Ölüme Meydan Okuyan Porsuk Ağacının Gizemleri

 |  || Ölüme Meydan Okuyan Porsuk Ağacının Gizemleri
1 Ocak 1970

Ölüme Meydan Okuyan Porsuk Ağacının Gizemleri

  • 1 Ocak 1970
  • 514 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Biyolojik olarak neredeyse süresiz yaşayabilen bir canlı düşünürsek; rahatça porsuk ağacı diyebiliriz. Daima ayrı, fakat bağlantılı büyüyecek gövdeler haline gelen, yeni gövdeleri oluşturmak üzere zemine doğru büyüyen ağacın zamanla, merkezi kasası yaşlanır ve iç kısımlar dökülür; ancak orijinalin süngerimsi kütlesi içinde yepyeni bir ağaç büyümektedir. Kısacası, merkezi gövde bozulmaya başladığında, yaşam döngüsünü sürdürmek için içerden yeni bir ağaç filizlenir. Böylece Porsuk Ağacı yeniden doğar.

Ege Life | Ölüme Meydan Okuyan Porsuk Ağacının Gizemleri

Buzul çağından günümüze kadar hayatta kalmış olup da yaşayan bu en yaşlı canlı türü; Ezoterik manada döngünün tamamlanmasının onur ve gücün kutsal sayılan bir işaretidir. Ritüel ateşini yakmakta kullanılan en kutsal dal türü olarak seçilir, elementi Toprak, yıldızı Satürn'dür. Dirilişin koruyucusu halinde ölümü aşması onun nihai huyudur. Sessiz bilgeliğini kelimelerin ötesine taşımıştır. 

Ege Life | Ölüme Meydan Okuyan Porsuk Ağacının Gizemleri

Porsuk, Druidlerin bilgeliklerini şifreleme sistemi olarak kullandığı, Ağaç Oghamı’nda 20 ağacın sonuncusudur. Eskilerden beri; ruhları bir dünyadan diğerine yönlendirmeye yardımcı olan yeraltı dünyasının koruyucularından olduğuna inanılmıştır. Porsuktan yapılan kalkan ve silahlar Keltler tarafından savaş alanında son derece uğurlu kabul edilirdi, ağacın; ömründen bir parçayı Kelt savaşçısına aktarıldığı düşünülüyordu, böylece savaşçıya zafer ve uzun ömür sağlayacaktı.
İnsanlık tarihinin akışını da içine alan bir ağaç olarak, porsuğu bilgeliğin simgesi olarak gören topluluklar bulunur. Atalarla bağlantı kurma, psişik yetenekleri arttırma ve kehanet için yüksek enerjisine dokunmak isteyenler onu ararlar. Çok zehirlidir. Meyvesinin içindeki tohum ve yaprakları ölümcüldür. Böyle yaşlı bir ağaç, çarkın defalarca döndüğünü görerek, insanlıkta tekrar tekrar ortaya çıkan enerji çevrimlerini toplar, her bir porsuk ağacının ortak bitki ruhu ve elementalinde yansıtır. 

Ege Life | Ölüme Meydan Okuyan Porsuk Ağacının Gizemleri

Birçok Pagan topluluğun, kutsal alanları üzerine sonradan kiliseler yapılmıştır, bu kutsal alanlar özellikle porsuk ağaçlarının yanında kurulmuştu. Bunlardan biri, İngiltere St Edward's Church. İngiltere'nin en yaşlı Porsuk ağaçlarının, (Fortingall Porsuğu gibi) 3.000 yaşın üzerinde olduğu düşünülüyor. Yine İngiltere'de; Orta Çağ’da dikilen 600 yıllık, Normanlar tarafından ekilmiş 800 yıllık, Saksonlar ve ilk Galli azizler tarafından toprağa bırakılmış çok daha eski Porsuk ağaçları koruma altındadır. Çoğunun yanında, kimi Tapınak Şövalyelerinin gömülü olduğu alanlar bulunmaktadır. Gizemlerin Gül-Haç tarafından iyi değerlendirildiği ve Birleşik Krallık'taki eski ve güçlü ailelerin çoğunun, gizemli yaşlı porsukların bulunduğu topraklara sahip oldukları bilinmektedir.

Ege Life | Ölüme Meydan Okuyan Porsuk Ağacının Gizemleri

Porsuk ağacı insanlık için sihirli bir ayna gibidir. Gizemleri son 600 yıl boyunca insanlık tarafından unutulmuş bu Eski Dünya Ağacı'nın en yaşlılarından biri de Türkiye'de bulunmaktadır. Zonguldak Alaplı'da 2016 yılında keşfedilen Porsuk ağacı, Türkiye'nin bilinen en yaşlı ağacı, türünün de en yaşlısı, Dünya'nın, en eski 5 ağacı arasında olduğu ve Bronz Çağı’nda filizlendiği ölçümlenmiş. 

Ağacımız; 4.112 yaşında ve insanlar tarafından zarar görmediği sürece, en az 4.000 yıl daha yaşayabilecek.
(GÜMELİ TABİAT ANITI, ALAPLI / ZONGULDAK-TÜRKİYE

https://www.youtube.com/watch?v=jSB3KM3bpZ4)

Fotoğraf: İngiltere Gloucestershire, (Stow-on-the-Wold) 700 yaşındaki porsuk ağaçları; kapının yanlarında nöbetteler. 


01.06.2019

Yorumlar

Yorum Yap

500