Nergis Kokan Sokaklarda Sürdürülebilir Yaşam

 |  || Nergis Kokan Sokaklarda Sürdürülebilir Yaşam
1 Mart 2019

Nergis Kokan Sokaklarda Sürdürülebilir Yaşam

  • 1 Mart 2019
  • 588 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Nergis Kokan Sokaklarda Sürdürülebilir Yaşam


İzmir’in Nergis kokan ilçesi Karaburun. Taşı, toprağı, denizi ve güler yüzlü insanlarıyla karşılıyor sizi. Her köşe başında ürettiği ürünleri satan insanları görmeniz mümkün. Nergis kokan sokakların içerisinde iki girişimci ruhlu kadın da var: Hülya Babalıoğlu ve Ayşegül Çakır… Biri ‘Ahurlu Dükkân’ diğeri ise ‘Karaburun İşlik’ ile doğal ürünler üretiyor. Bu ürünlerle sürdürülebilir yaşama katkı sağlayan girişimci ruhlar, gençleri de es geçmiyor ve dükkânlarında; seramik, çini, sepet, kumaş boyama, peştamal ve hidrozol yapıyor. Mesleklerini yaşatmak için ellerinden gelen her şeyi yapan kadınlar, mesleğe ilgisi olanlar için eğitimler de veriyor. Tek dertleri yerli ve yabancı turistleri çekememeleri olan girişimci ruhlar, direnerek doğal yaşama katkı sunacaklarını söylüyor. Karaburun’a yolunuz düşerse nergis koklayarak bu girişimci kadınlara uğrayıp Biz’den selam söyleyin. Sürdürülebilir yaşama nasıl katkı sunduklarını ve neler yaşadıklarını şimdi de onlardan okuyalım.

Ege Life | Nergis Kokan Sokaklarda Sürdürülebilir Yaşam


KADIN AĞIRLIKLI ÜRETİM

Ege Life | Nergis Kokan Sokaklarda Sürdürülebilir Yaşam


Nasıl bir üretim yapıyorsunuz? Kimlerle çalışıp nerelerde satıyorsunuz?

Yoğun işlerim olduğunda Karaburun İşlik’teki arkadaşlarım yardımcı oluyor. Orayı ise altı kadın olarak kurduk. Fakat Ahurlu Dükkân ile Karaburun İşlik birbirinden ayrı yerler. Karaburun İşlik’te üretimimizi yapıyoruz. Ahurlu Dükkân da ise sergileyip, satışa sunuyoruz. Ürünlerimizi yazları Karaburun Gece Pazarı’nda satmaya çalışıyoruz. Bütün insanların verdiği emeği, yeniden, ham maddesini alabilmek için nakde çeviriyoruz. Erkek üreticilerimiz de var. Ancak iki kişi. Ötekilerin hepsi kadın. Seramik, çini, sepet, kumaş boyama, peştamallar yapılıyor, aynı zamanda Mordoğan’da geniş bir ekibin ürettiği ‘Bir Avuç’ hidrozolleri var. Bunlar doğal bitkilerin kurutulmasından sonra damıtma sistemiyle elde edilen ürünler. Furma Ekolojik Çiftliği’nin ürünleri de elimizde bulunuyor. Sirkelerini, nar ekşilerini satıyoruz.

Ege Life | Nergis Kokan Sokaklarda Sürdürülebilir Yaşam


GENÇLERE ÖNEM VERİLİYOR

Ege Life | Nergis Kokan Sokaklarda Sürdürülebilir Yaşam


Böyle değerli bir mesleğin geleceğe aktarılması için neler yapıyorsunuz?

Karaburun İşlik’te yer alan Rezzan Hanım çini dersi veriyor. Karaburun İşlik ve Ahurlu Dükkân olarak Halk Eğitim’in açtığı seramik kurslarına devam ediyoruz. Ali Karayel tarafından ‘Karikatürlü Ev’de çocuklarla yapılan karikatür dersleri var. Yazın çocuklarla çini ve seramik çalışmaları yapıyoruz. Halk Eğitim kurslarına ilgi büyük. Bu şekilde gençlere destek vermeye çalışıyoruz. Ne kadar genç üreticimiz olursa bizim için çok daha iyi. Çünkü onlar her alanda çok daha açıklar. Fakat önemli olan kurslardan sonra üretimi devam ettirmek. Boş zaman geçirilecek bir alan olarak görülmemeli.

Ege Life | Nergis Kokan Sokaklarda Sürdürülebilir Yaşam


Sürdürülebilirlik için hayata geçirmeyi bekleyen başka projeleriniz var mı?

Şu an sadece direniyoruz. Direnme sürecindeyiz. Gelen yabancı ve yerli turist sayısında azalma var. İlk açtığım sene ile bugün ki sene aynı değil. Bu düşüş 2015 yılında başladı. Dükkânı döndürmek, hele ki yeni bir projeyi faaliyete geçirmek hiç kolay değil. Burada her şey el emeği, endüstriyel bir tek ürün yok. Ancak ona rağmen her şey zor. Karaburun’da öncelikle yapılaşmanın artması, insanların doğadan uzaklaşması, doğanın birtakım zararlara uğraması yüzünden gelen insan sayısında da azalma oluyor. Burada tarihi bir eser yok. Su sporlarının yapılabileceği bir yer yok. Buranın iklimi ona müsait değil. Kısaca burada bizim pazarlayabileceğimiz tek şey var o da doğamız. Doğayı da katledersek hiçbir şeyimiz kalmayacak. Rüzgâr güllerinin köylere yakın kurulmaması için, balık çiftliklerinin kurulmaması için, taş ocaklarının açılmaması için, yapılanların doğal yaşamları etkilememesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bütün bunlar tabiatı yok eden şeyler. Tabiatın ekolojik yapısını bozan şeyler. Bunların daha da büyümemesi için mücadele ediyoruz.


Yorumlar

Yorum Yap

500