Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

 |  || Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”
1 Mayıs 2019

Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

  • 1 Mayıs 2019
  • 884 Görüntülenme
  • 0 YORUMNihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”


“Babam Sınıfta Kaldı”, “Yaşamak Güzel Şey”, “Arabesk Müzikali” gibi projelerle adından bahsettiren, şimdilerde ise albüm hazırlığı içinde olan genç ve başarılı oyuncu Nihan Tarhan’la, oldukça keyifli bir söyleşi yapma şansı bulduk. Oyunculuktan, tiyatrodan, sinemadan, müzikten ve ilişkilerden bahsettiğimiz, dolu dolu ve çok güzel ve samimi bir röportaj oldu. Siz değerli okuyucularımızın da bu güzel söyleşiyi keyifle okuyacağınıza, okudukça sohbetimize sizin de dahil olacağınıza eminiz.


Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

İstanbul Üniversitesi Antropoloji mezunusunuz ve daha sonra oyunculuk dersleri almışsınız. Antropoloji okuduktan sonra oyunculuk dersleri almak istemenizin sebebi nedir?

Oyuncu olmak, çocukluk hayalim. Bu sebeple İstanbul’a gelmem gerekiyordu. İstanbul’a gelebilmek için de biletim, antropoloji bölümünü kazanmak oldu. İdealim antropoloji okumak değildi. O dönem puanlarım bu bölümü seçmeme imkân verdi. Eğitim sistemimiz ne yazık ki bizi çok doğru yönlendirmiyor. Antropolojinin ne kadar şahane bir bölüm olduğunun şu an çok daha iyi farkındayım. Açıkçası oyunculuktan başka bir şey yoktu kafamda, çok gençtim ve bana katkıları ne olabilir diye düşünmek yerine bir an önce bölümü bitirmeye odaklandım hep. Ve oyunculuk eğitiminde ilk kapım Ayla Algan oldu... Sonra da hiç durmadım ve arkama dahi bakmadım. Oyunculuk sevdası, eğitimi bitmeyen bir yolculuk ve ben hiç doymuyorum.

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

Bölümünüzün oyunculuk konusunda yardımı oldu mu hiç?

Şimdi düşününce evet ama dediğim gibi bu bilincimle dönsem o senelere suyunu çıkarırdım antropolojinin. İnsanı anlatıyor bir kere, insan bilimi ve benim işim insan. İnsanı köklerine kadar incelemek. Farkındalık anlamında, bilgi anlamında iyi ki antropoloji okumuşum, onu hep söylüyorum ama az önce de dediğim gibi oyunculuk eğitimi, hayat boyu devam ediyor. 

“İYİ Kİ BAŞLANGICIM ‘BABAM SINIFTA KALDI’ İLE OLDU”

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

İlk defa 2013’te sevilen dizi Babam Sınıfta Kaldı ile dizi oyunculuğuna başladınız. Sizin için nasıl bir deneyim oldu?
Benim profesyonel ilk projem ve bu işin Gani Müjde'nin işi olması hayatın bana hediyesi. Nasıl başlarsanız ona alışırsınız ve ben hep o ekibin samimiyetini, sıcaklığını, gerçek oluşunu arıyorum. Biz çok iyi arkadaş olduk ve izleyiciye de bu yansıdı. Cem Davran gibi bir ustayla da çalışınca hem dizi setinde hem tiyatro sahnesinde derse dönüşmüş oldu bu iş benim hayatımda. İyi ki başlangıcım böyle oldu.
 

