Sağlıklı Uzun Yaşam İçin İzmir

 |  || Sağlıklı Uzun Yaşam İçin İzmir
1 Temmuz 2017

Sağlıklı Uzun Yaşam İçin İzmir

  • 1 Temmuz 2017
  • 593 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Sağlıklı Uzun Yaşam İçin İzmir"İZMİR'İ SAĞLIKLI UZUN YAŞAM BÖLGESİ"

yapmak için bir araya gelen turizmciler proje başlattı.


Sağlıklı Uzun Yaşam Merkezi


Egeli turizmciler, gelir düzeyi yüksek yaşlı turistleri hedefleyen ve zengin turizm çeşitliliğine sahip İzmir’i merkeze alan “Healthy Long Life Zone” (Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) projesini yaşama geçirmek için harekete geçti. ETİK (Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği) Başkanı Mehmet İşler, yerel yönetimi ve merkezi hükümeti, tüm İzmir’in önünü açabilecek, değişime ve dönüşüme yönelik bu projeye sahip çıkmaya çağırdı.


Ege Life | Sağlıklı Uzun Yaşam İçin İzmir


Uzmanlar Toplandı


"İzmir Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi" projesinin teknik toplantısı ETİK merkezinde gerçekleştirildi. TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, TÜRSAB Yurt Dışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Uzmanı İlknur Bodur teknik toplantıda bir araya geldi.


"Türkiye'nin En Cazip Noktası İzmir."Ege Life | Sağlıklı Uzun Yaşam İçin İzmir

Hüseyin Baraner, yüksek gelir grubuna mensup yaşlı turist potansiyeline yönelik Healthy Long Life Zone (Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) projesini İzmir’den başlatacaklarını söyledi. 7 Aralık 2017 günü başlayacak 11. Travel Turkey İzmir-Turizm Fuar ve Kongresi etkinlikleri kapsamında, uluslararası nitelikte “1. Sağlıklı Uzun Yaşam Zirvesi” düzenleneceğini hatırlatan Hüseyin Baraner, şu bilgileri paylaştı: “Healthy Long Life Zone projesi turizm sektörüne soluk aldıracak, sağlıklı, uzun yaşam trendini esas alacak bir proje. Turizm sektörünün tüm paydaşlarının desteğiyle, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin koordinasyonunda yürütülecek bu projenin yaşama geçirilmesi için sağlıklı çevre şart. Bu anlamda Türkiye’nin en cazip noktası İzmir. Avrupa’daki 30 milyon insanın otuzda birini buraya çekmek gerek. Devlet desteklerse, bu konseptte Avrupa’dan ilk aşamada 1-1,5 milyon turist getirilebilir.”


Ege Life | Sağlıklı Uzun Yaşam İçin İzmir


"İzmir Değerli Bir Destinasyon."


TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, üst gelir grubuna mensup yaşlı turist potansiyeline yönelik, altı aydır üzerinde çalışılan Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi projesini desteklediklerini söyledi. Projeyle Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulan yeni bir model oluşturulmasının hedeflendiğini anlatan İşler: “İzmir değerli bir ürün ve bu ürünün çok ucuz bir destinasyon olarak pazarlanmasını istemiyoruz.” dedi.


İzmir’in diğer ürün ve markalarıyla beraber rekabet etmesini ve bir üst segmente odaklanmasını istediklerini kaydeden Mehmet İşler, “Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi projesi, İzmir’in ihmal edilmişliğini giderecek, doğa ve çevre ile bütünleşen yeni bir turizm çeşitliliğine taşıyacak önemli bir proje.” diye konuştu. “İzmir turizmi sadece deniz, kum, güneşten, kongre ve fuarlardan ibaret değil.” diyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık tesisleri, gastronomisi, tarihi, kültürel varlıklarının yanı sıra doğası ve temiz çevresiyle İzmir çok zengin turizm çeşitliliğine sahip. Ekonomik durumu iyi olup sağlıklı ve uzun yaşamı hedefleyen yaşlı Avrupalı turistler için bölgemiz ideal bir destinasyon. Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi Projesi, İzmir’in çözüm projelerinden biri. Krizlere karşı direnç sağlayacak, doğru, İzmir’e yakışan bir proje. Bu kıyafet, İzmir’e uyan, yakışan, şık bir kıyafet. Yerel yönetimi ve merkezi hükümeti tüm İzmir’in önünü açabilecek, devinime, değişime ve dönüşüme yönelik barışçı bu projeye sahip çıkmaya çağırıyoruz.”


Ege Life | Sağlıklı Uzun Yaşam İçin İzmir


Az Turist Çok Döviz


Ülkemizin yanlış ve sığ turizm politikaları nedeniyle ucuza pazarlandığını belirten Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk, “Ülkemiz turizminin kurtuluşu her şey dâhil otellerin duvarları arkasında değil, turizmi çeşitlendirip sahaya yaymakta. Bunun yanında da kalitenin, dolayısıyla katma değerin artması gerekiyor. Az turistten çok gelir elde etmek, hem ülkemizin döviz gelirini arttırır hem de doğal kaynaklarımızı daha az kullanmış oluruz.” dedi.

Çelenk, “Sağlıklı uzun yaşam konseptini oluşturmak için, mutfağımızdan doğamıza, yerel kültürümüzden insanımıza kadar her şeyimiz var. Ege sağlıklı yaşamın başkenti olmayı hak ediyor.” şeklinde konuştu.


Toplantıda Healthy Long Life Zone (İzmir Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) projesine ilişkin kriterleri belirlemek, standartları tanımlamak için teknik çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. Haziran ayı içinde düzenlenecek çalıştayda konu turizm sektörünün tüm paydaşlarının katılımıyla yeniden ele alınacak. Sonraki aşamada sağlık, zindelik ve uzun yaşam ürünleri pazarlayan tur operatörleriyle bir araya gelinecek.

Yorumlar

Yorum Yap

500