Sadece Anne Elinde Güzel 6 Yemek

 |  || Sadece Anne Elinde Güzel 6 Yemek
1 Mayıs 2019

Sadece Anne Elinde Güzel 6 Yemek

  • 1 Mayıs 2019
  • 524 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Annelerimizin elinden ne olsa yer gibiyiz ama bazı yemekler var ki annelerimizden başka elde tadı tuzu yok! Anne elinin değdiği her şey birden güzelleşiyor değil mi? Sizler için annelerimizin elinin lezzetini kattığı enfes anne yemeklerini derledik. Tarifleri de güzel, yetenekli, cefakar ve fedakar annelerimizden aldık. Canımız annelerimizin anneler günü kutlu olsun! 


SarmaAnne mutfağının olmazsa olması, annelerimizin iftiharla sofralara getirdiği, serçe parmak kalınlığındaki zeytinyağlı sarmalar elbette listemizin ilk sırasında. Twitter yazarlarının da dediği gibi, sarma tabakta çatal bıçakla değil, tencereden elle yenir! Bu tabii ki bir hayattan keyif alma şeklidir. 

MücverKapıdan girince aldığımız o muhteşem koku harika bir akşam yemeğinin habercisi olabilir! Evet evet tam olarak önce burnunuza, sonra midenize bayram ettiren kabaklı köfte mücver! Genelde aperatif olarak yapılsa da hafif bir ana yemek olarak tüketilmesi de mümkün! 

Taze Fasulye Dizi izlerken ayıklanan fasulyenin, özenle hazırlanması neticesinde damaklarda enfes bir tat bırakması yalnızca anne evinde mümkün olur. Zira kayınvalide evinde olmaz, bizden söylemesi. :) 

PişiPazar sabahı o muazzam kokuyla uyandığınızı bir düşünün. Şimdi ise sizlere o güzel pişileri hazırlamak için erkenden kalkıp hamur mayalayan annenizi bir kere öpün! Ege’nin meşhur kahvaltılığı pişi, annelerimizin elinde lezzetlenerek, unutulmaz anne yemekleri arasındaki yerini almayı ve hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olmayı başarıyor! 

Karnıyarık Fırında mı tavada mı? Tahmin edelim; önceden tavadaydı ama şimdi fırında! Çünkü artık annelerimizde değişiyor, mutfaktaki güçlerini sağlık üzerinden parlatıyorlar. Biricik annelerimiz artık yemeklerde hem bir kaşık daha yememizi hem de sağlıklı beslenmemizi çok önemsiyorlar. Burada anne pilavı da aman unutulmasın! 

Mercimek Köftesi Okuldan eve geldiniz ve bir de ne göresiniz? Kapının önü ayakkabı dolu! Konu komşu toplanmış gün yapılıyor; en lezzetli yemekler hızla tüketiliyor. Acele edin; günlerin en aranan yüzü mercimek köftesi size kalmayacak! Günü olmadan mercimek köftesi ile uğraşmayan anneler burada mı? :)) 

Anne Keki Herkes ona mermer kek diyebilir; ama o illa ortası delik kalıpta yapılan anne keki! Mikserin sesini duyunca mutfağa koşup, kapta kalan çiğ keki parmakla sıyıranlar ailesi olarak, kaç yaşına gelirsek gelelim bu geleneği bozmayacağımız kesin! En güzel kafelerde yeseniz de asla annenizin yaptığı gibi olmayacak bu kek ancak ve ancak annelerimizin sihirli güçleri ile yapılabiliyor. 

Enginar DolmasıEn özel ve güzel aynı zamanda en zor yemek, enginar dolmasını muhtemelen annenizden başka bir yerde yemeniz çok mümkün olmayacak. Zira bir anne fedakarlığı işe enginar dolduracak birilerine oldukça hasret olduğumuzu söyleyebiliriz. Anneler enginarları temizlerken, yapraklarını sıyırmayan bizden değildir! 


Hazırlayan: Damla KılınçYorumlar

Yorum Yap

500