“İZLEYİCİ SAMİMİ BULDUĞU KARAKTERLERİ SEVİYOR”

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

Babam Sınıfta Kaldı dizisinde canlandırdığınız Asiye Fındıkçıoğlu karakterini başarı ile oynadınız ve çok beğeni aldı. Sizce izleyici dizilerde hangi tür karakterlerden hoşlanıyor?
İzleyici samimi bulduğu karakterleri seviyor. Kendine yakın gördüğü karakterleri. Bir de ben çekimlerden önce ön araştırmamı yaparken Asiye karakterine çok özenli hazırlandım. Her karakterin hazırlığı ayrı bir özen istiyor tabii ki ama Asiye; Karadenizli ve İstanbul’a yeni gelmiş bir genç kız ve ben üstümde sakil dursun istemiyordum. O dönem Karadenizli arkadaşlarım oldu. Sık sık onlarla görüştüm bir sürü soru sordum. En çok ağız konusunda uyarmışlardı beni lütfen yapma diye ve ben hem uyarıları dikkate aldığım için hem de gerçekten içime sinmediği için yapmadım. Trabzonluların o agresif ama yumuşak tavırlarını önce içimde hissetmeye çalıştım. Elimden geleni yaptım açıkçası ve sokakta durdurduklarında gerçekten Trabzonlu musunuz diye soranlar olduğunda çok mutlu oluyordum. Bu en güzel ödüllerden biri bir oyuncu için.

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

Karakterlerinizi nasıl yaratıyorsunuz?

Değişiyor karaktere göre, projeye göre. Bazen bir seçmeye giderken bile günlerce hazırlanıyorum. Ama bir dizi projesinde bazen bir hazırlık gerekmeyebiliyor çünkü artık bu hızlı sistemde karakterin alt metnini sorduğunuzda senaristten ya da yönetmenden bir cevap alamadığınız zamanlar bile oluyor. Ben karakterin kim olduğunu hissetmeye çalışıyorum. Hissedersem gerisi geliyor. O zaman şekillenmeye başlıyor kafamda böyle giyinir, bu renkleri sever, şu burçtur, değer yargıları böyledir, hayat felsefesi şöyledir gibi… Onu giydirmeye ve bir şahsiyet vermeye çalışıyorum. Kurduğu cümlelere içimden cevap veriyorum. Eğer uzun soluklu bir proje ise ya da çok inandığım iz bırakmak istediğim bir karakterse, o karakter olarak günlük tutmayı tercih ediyorum. Bu teknik yaratımımı daha da görselleştirmeme yardımcı oluyor. 

“TİYATRODA TAM DA O AN ORADA OLUYOR HER ŞEY”

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

“Birlikte çalışmak isterdim” dediğiniz Türk ve yabancı yönetmenleri öğrenebilir miyiz?

Çağan Irmak, Tolga Karaçelik, Nuri Bilge Ceylan… Tabii çok hoş olur yeni bir Pulp Fiction ya da Kill Bill benimle birlikte çekilirse. O yüzden buradan selam olsun Quentin Tarantino’ya. Bir gün benimle çalışmak isterse nasıl olurdu çok merak ediyorum. Christopher Nolan ile bir hikâyeye imza atmak da hiç fena olmazdı. 

Çeşitli tiyatro oyunlarında sahne aldıktan sonra dizi ve sinema filmleriyle kamera karşısına geçtiniz. Tiyatro sahnesi ile kamera önü oyunculuğunun farkları ne sizin için?

Heyecanı, ritmi, hazırlığı, öncesi, sonrası her şeyi... Tiyatroda tam da o an orada oluyor her şey. Tekrarı yok. Bir daha bir daha aynı oyunu oynarken bile cümleler ağzınızdan hep biricik çıkıyor. Ve en güzeli de o gün nasıl bir enerjiyle başlarsanız başlayın güne, oyuna çıkarken sizi orda canlı kanlı bekleyen seyircinin varlığı her şeyi unutturuyor. Ve tabii ki alkış. O alkışın tadı başka hiçbir şeyde yok. Ama ben kamera karşısında olmayı da seviyorum. İkisine de ayrı ayrı âşığım. İkisi de benim enerjimi çok yükseltiyor.

