Nisan Ayı Vizyon Seçkisi

 |  || Nisan Ayı Vizyon Seçkisi
1 Nisan 2018

Nisan Ayı Vizyon Seçkisi

  • 1 Nisan 2018
  • 701 Görüntülenme
  • 0 YORUMBaharın gelmesiyle birlikte sinemada da bir durgunluk kendini göstermeye başlıyor. Sanmayın ki böyle devam eder… Mart ayının yoğunluğunun ardından ve gelecek ayların yoğunluğu öncesinde fırtına öncesi sessizlik bu... Merhabalar sevgili Ege Life okuyucuları, bir vizyon seçkisiyle daha karşınızdayız.
Ege Life | Nisan Ayı Vizyon Seçkisi

Nisan ayının ilk haftası için size tavsiye edebileceğim dört film var. Savaş ya da askeri filmler sevenler için bu hafta biri Amerikan diğeri Türk filmi olan iki seçeneğimiz var. Birincisi; “12 Savaşçı (12 Strong)”. “11 Eylül saldırılarının hemen ardından 'Yeşil Bereliler' olarak da bilinen Amerikan Özel Kuvvetleri'nin 12 kişilik ekip, Afganistan'a gönderilir. Burada Kuzey İttifakı ve onun lideri Raşid Dostum'la (Navid Negahban) iş birliği yapan ekip, Afganistan'ın dağlık coğrafyasında Taliban güçleriyle bir gerilla savaşına girecektir.”Ege Life | Nisan Ayı Vizyon Seçkisi

İkincisi, başrollerinde Burak Özçivit ve Kerem Bursin'in bulunduğu “Can Feda”.“Dünyanın en tehlikeli bölgelerinden birinde 7 yıldır iç savaş hüküm sürmektedir. Türk ordusu y1anında hiçbir müttefik devlet olmadan bölgeye giriş yapar. Bölgede görevliler arasında Yüzbaşı Alparslan'ın komutasındaki 6 kişilik Özel Kuvvetler timi de vardır. Tim, aralarına katılan Yüzbaşı Pilot Onur ile birlikte Türk ordusuna karşı kurulan büyük bir tuzağı ortaya çıkarır. Tuzağı bozmak için zorlu şartlarda vatan millet uğruna teröristlere karşı yaşam savaşı veren tim için asıl sınav, vicdanını kaybetmeyip insan kalmayı başarabilmektir.”


Ege Life | Nisan Ayı Vizyon Seçkisi

Ben anti militaristim veya böyle savaş filmlerini sevmem diyenler için ise; “Eski Kocam(ız)(Forget About Nick) “İki kadın, iki farklı hayat. Biri aile odaklı, diğeri için kariyer her şeyden önemli. Bu iki kadının tek ortak noktaları ise eski kocaları. İş hayatında hızla yükselen Jade, kocası Nick tarafından terk edilmenin acısını yaşarken eve geldiğinde büyük bir sürpriz ile karşılaşır. Nick’in yıllar önce terk ettiği Maria eve yerleşmeye gelmiştir. Nick iki eşinden de ayrılırken ikisine de aynı daireyi bırakır. Birbirinden tamamen farklı bu iki kadın aynı evde yaşamaya çalışır. Başlarda oldukça çatışan Jade ve Maria, yeni hayatlarına alıştıkça birbirlerinden güç almaya başlarlar.” Peki ya bu hikayedeki eski kocayı kim oynuyor tahmin edin? Evet afişten tahmin edebileceğiniz üzere Haluk Bilginer! Alman yapımı olan filmde rol alan Haluk Bilginer yine koltuklarımızı kabartıyor.Son tavsiyem ise “Son Tatil”. Oscar ödüllü Helen Mirren ve 2 Altın Küre ödüllü Donald Sutherland doktorlarının dayanılmaz bakımından ve yetişmiş çocuklarından sıkılıp eski karavanlarıyla ülkeyi boydan boya geçmek üzere kaçan bir çifti oynuyor.


Ege Life | Nisan Ayı Vizyon Seçkisi

Gelelim Nisan ayının ikinci haftasına; öne çıkan filmimiz “Eğreti Gelin Ladik”. Son zamanlar da magazinde epeyce yer tutan Yeşim Salkım başrolünü oynuyor. Zaim Güvenç'in senaryosunu yazdığı, Zaim Güvenç ve Deniz Güvenç'in yönettiği Eğreti Gelin Ladik filmi Şükran Kozalı' nın "Eğreti Gelinler" kitabından uyarlanmış. Fakat Eğreti Gelin Ladik filmi 2004'te gösterime giren "Eğreti Gelin" filminden çok farklı. Eğreti Gelin Ladik hikâyesi günümüzde geçiyor. Filmde bir anne-kız hikâyesi anlatılırken, kadınların uğradığı duygusal ve maddi şiddet de işleniyor. Film ayrıca günümüzde yaşanan toplumsal sorunları da ironik bir şekilde ele alıyor.


