Necdet Uysal "Burhaniye İçin Çalışmaktan Onur ve Gurur Duyuyorum"

 |  || Necdet Uysal
1 Ocak 2016

Necdet Uysal "Burhaniye İçin Çalışmaktan Onur ve Gurur Duyuyorum"

  • 1 Ocak 2016
  • 641 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Necdet Uysal


Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal

"Burhaniye İçin Çalışmaktan Onur ve Gurur Duyuyorum"


Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal ile EGE LIFE'a özel söyleşi yaptık. Uysal, tamamlanan ve devam eden projelerini anlatarak; "Burhaniye için çalışmaktan onur ve gurur duyuyorum" dedi.Geçtiğimiz yılı değerlendirecek olursak 2015 yılı Burhaniye Belediyesi için nasıl geçti?

2015 yılı belediyemiz için yatırım yılı oldu. 2014 yılı yerel seçimlerinden sonra Belediye Başkanlığı görevini devralarak yeni bir oluşum ile Büyükşehir Belediyesine bağlı bir belediye olarak hizmet vermeye başladık. Burhaniye için önem arz eden birçok yeni proje için adım atarken sosyal belediyecilik uygulamalarına da son derece önem verdik. Kentimizde yaşayan her yaştan ve her kesimden vatandaşımıza değişik ve dolu dolu kültürel etkinlikler düzenleyerek Burhaniye’mizin canlanması, cazibe merkezi haline gelmesi için çalışmalarımızı yaptık.  Kısacası 2015yılı belediyemiz ve halkımız için son derce verimli bir yıl oldu.


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Balıkesir Bir Büyük Aile Oluyor” projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Burhaniye Belediyesi bu projenin neresinde kalıyor?

Büyükşehir Belediyemizin düzenlediği ve Balıkesir’in tüm kamu kurumlarının destek verdiği bu proje, Burhaniye’de, Büyükşehir ve Belediyemiz ortaklığı ile yapıldı. Tüm aktivitelerde bizzat belediye olarak çalıştık. 8-18 Ocak 2016 tarihleri arasında Burhaniye kırsal mahalleleri ve merkezde ücretsiz sağlık taramaları, değişik konularda eğitimler, çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik yarışmalar, spor aktiviteleri gibi birçok faaliyet gerçekleştirildi. 10 gün boyunca sağlık hizmetini vatandaşımızın ayağına daha geniş kapsamlı bir şekilde götürdük. Okullarımızda yapılan etkinlikler ile öğrencilerimiz değişik aktivitelerde bulunma şansını yakaladılar.


İlçeye yeni bir hastane yapma projeniz var. Bu projenin çalışmaları ne durumda?

İlçemize yeni yapılacak devlet hastanesi için senelerdir yer teslimi konusunda sıkıntılar yaşandı. Burhaniyeli hayırseverlerin hastane yapımı konusunda bağışta bulunmasıyla devlet hastanemiz için adım atıldı. Biz yönetime geldikten sonra bizzat hastanenin yapılması konusunda sıkı takipte olarak Sağlık Bakanlığımızdan hastane için sözümüzü aldık ve hastanemiz yapılmaya başlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı yetkilileri ilçemize gelerek hastaneyi yapacak yüklenici firmaya yer teslimini yaptı. Yüklenici firma da önümüzde ki günlerde inşaatın yapımına başlayacak ve 800 takvim günü içerisinde bitecek. Mevcut hastane sürekli büyüyen ve bol göç alan Burhaniye’mizin isteklerine cevap veremez durumda maalesef… Yapılan yeni Burhaniye Devlet Hastanesi değişen ve gelişen Burhaniye’ye uygun ve ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde olacak halkımıza hayırlı uğurlu olsun.


Kentsel dönüşüm devam ediyor mu?

Kentsel Dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Öncelikli olarak Burhaniye’nin 4 mahallesinde bu projeyi uygulamayı düşünüyoruz. Şehir plancı arkadaşlarımız bu konu üzerinde titizlikle çalışıyorlar. Herkesin rızasıyla yapmaya çalıştığımız bir proje. Bundan dolayı o bölgede oturan halkla, Burhaniye’de ki sivil toplum kuruluşlarıyla sürekli toplantılar yaparak uygulanabilir projeler üzerinde fikir alışverişleri yapıyoruz. Bu yüzden biraz yavaş ilerlese de bu proje uygulandığında Burhaniye geleceği için çok önemli iş yapmış olacağız.


Devam eden projelerinize ne gibi projeler eklemeyi planlıyorsunuz?

Aslında Burhaniye için birçok projemiz var. Ama siz de takdir edersiniz ki her şey aynı anda olmuyor. İmkânlarımız doğrultusunda, özellikle Burhaniye’nin geleceği, kalkınması ve daha ileri hedeflere ulaşması için projeler üretiyoruz. Şuanda önümüzde bulunan projelerden kısaca bahsetmek gerekirse;


Zeytin İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Burhaniye Zeytin İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için çalışmalar devam ediyor. Bu alanda işletilen Organize sanayi bölgeleri içinde bir ilk olacak olan OSB Yapımı tamamlandığında 40 fabrika ile ilçe ekonomisine ciddi destek verecek ve binlerce kişiye iş imkânı sağlayacak


Ges Projesi

Mülkiyeti Belediyemize ait olan Geriş Eğrikoz mevkiinde 2 ada 95 ve 96 parselde toplam 205 dönümlük alanda; Toplam yatırım bedeli 12.000.000 USD olan Burhaniye Belediyesi Güneş Enerji Santrali Projesinde kurum görüşleri alınmış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde ÇED sürecinde sona gelinmiştir. Proje kapsamında, Bursa UEDAŞ genel müdürlüğüne nihai başvurusu yapılacak olup, projenin belediyemize yıllık elektrik üretim getirisi 2.000.000 USD olup proje kendisini 6 yılda amortisman seviyesine getirecektir. 6 Yıl sonunda projenin belediyemize mali kaynak anlamında ciddi getirisi olacaktır.


