Müzikle Yaşama Tutunan Gencecik Hayatlar

 |  || Müzikle Yaşama Tutunan Gencecik Hayatlar
12 Ocak 2011

Müzikle Yaşama Tutunan Gencecik Hayatlar

  • 12 Ocak 2011
  • 670 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Müzikle Yaşama Tutunan Gencecik HayatlarTOBAV’ın sosyal, kültürel, ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan yetenekli çocukların sanata kazandırılmasını amaçlayan “Sesime Kulak Verin” Projesi büyük bir başarıya imza atarak, proje kapsamında eğitim alan 41 yetenekten 31’i konservatuara ‘merhaba’ dedi...Sosyal durumu iyi olmayan ailelerin çocukları müzikle hayata tutundu ve yaklaşık bir yıl önce Türkiye Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) İzmir Şubesi tarafından geliştirilen “Sesime Kulak Ver” projesinde eğitim alan 41 çocuktan 31’i konservatuarda kursiyer öğrenci olma hakkını elde etti.

Müziğe yetenekli olup sosyal durumları bu eğitimi almaya yeterli olmayanlara yönelik projeyle öğrencilerin hayatı değişirken, çocuklar hiç bilmedikleri bir dünyanın kapılarını araladı. Yetenek sınavlarında başarılı olan öğrenciler, kazandıkları kursiyer öğrenci programlarıyla geleceğin piyanisti, keman, viyolonsel ve flüt sanatçısı adayları oldu. Projeye katılan öğrencilerden 22’si Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuvarı kursiyer öğrenciliğini, 5’i güzel sanatlar lisesini, 3’ü Ege Üniversitesi Türk Halk Müziği'ni, bir öğrenci de konservatuvar lisesini kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

Yoksul ama iyi müzisyen

TOBAV İzmir Şube Başkanı İsmail Bilen, projeyle birlikte 500 öğrenci belirlediklerini zamanla yapılan elemeler sonucunda 70 öğrencinin kurs aldığını belirterek, “Öğrencilerimiz sosyal durumu iyi olmayan ancak iyi derecede müzik yeteneği olan çocuklardan oluştu. Bu öğrencilerimiz çeşitli nedenlerle eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanamamış, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan desteğe gereksinim duyan çocuklardı. Bir yıl boyunca özel bir müzik eğitimi programından geçirilerek, müziği meslek edinmeleri amaçlandı. Konservatuvar sınavları sonucunda öğrencilerimizin çoğu başarılı oldu. Yaşı sınava girme olgunluğuna ulaşmaması nedeniyle sınava sokmadığımız öğrencilerimiz de çoğunluğu oluşturuyor” dedi.

Projeyle birlikte sadece çocukların değil ailelerin de eğitim aldığını aktaran Bilen, “Anneler babalar da hiç bilmedikleri bir dünyaya adım attı. Çocukların istikbali için aidiet duygusu kazandı. Proje kapsamında birçok işe yardım etmeye yönelerek, çocuklarıyla birlikte Carmen'i izlediler. Çocuklar Kerem Görsev'le sahne aldı. Çocukların ve ailelerin gözlerindeki o ışıltı hiçbir şekilde anlatılamaz. Sınavı kazandılar ancak kursiyerliğe devam edebilmeleri için desteklenmeleri gerekiyor. Bunun için çalışmalar yapıyoruz. Öğrencilerimiz desteğe gereksinim duyuyor” diye konuştu.

“Geleceğin sanatçılarına destek verin”

Çocukları sınavları kazanmalarına karşın yalnız bırakmadıkları ve çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Bilen, eğitmenlerin özveriyle yaklaştığını ve çocukların yeteneklerini açığa çıkardıklarını vurguladı. Projeyi yenilemek istediklerini ancak sürekli bir desteğe ihtiyaç duyduklarının altını çizen Bilen, “Bizim amacımız eğitim olanağı yakalamayan çocukların sanatla ilgilenmelerini sağlayarak; laik, cumhuriyet değerlerine sahip birer birey olmalarına destek olmaktır. Bu çocuklar, maddi olarak zor koşullarda yetişen çocuklar. Onlara eğitimde fırsat eşitliği sunarak, yeteneklerinin körelmesine karşı durmak istiyoruz. Zaman içinde çocuklarımız kendini gösteriyor. 1 – 2 dakikada bir şey olmaz ama emek harcayarak onların başarılarına tanık oluyoruz” dedi.

Kursa katılan öğrencilerin sanat ortamını gördüğünü, sanatın yabancısı olmayacaklarını kaydeden Bilen, “Okullardaki müzik öğretmenlerimiz bize öğrenci gönderiyor. Şimdiden 6 öğrencimiz var. Ancak bu projeyi yenileyebilmemiz ve okulları kazanan öğrencilerimizin eğitimlerini sürdürmelerini sağlayabilmemiz için her zamankinden fazla desteğe ihtiyacımız var. Bu öğrencilerimiz sosyal durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarıdır. Çocuklarımız burada temel eğitim aldı ve şimdi kazandıkları bölümlerde kendilerini hocalarımızın desteğiyle geliştiriyorlar. Bu projeyi gerçekleştirerek büyük bir deneyim kazandık. Biz projeye yönelik altyapımızı oluşturduk. Çocuklarımız ve ailelerindeki değişim görülmeye değer. Projemizin devamını yapmak istiyoruz. Projemizi İzmir Valiliği'ne sunduk. Destek için de İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi'nin kararını bekliyoruz” diye belirtti.

Hayatları notalarla değişen çocuklar

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvar kursiyer öğrenciliğini kazanan 8. sınıf öğrencisi Diyarbakırlı Agit Ariz, “TOBAV'ın fuarda standı vardı. Yanlarına gittiğimde kurstan haberim oldu. Seçmelere katıldım. Bir yıl boyunca eğitimlere katıldım. Eğitimlerde çok şey öğrendim. Ses çalışmaları yaptık. Gitar çalmasını öğrendim. Aldığım kurs hayatımı değiştirdi. Kursiyer öğrenci olarak klarnet çalıyorum” dedi. Ailesinin olanaksızlığına rağmen kendisine klarnet aldığını aktaran Ariz, üniversitede konservatuvar bölümünü okumak istediğini kaydetti.

7. sınıf öğrencisi Oğuzhan Yeter de, TOBAV eğitmenlerinin Yenişehir'deki çocuk ve gençlik merkezine gelerek, kendilerini dinlediğini söyledi. Keman çaldığını anlatan Yeter, “Kursiyer öğrenciliğin ardından konservatuvarın lise bölümüne gideceğim. Müzik öğretmeni olmak istiyorum” diye konuştu. Nisan Zeytunlu da, kursla birlikte müzik bilgilerinin çoğaldığını belirterek, “Bu kurstan okuldaki müzik öğretmenim sayesinde haberim oldu. O beni yönlendirdi. Şimdi yan flüt çalmasını öğreniyorum ve bu dalda kendimi geliştirmek istiyorum” dedi.
Yorumlar

Yorum Yap

500