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

“HAYATIMDA SEBEP OLDUKLARI İÇİN ARABESK MÜZİKALİ’NİN YERİ AYRI”

Tiyatro veya sinemada oynayacağız rol önünüze geldiğinde, genelde ilk dikkat ettiğiniz ne oluyor? 

Şu an ilk dikkat ettiğim daha önce oynadıklarıma benzeyip benzemediği aslında. Fakat genel olarak ben ne katabilirim bu karaktere diye bakıyorum. Nihan’la birlikte bu karakter neye dönüşür nerelere gider? Neyi anlatabilirim? Nasıl bir etki bırakabilirim? Bunlara dikkat ediyorum.

Şimdiye kadar en keyif alarak oynadığınız rol neydi? 

Tiyatroda sevgili Ayşen İnci ile birlikte oynadığımız "Takma Kirpikler" ve şarkı söylediğim için, hayatımda sebep oldukları için "Arabesk Müzikali"nin de yeri ayrı. Sinema filmi olarak "Yaşamak Güzel Şey" içinde olmaktan çok mutlu olduğum bir işti. Dizi olarak da ilk göz ağrım "Babam Sınıfta Kaldı" ama "Boynu Bükükler" dizisi de özlediğim bir işimdir.

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

Arabesk Müzikali’ndeki karakteriniz, seyircilerin oldukça dikkatini çeken bir rol oldu. Bizler de sesinizin güzelliğini fark etmiş olduk. Müzikalde oynamak sizin için nasıl bir duyguydu?

Bu oyunun en güzel tarafı öyle güzel bir ekip olduk ki… Hepimize arkadaş, dost hediye etti bu oyun. Çok sıkı hazırlandık, sevgili yönetmenimiz Dost Elver gerçekten canımızı çıkardı ve bunu öyle güzel yaptı ki canımızla ruhumuzla çıktı bütün karakterler. Şarkılar zaten özenle seçilmiş efsane şarkılar. Son provalarda oyun artık çıkmak üzereyken birbirimizin sahnelerini beklerken arkada ağlıyorduk resmen. Oyunumuzun yazarı İrfan Kangı bana oynayacağım karakterin söyleyeceği şarkının "doktor" olduğunu söylediğinde eyvah dedim yapamam, yok söyleyemem. Söylersin dedi. Ve iyi ki güvenmiş bana. Şarkıyı yorumlamama da izin verdiler ve o kadar severek söylüyorum ki şimdi. Sizin de dediğiniz gibi bu oyunla birlikte sesimi daha çok duyurmuş oldum ama aslında çocukluğumdan beri şarkı söylüyorum ve daha önce başka projelerde de söyledim. Ama bu oyunla birlikte karar verdim ki şarkı söyleme işi artık hayatımda profesyonel olarak ilerleyecek.

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

“İZ BIRAKABİLDİĞİM HER ŞEKİLDE SAHNEDE OLMAK İSTİYORUM”


Son dönemde kariyeriniz müzik alanında ilerliyor. Hayal ettiğiniz bir alan mıydı? Bu doğrultuda planlarınızdan bahsedebilir misiniz?
Yine çocukluk hayalim diyeceğim çünkü öyle. Ben oyunculuğu, şarkı söylemeyi çok ayırmadan kurdum hayallerimi. Resim de yapıyordum bir yandan. Şimdi daha çok resim yapsam ve ondan para kazansam yine kariyer değiştirmiş gibi hissetmem. Evet bir albüm yapmak yoktu kafamda çocukken tabii ki ama sahnede olmak, sahneye çıkmak, şarkı söylemek, dans etmek, oynamak hep vardı. Yatağımın üstüne çıkıp orayı sahne yapıp bana ellerini uzatan hayranlarıma şarkılar söyler, konserler verir hatta o hayali seyircilerle konuşurdum, iyi ki geldiniz diye... Çocukken bunu bilerek yapmıyoruz aslında ama duvarıma astığım posterleri, röportajları düşünüyorum da şimdi, ben daha o yıllardayken yapmışım hayal panomu. Bir resmi ne kadar çok görürseniz bilinçaltınıza işliyor ve evren kollarını sıvıyor o hayali gerçek yapmak için. Benim bütün hayallerim gerçek oluyor. Bu doğrultuda planlarım ise; iz bırakabildiğim her şekilde sahnede olmak istiyorum. Bunu hayat bana ne şekilde getirecek bilmiyorum ama ben sahnede, hep orada olacağımdan eminim.