Şehir Stadı

Orjan ve İmko arasında bir alan belirlenerek proje çalışmalarının başladığı şehir stadyumu imar çalışmaları devam ediyor.


Şehir Parkı

Burhaniye Merkez’de bulunan 8 Eylül stadyumu başka bir alana taşınarak mevcut stat yerinde yeni biri düzenleme yapılacak. 20.764 m2 kare alanda yapılacak düzenleme ile gelişen ve değişen Burhaniye daha büyük ve kullanışlı bir meydana sahip olacak”


Amfi Tiyatro

Amfi tiyatro planları çizildi. 1311 metrekare toplam inşaat alanına sahip olan amfi tiyatro, 5 bin kapasiteli, çim amfi olarak planlandı. Yapılacak olan yerin doğal dokusunun bozulmayacağı uygulama alanında proje kapsamında çevre ve yol düzenlemesi yanı sıra, otopark, çocuk oyun alanları, mesire alanları gibi sosyal donatı alanlarını da kapsıyor.


Katlı otopark ve Kapalı Pazar yeri

Proje olarak çalışmalarına başlanan kapalı alanlı kat otoparkı, kapalı pazaryeri, ve ticaret bloğundan oluşacak olan kompleks için imar çalışmaları devam ediyor. Mevcut pazar alanı ile şu an otogar-köy minibüs garajının bulunduğu bölgeleri kapsayan alanda, giyim pazarının kullanımına açılacak olan komplexs; Pazar alanı ihtiyacı, otopark ve yaya-taşıt trafiği sorunlarının çözümü sağlayacak. 5000 m2 kapalı pazar alanı, 8250 m2 toplam kapalı alanlı kat otoparkı ve 2250 m2 toplam alanlı ticaret bloğundan oluşan bir kompleks.


Cumhuriyet Mahallemizde yeni bir düğün salonu

Burhaniye’mizin en büyük mahallelerinden bir olan Cumhuriyet Mahallesi için toplamda 1035 m2 inşaat alanlı, 2 katlı olarak projeleri çizilen bina; zeminde Pazar alanı, üst katta ise düğün salonu olarak hizmet verecek. Proje aşaması biten binanın yapım aşaması en kısa süre içinde başlayacak.


İskele Mahallemizde yeni otel yapımı

Kent vizyonunu yansıtan özellikte ve şehrin kendine has dokusunu bozmayacak modern bir otel için detay projeleri devam etmektedir.  


  

Balıkesir büyükşehir belediyesince yapılacak olan projelerimiz ise;

Mezbaha

Yeni Toptancı Hali

Ören – Akçay Yolu ve Pelitköy Sahil yolları asfalt yapımı

Katı Atık Bertaraf Tesisi


Halktan nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Burhaniye 57 bin nüfusa sahip bir ilçe, yaz aylarında bu nüfus oranı 2 katına çıkıyor… Tabi ki herkesi aynı anda memnun etmeniz mümkün değil… Ancak yaklaşık iki yıllık Belediye Başkanlığı görevim süresince sağ olsunlar halkın yoğun sevgisi ile karşılaşıyorum. Yaptığımız uygulamalar, insanlarla diyaloğumuz -tabi bu etraftan duyduğumuz kadar- takdirle karşılanıyor. Ayrıca ilçemiz genelinde yapılan anketler sonucunda da belediye çalışmalarından memnun olduğu resmi olarak kanıtlandı. Biz insanlara sevgi ile yaklaşıyoruz vatandaşlarımız da bunun farkında olduğu için onlar da bize aynı saygı ve sevgiyi gösteriyorlar. 2 sene belediye başkanlığı için kısa bir süre ama göreve geldiğimden bu yana Burhaniye için birçok projeye imza attık ve belediye ekiplerimiz hiç durmadan çalışmaya devam ediyorlar. Biz belediyede hiç kimseyi ayırmadan ve ayrımcılık yapmadan isteklere elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Tatbikî takdir yine halkımızın…


Yoğun tempoda ailenize, kendinize zaman ayırabiliyor musunuz?

Pek fazla zaman ayırdığım söylenemez. Ama bundan bir şikâyetim yok. Halkımıza hizmet için geldik ve gereğini sonuna kadar yaparak çok sevdiğim Burhaniye için çalışmaktan onur ve gurur duyuyorum. Memleketime yararlı olabiliyorsam ne mutlu bana! Ailemde bu yolda benim en büyük destekçim zaten onların destekleri olmasa bu işi hakkıyla yapmak zor olurdu. İki oğlum ve çok değerli eşim her daim yanımdalar ve en büyük destekçilerim sizin aracılığınızla da buradan kendilerine bir kez daha bunun için teşekkür ediyorum. 

Yorumlar

Yorum Yap

500