Ege Life | Nisan Ayı Vizyon Seçkisi

Dram yerine komedi sevenler içinse “Oflu Hoca Trakya'da” vizyona girmiş olacak. “Doğanspor'un başkanlığını yapan Oflu Hoca (Çetin Altay), genç yetenek Hayati'yi transfer etmek için Türkiye'nin öbür ucuna, Lüleburgaz'a gitmiştir. Ancak buraya ayak basar basmaz hiç beklemediği bir şeyle karşılaşır. Her yönüyle bir Trakyalı olan Haspi de o gün hapisten çıkmıştır. Haspi dış görünüş olarak Oflu Hoca'nın tıpatıp kopyası gibidir; ancak karakterleri 180 derece farklıdır. Bu fiziksel benzerlik, Oflu Hoca ve Haspi'nin başına bela olacaktır.”
Ege Life | Nisan Ayı Vizyon Seçkisi

Distopya filmleri sevenler unutulmadı. “2 çocuklu bir aile, izole bir kırsalda sakin bir yaşam sürmektedir. Henüz büyüme çağlarında olan çocuklar da ebeveynleri de hiçbir şekilde konuşmamakta, işaret diliyle anlaşmaktadır. Ancak bunun sebebi konuşamıyor olmaları değildir. Aile gıcırtı çıkaracak her türlü adımdan, ses yapacak her türlü hareketten uzak durmaktadır. Ancak günün birinde bu sakin hayat, küçük çocukların oyun oynarken bir lambayı devirmeleri ile tepetaklak olur. Durgun sessizliğin içinde çıkan bu ses, ailenin peşindeki varlığın dikkatini hemen çekecek ve aile sessizliklerini bozmanın bedelini ağır ödeyecektir.” “Sessiz Bir Yer (A Quiet Place)”, izleyicilerini bekliyor olacak.Ege Life | Nisan Ayı Vizyon Seçkisi

Başrollerinde ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show program Oprah Winfrey, Reese Witherspoon, Mindy Kaling, Chris Pine ve Gugu Mbatha-Raw gibi başarılı isimleri bulunduran uyarlamanın kadrosunda Zach Galifianakis, André Holland, Levi Miller ve Deric McCabe de bulunuyor. Küçük Meg Murry'yi ise Storm Reid canlandırıyor. Jennifer Lee'nin senaryosunu üstlendiği projede yönetmen koltuğuna ise Ava DuVernay oturuyor.“İlişki Durumu:Açık İlişki (Permission)” Bir evlilik teklifinin eşiğinde olan bir kadın, bir arkadaşıyla buluşur ve arkadaşı ona hayatının geri kalanını erkek arkadaşıyla geçirmeden önce başka erkeklerle buluşması gerektiğini söyler. Günümüz ilişkilerine çarpıcı bir bakış sunan filmin yönetmenlik koltuğunda Brian Crano otururken, oyuncu kadrosunda ise, Dan Stevens, Rebecca Hall ve Gina Gershon gibi önemli isimler yer alıyor. Filmin senaryosu da yine yönetmen Brian Crano’ya ait.

Ege Life | Nisan Ayı Vizyon Seçkisi

Geldik Nisan ayının son haftasına... Yazının en başında size fırtına öncesi sessizlik demiştim. Nisan ayı duruyor, duruyor son hafta bombayı patlatıyor. “Avengers: Sonsuzluk Savaşı” “Kaptan Amerika ve Iron Man'in arasında yaşanan olayların ardından bölünen kahramanlarımız, birbirlerinden uzaklara savrulurlar. Hepsi kendi yandaşlarıyla dünyayı korumaya çalışmaktadır. Ancak dünyanın kaderi bir kez daha tehlikeye girer. Sınırsız bir güç kaynağı olan sonsuzluk taşlarının peşine düşen Thanos, dünyanın gördüğü en büyük tehdittir. İnsanlığın kaderi bir kez daha, insanlık için savaşmaya ant içmiş kahramanlarımız elindedir. Hiçbir süper kahramanın tek başına yenemeyeceği büyüklükteki bu tehdit için ekipler birleşmeli ve tehdide tüm güçleriyle karşı koymalıdır.” Yıldızlar ve kahramanlar geçidi olan filmin ülkemizde ve dünyada gişe rekorlarını alt üst edeceği kesin. Ancak, Marvel evrenini sevmeyen veya hiç izlememiş seyircilerimiz için; “Çarpık Evdeki Cesetler (Crooked House), Bir Nefes Ötede (Dans La Brume), ve bir Türk filmi olan “Taksim Hold'em” filmlerini tavsiye ederim.

Ege Life | Nisan Ayı Vizyon Seçkisi

Hayatın her alanında olduğu gibi sinema da zevk meselesi ve neyin güzel olduğu göreceli ama konu sanat olunca siz siz olun, daha seçici olun sevgili Ege Life okuycuları! Çimlere uzanıp bahara dalarken film izlemeyi de aksatmayın aman ha!Yorumlar

Yorum Yap

500