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

Kendinizi duygusal bir insan olarak mı tanımlarsınız?

Kesinlikle öyleyim. Duygularını en dibine kadar yaşayan biriyim hatta. Fazla fazla, büyük büyük, yüksek yüksek yaşıyorum ve gösteriyorum da… Bunun daha azı olmak da istemiyorum açıkçası çünkü beni düşürüyor. Tabii sakin kaldığım anlar da yok değil. Yürüyüş yapıyorum, yoga yapıyorum, nefes egzersizleri yapıyorum, yazıyorum ve bunları yaparken yeterince sakinim… Hatta hayallerimin ve düşüncelerimin arasında bazen öylesine kayboluyorum, öyle derinlerde oluyor ki benim saklandığım yerlerim… Fakat duygularımı yaşamak göstermek söz konusuysa ben kocaman sarılmayı, çığlık atarak koşmayı ya da yastığa vura vura ağlamayı seviyorum. Çok sessiz ve sesini çıkarmaya korkan bir çocukluğun acısı var sanırım içimde ve ben onu temizlemeye ve o günlerin acısını çıkarmaya çalışıyor olabilirim. İşe yarıyor tavsiye ederim. Bağırın duygularınızı. 

Gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?

İçsel yolculuğumun hiç bitmeyeceği bir hayat diliyorum hep kendime. Hep daha derine inebildiğim… Daha farkında daha kendim olmaya çalıştığım her günümü tüm ayrıntılarıyla algılayabileceğim sağlıklı bir bedenle şükrederek büyüyüp, genişleyebildiğim bir hayat. En iyi versiyonuma doğru eforsuz dönüşebildiğim bir hayat. Her gün biraz daha katarak kendime, benliğime, ruhuma, özümdeki Nihan’ı ortaya koyabilmek. Bununla ilgili vizyon tabloları yapıyorum mesela. Spiritüel olarak da kendimle çok uğraşıyorum. Hayallerimi mutlaka yazıyorum ki gerçek olsun, oluyor da. Gelinliğimi bile önceden kafamda çizmiştim her detayını ve aynısını buldum diyebilirim. Neye inanıyorsan o oluyorsun bu hayatta. Ve sanat insanı olduğumu en içimde biliyorum hep hissediyorum. Beni başka hiçbir meslek bu kadar mutlu edemezdi. Çok eksik kalırdım. Belki bir filmde belki bir reklam projesinde belki de bir albümde, bir şarkıda hangisinde bilmiyorum ya da belki de hepsinde ben sanatımın dışa vurumunu Nihan olarak yapabildiğim sürece burada olacağım. Tek emin olduğum iyi gelebildiğim işler yapacağım, iyileştirebildiğim, ilham verebildiğim... Biri izlerken kendinden bir şey bulacak, bir başkası ise dinlerken. Şu sıralar yeni bir heyecan var hayatımda. Çok güzel şarkılar geldi elimizde. Stüdyo çalışmalarına başladık bakalım. Yani yakında yeni sürprizlerim olacak diyebilirim. 

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

“MUTLU İLİŞKİLER, MUTLU EVLİLİKLER SANDIĞIMIZDAN ÇOK FAZLA VAR.”


Eylül ayında Ali Rıza Şahenk ile dünya evine girdiniz. Öncelikle tebrik ederiz, bir ömür boyu mutlu olun. Evliliğiniz nasıl gidiyor diye sorsak?

