Teknik Olarak Meyve Olan Sebzeler

 |  || Teknik Olarak Meyve Olan Sebzeler
1 Ocak 2018

Teknik Olarak Meyve Olan Sebzeler

  • 1 Ocak 2018
  • 521 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Sebze kelimesi mutfak geleneklerine dayanır, bilimsel değildir. Bu terimin geleneksel anlamını açıklayacak olursak; tuzlu yemek yapmak için kullanılan yenebilir bitkiler genellikle sebze olarak kabul edilir. Bununla birlikte pek çok çiğ yenebilen meyve de sebze olarak kabul edilir. Aslında sebze diye isimlendirdiğimiz şeyler, bitkilerin meyvesi, kökü, yaprakları veya gövdesi...


Beynimizdeki sebze-meyve algısını yıkmak ve biraz daha “bilimsel” bilgi vermek için, sizler için teknik olarak meyve olan sebzeleri derledik. Yanlarına bir de bilimsel isimlerini ekledik. Sebze olduğunu sandığınız meyveleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!

1- Avokado (Persea americana)Hem tatlı hem tuzlu yemeklerde kullanılan avokado, gerçekte bir meyve. Bu sizi şaşırtmamış olabilir; ancak mutfak geleneklerine göre kendisi bir sebze olmaya daha yakın!

2- Dolmalık Biber (Capsicum annuum)

Ağız sulandıran muhteşem tariflerin kahramanı dolmalık biber, teknik olarak bir meyve.3- Patlıcan (Solanum melongena)

Patlıcanın bir meyve olması size imkansız görünebilir. Gerçekten, beynimizde sebze olarak yer etmiş ve asla meyveye benzemiyor. Ancak patlıcan teknik olarak bir meyve!

4- Bal Kabağı (Cucurbita sp.)


Tatlısı da yapılıyor diye midir bilinmez, bunu biraz daha kolay kabullenebiliriz. Bal kabağı da teknik olarak bir meyve...5- Mısır (Zea mays)

Bol tuzlu haşlanmış mısırı düşünün ya da salatanızdaki güzel tadı... Evet o da bir meyve :)
6- Yeşil Domates – Tomatillo (Physalis philadelphica)
Turşuluk domates olarak bildiğimiz yeşil domates pek çok bilgi yarışmasına konu olmuş olup, meyveliğini sonsuz kere ispatlamıştır.

7- Kış Kavunu (Benincasa hispida)


Bildiğimiz kavundan farklı şekilde ve tatta olan kış kavunundan çoğunlukla yemekler ve tatlılar yapılıyor. Kendisi, yemeklerde kullanılabilen bir meyve.8- Domates (Solanum lycopersicum)


Domates artık herkesçe bilinen muazzam bir meyvemiz. Olmazsa olmaz! :)9- Biber (Capsicum sp.)

Biber hem salatalarda hem yemeklerde kullanıldığından her zaman sebze olarak kabul edilir. Ancak kendisi teknik açıdan incelendiğinde “ben bir meyveyim!” diyor.10- Kabak (C. pepo var. cylindrica)Dolması, mücveri ve oturtmasıyla ünlü olan kabak, tüm annelerin sebze diye savunmasına inat bir meyve!
Çeviren ve Hazırlayan: Damla Kılınç

Kaynak: www.ranker.comYorumlar

Yorum Yap

500