Topluma Hizmet Bayrağını Hakkıyla Taşıyan Bir Temsilci : MEHMET ŞİMŞEK

 |  || Topluma Hizmet Bayrağını Hakkıyla Taşıyan Bir Temsilci : MEHMET ŞİMŞEK
01 Eylül 2017

Topluma Hizmet Bayrağını Hakkıyla Taşıyan Bir Temsilci : MEHMET ŞİMŞEK

  • 01 Eylül 2017
  • 406 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Ege Life | Topluma Hizmet Bayrağını Hakkıyla Taşıyan Bir Temsilci : MEHMET ŞİMŞEK


 Topluma Hizmet Bayrağını Hakkıyla Taşıyan Bir Temsilci


 MEHMET ŞİMŞEK


Gezmeyi, keşfetmeyi çok seven, her yıl mutlaka bir ülke gezen, topluma hizmet için yıllardır Rotaract kulüplerinde sayısız görev alan ve nihayetinde azminin meyvesini toplayan 2017-2018 Dönemi Bölge Rotaract Temsilcisi Mehmet Şimşek sorularımızı yanıtladı. Rotaractör Mehmet Şimşek kimdir, neden Rotaract oldu ve sıkça duyduğumuz Rotary ve Rotaract nedir? Hepsi sizin için röportajımızda mevcut.


Merhaba... Sizi biraz tanıyabilir miyiz?


1990 yılında İzmir, Bornova’da doğdum. 2013 senesinde Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olduktan hemen sonra Yaşar Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü'nde tezli yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Lisans eğitimim zamanlarında bir dönem de Slovakya Bratislava Ekonomicka Univerzita’da ekonomi eğitimi aldım. Şu an halen Opel Türkiye’de Filo ve Ticari Araçlar Satış Uzmanı olarak çalışmaktayım. Eğitim ile çalıştığım alanı birleştirip Türkiye’de ilk kez “Araç Kiralama Sektöründe Hizmet Kalitesi” üzerine bilimsel bir yayın ile katkıda bulundum. 8 yıldır Rotary ailesinin bir parçasıyım. Bornova Rotaract Kulübü geçmiş dönem başkanlığının ardından, Rotary’nin gençlik oluşumu olan Rotaract’ın 8 ilde faaliyet gösteren yönetiminde 3 yıl görev aldım. Son olarak da bu dönem 42 kulüpten 700’ü aşkın Rotaractör’ün UR 2440. Bölge Rotaract Temsilcisi olarak 2017-2018 dönemine Rotary’i Türkiye’de ve dünyada temsil ediyorum. Rotary Vakfı bağışçısı olarak Paul Harris dostuyum.


“ROTARY’NİN BİZLERE ÖĞRETTİĞİ EN GÜZEL ŞEY, RİTÜELLER VE SEMBOLLER İLE YAŞAMAK.”


Rotary Bölge Federasyonunda önemli bir göreve sahipsiniz. Tamamen gönüllü bir organizasyon olduğunu biliyoruz. Siz Rotary’nin tanımını nasıl yaparsınız, Rotary’nin ritüelleri nelerdir?


Rotary’nin topluma hizmet ve bu hizmet yoluyla dostluğun dışında tabii ki her kuruma özgü özel ritüeller ve semboller de var. Rotary’nin bizlere öğrettiği en güzel şeylerin başında ritüeller ve semboller ile yaşamak var. Örneğin toplantılarımızın bir düzeni vardır. Oturma düzeninden tutun, toplantıların açılış ve kapanışına kadar her şeyin bir anlamı vardır. Eğer bir ritüel açıklamak gerekirse elbette ki her ritüel birbirinden anlamlı ve önemli ama benim ilk aklıma gelenler; Yöntem El Kitabı: Rotary’nin anayasasıdır. Kürsü: Demokrasi ve söz hürriyetinin simgesidir. Çan: Düzen ve intizamın simgesidir. Tokmak: Başkanlığı, kuralları ve disiplini temsil eder. Kolye: Kulübün tecrübe ve tarihini simgeler. Ülke Bayrağı: Önce ulusal olduğumuzu söyler. Rotary Bayrağı: Uluslararası niteliğimizi belirtir. Dönem Bayrağı: O yılki hedeflerimizi gösterir. Kulüp Bayrağı: Kulübümüzü, yöremizi ve yöredeki erdemli kişilerin yaşam kalitesini simgeler. Bunun gibi.