Çok güzel gidiyor. Her şey yolunda. Her geçen gün daha da katlanıyor duygularımız. Ben evlilikten korkan biriydim. Hayat sizi doğru kişiyi bulana kadar birçok aşamadan geçiriyor ve sınavlar veriyorsunuz. Sonra bir gün biri geliyor ve o adam bu adam dedirtiyor size. Bu öyle güçlü bir his ki geçmiyor, azalmıyor, değişmiyor tam tersine katlanarak büyüyor, dönüşüyor, gelişiyor ve kocaman oluyor. İçimden taşıyor sevgim gerçekten artık eve, dünyaya sığmıyor. 

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

Evlendikten sonra hayatınızda neler değişti?
Ev hayatını çok sevdiğimi anladım. Aylarca hiç dışarı çıkmasam eksikliğini hissetmem sanırım. Tek başıma ya da misafirlerimizle birlikte evde olmayı tercih ediyorum hep. Ali Rıza’yla zaten hepsi ayrı güzel ama evde olmayı tercih ediyoruz genelde. Bir de biz çok konuşan paylaşan bir çift olduğumuzdan sıkılmıyoruz hiç. Kahve sohbetlerimiz kimse olmasa da uzun kahvaltı zamanlarımız var. Mutlaka her akşam bir şey izliyoruz ya da müzik açıp sohbet ediyoruz. Veya o odasında çalışıyor bilgisayarda, ben başka yerde kitap okuyorum, yemek yapıyorum. Öyle anlarda bile paylaşıyoruz zamanı, hayatı, duyguları hepsi benim için çok değerli. Gerçekten bu kadar mutlu olacağımı düşünmüyordum. Kedimiz var, ismi Viya. Onun çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum, evimizde negatif enerji barınamıyor. Ali Rıza çok sevgi dolu, Viya tam bir sevgi yumağı, ben zaten içi içine sığmayan biriyim ve düşünün evimizdeki huzuru. Nazardan korkmuyorum inanın bağıra bağıra söylemek istiyorum hatta. Korkmasın kimse, bunlar da var hayatta. Mutlu ilişkiler, mutlu evlilikler sandığımızdan çok fazla var. Söylemeye çekinerek büyütülüyoruz ve birçok insan korkuyor evlilikten. Ben çekinmeden söylüyorum çok mutluyum ve herkese tavsiye ediyorum. (Gülüyor)

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

“DÜNYANIN HER YERİNE EŞİMLE GİTMEK İSTİYORUM.”

Seyahat etmeyi seviyorsunuz. Bu yaz için belirlediğiniz bir tatil programınız var mı?


Evet çok seviyorum ve seviyoruz. Fırsat buldukça görmediğimiz yerlere gitmeye çalışıyoruz. Deniz tatili olarak da her zaman Bodrum. Arada atlayıp gidiyoruz. Ali Rıza Bodrum’dan daha güzel deniz yok diyor, haklı da. Orada masal gibi bir evler var. Düğünümüz de orada oldu, o yüzden benim için yeri bambaşka. Mayıs ayında da İtalya'ya gidiyoruz, çok heyecanlıyım. Ali Rıza ile birlikte tatil muhteşem geçiyor. Tatil anlayışımız hem çok benziyor hem çok farklı ve bu da tatili çok eğlenceli yapıyor. Kendimiz olabilmeye izin verdiğimiz bir ilişki yaşadığımız için bu birlikte geçirdiğimiz her anımıza yansıyor. Açıkçası dünyanın her yerine eşimle gitmek istiyorum.

Ege Life | Nihan Tarhan: “Oyuncu Olmak Çocukluk Hayalim”

Bu samimi sohbet için teşekkür ederiz. Son olarak, Ege Life Dergisi okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Çok yakında yeni sürprizlerimle geliyorum. Keyifli sorularınız için ben teşekkür ediyorum.


Yorumlar

Yorum Yap

500