Toplumun +1 Neşeleri 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü

 |  || Toplumun +1 Neşeleri 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü
1 Mart 2019

Toplumun +1 Neşeleri 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü

  • 1 Mart 2019
  • 679 Görüntülenme
  • 0 YORUM


3 yıl önce kurulan İzmir Down Sendromlular Derneği, çeşitli etkinlikler yaparak Down Sendromlu bireylerin farkındalığına dikkat çekiyor. Dernek, birbirinden renkli etkinliklerle Down Sendromlu bireylerin topluma kazandırılması için büyük gayret gösteriyor. 21 Mart Down Sendromlular Farkındalık Günü’nde toplumun mutluluk katsayısını +1 yükselten Down Sendromlu bireyler çeşitli etkinliklerle ‘Toplumda biz de varız!’ diyecekler. Mart ayı sonunda ünlü ressamların tablolarının canlandırılacağı fotoğraf sergisinin Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde sergileneceğini söyleyen İzmir Down Sendromlular Derneği Başkan Yardımcısı Nevin Barlas Ural, daha yaşanır bir dünyanın 21 Mart’ı anlamaktan geçtiğini belirtti. 

Ege Life | Toplumun +1 Neşeleri 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü

Ege Life | Toplumun +1 Neşeleri 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü


Sizin için 21 Mart’ın önemi nedir?

Bugünlerde bile eşit değiliz. Çünkü eşit olsaydık bugün 21 Mart olmazdı. Toplumda 21 Mart bir kutlama günü olarak görülüyor. Bu bir kutlama değil, farkına varma günü. Bu toplumda sadece normal insanların değil, genetik farklılığı olan insanların da yaşadığını bilme günümüz. Keşke hiç 21 Mart farkındalığına gerek kalmasa ancak şu zamanda bile 21 Mart farkındalığını anıyor olmaz bizim için önemli bir durum. ‘Biz de varız!’ dediğimiz bir gün. Bu bireyleri nasıl daha fazla topluma kazandırabiliriz dediğimiz, onların sevgi yüklü bireyler olduğunu anladığımız bir gün. Şimdiye kadar bizden olmayanı hep dışladık. Ne zaman ki 21 Mart farkındalık günü olarak anmayız, o zaman toplumda barış sağlanmış demektir. İş tamamen eğitimde bitiyor. Bu bireyler geç ve zor öğrenen ancak sonunda öğrenen bireyler. Sabırlı olup onlarla birlikte dünyayı algılamamız lazım. Down Sendromlu çocuklarımızı toplumla kaynaştırmak açısından da önemli 21 Mart. Bize onları da toplumun içerisine katmamız gerektiğini hatırlatıyor. Biz İzmir Down Sendromlular Derneği olarak renkli etkinliklerimizle çocuklarımızı topluma kazandırmaya çalışıyoruz. 15 kadar Down Sendromlu birey Mavibahçe İyilik Atölyesi’nde tam zamanlı çalışarak kendi paralarını kazanıyor. Down basketi kurduk ve Türkiye’de Down basket ligi kurulması için çalışmalarımız devam ediyor.  


Ege Life | Toplumun +1 Neşeleri 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü


Ege Life | Toplumun +1 Neşeleri 21 Mart Down Sendromu Farkındalık GünüDown Sendromu farkındalığı için topluma düşen görevler nedir?

Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılık. Bizden hiçbir farkları yok, aslında fazlaları bile var. Sevgi fazlaları var onların. Dünyaya sevgiyle bakan bireyler. Toplum ve bireyler olarak üzerimize düşen onlara sevgi göstermek ve onların da farkına varmak. Onlardan size hiçbir zarar gelmez. Biz dernek olarak kurulduğumuz günden bu yana Down Sendromlu bireyleri topluma kazandırmak için büyük mücadeleler veriyoruz. Ailelere Down Sendromlu çocuklara sahip olmanın ayıp olmadığını anlatıyoruz. Sizin mutluluğunu arttırır onlar. Bu durumdan utanan, sıkılan birçok aileyi derneğimize dahil ettik. Düzenlediğimiz etkinliklere geliyorlar. Bu çocuklar birlikte zeybek oynuyor, resim yapıyor, tiyatro oynuyor, spor yapıyor. Biz bu etkinliklerle sadece Down Sendromlu bireyleri değil, onların ailelerini de topluma kazandırıyoruz. Siz de sadece 21 Mart’ta değil, diğer 364 günde bu özel bireylerin farkında olun, hayata her birey gibi dahil olmalarını sağlayın.
Yorumlar

Yorum Yap

500