Size Zamanda Yolculuk Yaptıracak 6 Antik Kent

 |  || Size Zamanda Yolculuk Yaptıracak 6 Antik Kent
1 Mayıs 2018

Size Zamanda Yolculuk Yaptıracak 6 Antik Kent

  • 1 Mayıs 2018
  • 711 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Size Zamanda Yolculuk Yaptıracak 6 Antik Kent


Tarih severler tatillerini genelde deniz kıyısında değil de antik kentlerde, eski yerleşimlerin izlerinde ve hatta köy evleri gezileriyle değerlendiriyor. Tarihi koklamak isteyen okurlarımız için bu ay en çok keşfetmek isteyeceğiniz antik kentleri derledik. Evet, hepsi Türkiye’de; kolayca erişmek mümkün. Sırt çantalarınızı hazırlayın, ilk tatilde bu antik kentlere koşmak isteyeceksiniz!


1. Efes Antik Kenti, İzmir

Ege Life | Size Zamanda Yolculuk Yaptıracak 6 Antik Kent


Elbette İzmir’de yaşayıp gitmeyen yoktur. Antik kent denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Efes’i bu listeye dahil etmemek mümkün olmazdı. Tarihi milattan önce 6000’lere kadar ulaşan Efes Antik Kenti, İncil’de adı geçen birkaç kentten birisidir. Aslında daha pek çok döneme şahitlik etmiş olmasına rağmen, günümüzde kenti gezdiğinizde Helenistik ve Roma dönemlerinden kalma eserleri görebilmektesiniz. Zamanının en büyük limanlarından olan Efes, tarih koklamak isteyenleri İzmir’in Selçuk ilçesinde bekliyor!


2. Göbeklitepe, Şanlıurfa


Ege Life | Size Zamanda Yolculuk Yaptıracak 6 Antik Kent


Göbeklitepe, pek çok mimari anlayışa konu olmuş, kent olmaktan çok bir kültür ve tapınaktır. Mimarların büyük bir keyifle incelediği bölge, toplanma alanı yaşam merkezi gibi bir yer olarak nitelendirilebilir. Kendisi tam anlamıyla bir kent olmasa da kentlerin kent olma yolunda önünü açtığı söylenmektedir. Tarihi yaklaşık 12.000 yıl öncesine dayanır ve avcı ve toplayıcı insan topluluklarına kadar ev sahipliği yapmıştır. Stonehedge’den 7500, piramitlerden ise 6000 yıl önce kurulmuş olan bu bölgede insanlık tarihinin en eski tarım kalıntılarına rastlanmıştır.

3. Phaselis Antik Kenti, Antalya 


Ege Life | Size Zamanda Yolculuk Yaptıracak 6 Antik Kent


Faselis şeklinde okunan antik kent, Kemer’in 16 km batısında kalır. Milattan önce 7. Yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuş olan kent, uzun yıllar liman olarak kullanılmıştır. Kent içerisinde hamamlar, antik tiyatrolar ve agora gibi kamu yapıları bulunmaktadır. Kent merkezi ile 70 metre yüksekteki plato üzerine kurulmuş olan yerleşim yerleri altında su kanalları bulunur ve piknik bölgesi kullanıma açıktır. Ayrıca bu kent kum plajı ile Antalya’daki en güzel plajlardan birine sahiptir. 


4. Hattuşaş Antik Kenti, Çorum

Ege Life | Size Zamanda Yolculuk Yaptıracak 6 Antik KentBir Hitit kenti olan Hattuşaş, zamanında devletin merkez noktası ve başkentiydi. İlk olarak 1834 yılında yabancı bir arkeolog tarafından keşfedilmiş, yine yabancı arkeologların çalışmaları ile günümüzdeki görünümüne ulaşmıştır. Yapılan çalışmalarda pek çok farklı döneme ait kalıntıya rastlanmıştır. Pek çok yazıt, kabartma ve eser bulunmuş, kale kapı tapınak gibi büyük tapınakların da yine de burada olduğu görülmüştür. Çorum merkezine yaklaşık 80 km uzakta olan kentte tarihin ilk anlaşmalarından olan Kadeş Antlaşması’nın metni bulunmuştur.


5. Pergamon Antik Kenti, İzmir


Ege Life | Size Zamanda Yolculuk Yaptıracak 6 Antik Kent


İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan antik kent, Unesco Dünya Mirası listesindedir. Zamanında Pergamon Krallığı’nın başkenti olan kentte pek çok büyük ölçekli yapı grubu bulunmaktadır. Milattan sonra 4. Yüzyılda Roma devletinin himayesine girmiş olup, ortaya çıkarılması demiryolu için gelen Alman mühendislerin dikkatine dayanmaktadır. Tesadüf eseri ortaya çıkarılan kentin kazı çalışmaları Alman arkeologlar tarafından yürütülmüş, pek çok önemli eser de Almanya’ya götürülmüştür.


6. Truva Antik Kenti, Çanakkale


Ege Life | Size Zamanda Yolculuk Yaptıracak 6 Antik Kent


Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan, her katmanında bir başka şehir gizli olan bu kentteki en eski yerleşim katmanının milattan önce 3000 yıllarına dayandığı bulunmuştur. Bu kentin en önemli özelliği kesintisiz olarak 3000 yıldır üzerinde yerleşim bulunmasıdır. Önceleri limanken, pek çok antik liman gibi akarsuların getirdiği alüvyonlar sebebiyle kapanmış, kentin önemini yitirmesine sebep olmuştur. Kentin diğer önemli yanı ise destanlara konu olmuş Truva Savaşı ve savaşın tüm etkilerinin burada gözler önünde olmasıdır. Truva’nın hikâyesini bilmeyen yok değil mi? :)

Hazırlayan: Damla Kılınç

Yorumlar

Yorum Yap

500