Rotary’de bir mentorlük sistemi var mı? Semboldeki çark nasıl dönüyor?


Rotary çarkı en temelinde, ilk zamanlarda iş adamlarının aralarında sıra ile toplanmalarını, bir dairenin hareketini gösteren dişli bir tekerleği anımsatmaktadır. Çark bizler için prensiptir. Bu prensip ise dönüşümlü liderliktir. Rotary Federasyon Başkanı, Bölge Rotaract Temsilcisi, Kulüp Başkanı veya kulüp görevlileri bir dönemli süre ile görevlerini icra ederler. Bir dönemin sonunda yerini bir başkasına bırakırlar. Tıpkı çarkın dişlisi gibi çalışıp bir sonraki döneme yeni liderler yetiştiririz. Rotaractörler Rotary’nin gençlik oluşumu olduğu için bizden daha büyük yaşlarda olan Rotaryenlerimiz bizlere mentor olabilmektedir. Aynı meslek gruplarındaki pek çok Rotaractör arkadaşlarımız da Rotaryenlerimizin rehberliğinde bir arada bulunabilmektedir.


Sizin Rotaract hikayeniz nedir?


Aslında benim hikayem biraz daha ilginç. Ailemde hiç Rotaryen veya Rotaractör olmamış. Bu yüzden bu camiaya biraz uzaktım. İlk kez 14-15 yaşlarımda aile doktorumuz Yasemin Fatih Amato’nun ofisinde Rotary’den aldığı plaketleri görmüştüm ve dikkatimi çekmişti. Bunun üzerine “Rotary” kelimesinin anlamını araştırmaya başlamıştım. Aradan yıllar geçtikten sonra, üniversite hazırlık sınıfının yaz aylarında, lise arkadaşlarımının Rotaract logosunun önünde fotoğraflarını gördüm. Bu vesile ile daha önceden aklıma kazınan Rotary’i öğrenmiş oldum. Bununla birlikte 2009 senesinde Bornova Rotaract Kulübü ailesinin bir parçası oldum. 2009’dan beri de bu kulübün bir üyesi olarak Rotaract hayatıma devam ediyorum.


Ege Life | Topluma Hizmet Bayrağını Hakkıyla Taşıyan Bir Temsilci : MEHMET ŞİMŞEK


Elbette bu organizasyonun bir parçası olabilmek için bazı şartlar gerekiyor. Üyelik süreci nasıl işliyor?


Öncelikle kulüplerimize referans usulü ile üyeler kabul ediyoruz. Ancak referansı olmayan, 18-30 yaş arasından yüksek öğrenim eğitimi almış veya bir mesleği olan her genç kulüplerimize başvurabilir. Bunun dışında üyelikten önce herkes “misafir üye” adıyla minimum 8 düzenli toplantıya katılmış olmalı. Ayrıca üyeliği ile alakalı Bölge Rotaract Temsilciliği tarafından düzenlenen Üye Adaptasyon Programı’na katılmış olması gerekir. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra başvurusu yapılmış olan kulübün de ilgili yönetiminin kişiyi kabul etmiş olması gerekir, ki kabulunun ardından 15 günlük “Aday Üye” olarak kendi isteği ile bilgileri bölgemiz ile paylaşılır. Herhangi bir itiraz gelmez ise 15. Günün sonunda üyelik gerçekleşebilir.


Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotaract Temsilciliği tarafından tanınmış ve kabul edilmiş bir kişinin, ilk toplantısından üyeliğine kadar geçecek olan süre ortalama 4-5 ayı bulabilmektedir. Tabii bölgemizdeki diğer kulüpler misafir üyeyi biraz daha tanıyabilmek adına, bu süreyi biraz daha uzatabilmektedir.


“BÖLGE ROTARACT TEMSİLCİSİ OLMAK OLAĞANÜSTÜ BİR AYRICALIK.”


Ege Life | Topluma Hizmet Bayrağını Hakkıyla Taşıyan Bir Temsilci : MEHMET ŞİMŞEK


Bu dönem 2440. Bölge Rotaract Temsilciliğini yürütüyorsunuz. Görevinizden ve bu konuda neler hissettiğinizden bahseder misiniz?


