Tarihte Aralık Ayı

 |  || Tarihte Aralık Ayı
1 Aralık 2017

Tarihte Aralık Ayı

  • 1 Aralık 2017
  • 702 Görüntülenme
  • 0 YORUMYılın son ayı aralık, bir kapının kapanışı gibi koca bir yıla perdeyi çekmeyi temsil ediyor. Geçen zamana bir daha geri dönülmüyor; lakin yaşananlar da hiçbir vakit unutulmuyor. Bir bitiş olmasından ileri geliyor olsa gerek birçok acıyı kucaklamış Aralık'ın.


Ege Life | Tarihte Aralık Ayı

Tarihler 23 Aralık 1930’u gösterdiğinde milletimizin en büyük yaralarından biri olacak bir olay meydana gelmiştir. Menemen’de meydana gelen cumhuriyet karşıtı, yobaz bir kargaşa sırasında onları durdurmak için taburuyla birlikte Menemen’de bulunan genç Subay Kubilay başı kesilerek şehit edilmiştir. Kubilay olayı, başta Menemen halkı olmak üzere tüm halkımızın kanayan yarasıdır.


Ege Life | Tarihte Aralık Ayı

Başka bir acı günümüz de elli yıl öncesinde uğrayacaktı. 21 Aralık 1963 tarihinde Kıbrıs Rumları tarafından başlatılan silahlı saldırılar, günlerce sürmüş ve adeta bir katliama dönüşen bu olayda yüzlerce Türk hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştı. Bu olay sonraları Kanlı Noel olarak anılacaktı. Kanlı Noel sürecinde, 24 Aralık 1963’te Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ve çocukları kurşunlanarak öldürülmüştü. Bu üzücü olay, 21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası olarak anılmaktadır.

Aralık ayında, Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anlayan İtilaf kuvvetleri sessizce Çanakkale’yi boşaltmışlardır.


Ege Life | Tarihte Aralık Ayı

İkinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü 25 Aralık 1973’te hayatını kaybetmiş, 26 Aralık’ta Anıtkabir’e defnedilmiştir.


Ege Life | Tarihte Aralık Ayı

5 Aralık 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararıyla Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuştur. Aynı tarihten 7 yıl sonra ise artık Cumhuriyet’in ilk kâğıt paraları basılmış, 1933’te Eskişehir Şeker Fabrikası kurulmuştur. 1 Aralık 1935 tarihinde Türk kadını siyasal haklarına kavuşmuştur. 1 Aralık 1931’de ilk Türk sesli filmi olan “İstanbul Sokaklarında”, 7 Aralık 1932’de ise Muhsin Ertuğrul’un yönetmenliğini yaptığı “Bir Millet Uyanıyor” gösterime girmiştir. 1932 yapımı “Bir Millet Uyanıyor”, Atatürk’ün Nutuk’undan alıntılar da taşımaktadır.


Ege Life | Tarihte Aralık Ayı

Daha eski tarihleri ziyaret ettiğimizde, 1517’de Osmanlı orduları Kudüs’e girmiş, 1522’de Rodos fethedilmiştir.


Ege Life | Tarihte Aralık Ayı

2 Aralık 1884’te Yahya Kemal Beyatlı, 24 Aralık 1867’de Tevfik Fikret dünyaya gelmiştir. Aziz Nesin, Gülşen Bübikoğlu, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Tarık Akan, Edip Akbayram, Zeki Müren de Aralık ayında dünyaya gelen sanatçılarımızdandır. Tıp doktorumuz ve birçok konuda hayranlık duyulacak bir kadın olan Türkan Saylan 13 Aralık 1935’de doğmuştur.


Ege Life | Tarihte Aralık Ayı

Namık Kemal, aralık ayında merhaba dediği dünyayı 2 Aralık 1889'da terk etmiştir. İlk kadın avukatımız Süreyya Ağaoğlu, oyuncu Hulisi Kentmen, aktör ve yazar Savaş Dinçel, yazar Oğuz Atay, Reşat Nuri Güntekin, Abidin Dino, “Yaslı gittim şen geldim” marşını bizlerle buluşturan Leyla Saz Hanım da aralık ayında bize veda etmiştir.


Ege Life | Tarihte Aralık Ayı

Tasavvufun en önemli isimlerinden sayılan Mesnevi’nin yazarı Mevlana Celaleddin Rumi’nın ölüm yıldönümü olan 17 Aralık, Şeb-i Arus olarak anılmaktadır.


Ege Life | Tarihte Aralık Ayı

Ünlü filozof, şair ve bilim adamı olan Ömer Hayyam, seksen üç yıllık hayatını siyasetten uzak ama birçoğu taşlama niteliğinde olan rubailerini yazarak, aynı zamanda insanlığa sayısız katkı sağlayarak geçirmiş, 4 Aralık 1131’de dünyaya gözlerini yummuştur.


“Yerin üstüne baktım, uykuya dalmışlar;

Altına baktım, çürüyüp toprak olmuşlar.

Yokluk ovasında başka ne var ki zaten:

Daha gelmemişler var, gelip gitmişler var.”

Yazı: Ezgi Bağcı  


Yorumlar

Yorum Yap

500