege Life | Üç Tekerlekli Bisiklet - Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz

İlk filmle tüm beğenileri toplayan Brodway’in en beğenilen müzikallerinden Mamma Mia, ikinci filmiyle de geride kalmıyor. Hem görsel açıdan hem de şarkılar ve oyunculuklarla seyirciyi yakalıyor. İlk filmin yıldızı Meryl Streep bu filmde de bizi az bir sahneyle dahi olsa, yalnız bırakmıyor, tüm film boyunca özellikle onun yolunu gözlediğimi itiraf etmeliyim. 

Ege Life | Üç Tekerlekli Bisiklet - Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz


Donna ve Dianomaların enerjisi, Donna’nın başına buyrukluğu, hem Dianomaların hem de Sophie’nin üç babasının yaşlılık ve gençlik hallerini bir arada görmek seyirciye keyif veriyor. 70’lerin renkleri, ABBA şarkıları, oyuncu kadrosu ve seyirciyi bütünleştiren sevgi duygusuyla Mamma Mia – Yeniden Başlıyoruz kesinlikle vakit ayırılması gereken bir yapım.

 

01.01.2019


Yorumlar

Yorum Yap

500