Öncelikle bu görevi yürüttüğüm için oldukça heyecanlı ve şanslı hissediyorum. Rotaract içerisinde Bölge Rotaract Temsilcisi olmak olağanüstü bir ayrıcalık. Tabii bu ayrıcalığı yaşarken bazı şeylerden de feragat etmek gerekiyor. Ailemden çoğu zaman ayrı kalıyorum, Rotaract’ın içinde olmayan arkadaşlarıma çok fazla zaman ayıramıyorum. Kendilerinden bu sene için izin istedim (Gülüyor). Bunların dışında, BRT olduktan sonra ister istemez çok fazla kişisel dostluklar kuruyorsunuz ve çok farklı insanlar tanıyorsunuz. 42 Rotaract Kulübü’nün ve 700’ü aşkın Rotaractör’ün temsili oldukça keyifli. Böyle bir liderlik kişisel gelişimime de inanılmaz bir katkısı var. Burada yönetimsel ve iletişim alanında öğrendiğim pek çok şeyi iş hayatında uyguluyorum.


Bu göreve gelebilmek için, diğer Rotaractör’lerden çok daha fazla Rotary’e aidiyet hissetmek ve zaman ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Bugün geriye dönüp baktığımda Rotary’den kazandığım faydaları, bu görev ile minnet etme zamanı. 8 yıllık tecrübeyi geleceğe taşımak için Bölge Rotaract Temsilcisi olarak 22 kişilik bölge görevlisi olan ekibime aktarmak isterim. Onlar da 42 Rotaract kulübü başkanına aktarmalı, başkanlar da bölgemizdeki tüm Rotaractörlere aktarmalı. Deneyim ve tecrübe ancak bu yolla geleceğe taşınabilir. Bu yüzden de bizler aslında iş ve aile yaşantımız dışında çok ulvi bir görevi yerine getiriyoruz. Rotary ve Rotaract kurumunun devamlılığı için bazen elimizi taşın altına koymalıyız.


“ÇOCUK FELCİ'NE KARŞI OLAN SAVAŞA, BAŞTA BİLL GATES OLMAK ÜZERE PEK ÇOK İŞ ADAMI, SANATÇI VE SPORCU DESTEK OLUYOR.”


Sayısız sosyal sorumluluk projesinde yer aldınız. Bunların içinde sizi en çok etkileyen proje hangisiydi?


Bir kurum düşünün ki; bir sorun dünyadan tamamen silinene kadar var gücü ile tüm imkanlarını seferber etsin... Örneğin Çocuk Felci, her bir Rotaryenin veya Rotaractörün üzerinde hassas olduğu bir hastalık. Bu hastalık geri dönüşü olmayacak şekilde bitirilene kadar her çocuk risk altındadır. Tedavisinin olmadığı, sadece çocuk felci aşısı ile önlenebilecek bir illet. Dünyadaki pek çok arkadaşımız bu konu ile alakalı bilinçlendirici çalışmalar yapar. Özellikle Rotary’e bu konuda başta Bill Gates olmak üzere pek çok iş adamı, sanatçı, sporcu veya kanaat önderleri bizlere destek olmaktadır. Bugün gelinen noktada bu virüs sadece üç ülkede; Pakistan, Afganistan ve Nijerya’da görülmektedir. Tarihe dönüp baktığımızda, bir insan hastalığının yok edilmesine yönelik çalışan bir sivil toplum kuruluşunun üyesi ve lideri olmak beni hep etkilemiştir.


Tüm projeleriniz topluma pek çok fayda sağlıyor, pek çok ihtiyaca cevap veriyor. Sizce en çok fayda sağlanan projeler hangi konularda üretiliyor?


Toplum hizmet projeleri Rotary’nin kalp atışlarıdır ve her kulübün olmazsa olmazlarıdır. Özellikle Bölge Rotaract Temsilciliği olarak kulüplerimizi bu yönde projeler yapmasına teşvik ettiğimiz gibi kulüplerimiz de zaten bunun bilincindeler. Bu vesile ile Rotary’nin 6 öncelikli hizmet alanı dediğimiz toplumun her kesimine ulaşılması amaçlanan projelerimizin konuları; Barış ve anlaşmazlıkların çözümü, hastalıkları önleme ve tedavi, su ve hijyen, anne ve çocuk sağlığı, temel eğitim ve okuryazarlık, ekonomik ve toplumsal gelişim olarak sayabiliriz.


Sizin bir gezgin olduğunuzu duyduk. Gezi hikayeleriniz muhtemelen anlatmakla bitmez. Dünyayı geziyor olmak Rotactörlüğünüze neler sağlıyor?


Rotaract, dünyada 8,000’den fazla kulübün ve yaklaşık 250,000’ne yakın gencin üyesi olduğu bir topluluk. Bugün bir ülkeye gittiğinizde zor durumda kalsanız dahi size yardım edecek, her ülkede arkadaşlarınızın olduğunu düşünün. Mutlaka her sene 3-4 ülke gezmeye çalışıyorum. Kişisel hedefim 30 yaşıma gelene kadar 30 ülke gezmek (gülüyor). Gezdiğim ülkelerde mutlaka oranın Rotaractör’leri ile iletişime geçiyorum. Bir akşam yemeği veya bir öğle yemeği organize edip, vaktimin az da olsa bir kısmını onlarla geçiriyorum. Bugün geriye dönüp baktığımda sadece Türkiye’den dost edinmek dışında, dünyanın pek çok ülkesinden dostlarım olduğunu ve bir dünya vatandaşı olduğumu hissediyorum. Dünyanın her yerinde bağlantınız olması Rotaract hayatınızı da etkiliyor. Aklınıza gelen her projeye dünyanın her yerinden destekçi bulabilirsiniz. Dünyada barışa katkının en güzel tarafının, yurt dışında kurulan bu tür dostluklar olduğunu düşünüyorum.


Ege Life | Topluma Hizmet Bayrağını Hakkıyla Taşıyan Bir Temsilci : MEHMET ŞİMŞEK


“ELMANIN TADINA VARMAK İÇİN ÖNCE ELMAYI ISIRMAK GEREKİR.”


Rotaractör olmak oldukça prestijli görünüyor. Sizce gençler neden rotaractör olmalı?


Öncelikle Rotary ve Rotaract'ın bir hayat tarzı olduğunu düşünüyorum. Rotaractör olunca, bunun faydasını ben çok gördüm. Tanıdığım, saygı duyduğum pek çok Rotaractör dostlarım da bunu kendi hayatları için hep dile getirir. Kendisini gerçekleştirmek isteyen, çağdaş ve aydın bir Türkiye için, aynı ortak ideallere sahip, hizmet yoluyla dostluğun yaşandığı ve uluslararası bir ailenin parçası olmak isteyen her genç Rotaractör olmalı.


Ege Life | Topluma Hizmet Bayrağını Hakkıyla Taşıyan Bir Temsilci : MEHMET ŞİMŞEK


Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Rotary ve Rotaract Kulüpleri İzmir ve Ege bölgesinde oldukça fazla. Yoğun bir topluma hizmet mesaisi veriyorsunuz. Buna dahil olmak isteyecek okurlarımız olacaktır. Onlara ne söylemek istersiniz? Sizlere nasıl ulaşabilirler?


Elmanın tadına varmak için önce elmayı ısırmak gerekir. Kulüplerimize gelip bir toplantıya katılabilirler. Kulüplerimizin sayısız sosyal sorumluluk projeleri ve etkinlikleri oluyor. Bu etkinliklere katılıp Rotaract’ı tanımak isteyebilirler. Her ne kadar referans usulu ile çalışan bir kurum olsak da, kapılarımız 18 ve 30 yaş arası her genç kardeşimize açık. Web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızın yönetiminden sorumlu arkadaşlarımız, atılan e-posta veya mesajlara hızlıca geri dönüş yapıyorlar. Rotaract’ı tanımak isteyenlere kendilerini yönlendirebiliriz. Bu söyleşi için teşekkür ederim.
ROTARACT'LA İLETİŞİM KURMAK İÇİN:

www.rotaract2440.org

Facebook / Rotaract2440

Instagram / Rotaract2440

Twitter / Rotaract2440

Yorumlar

Yorum Yap

500