“Müzik Benim Yüzde Yüz Yaşam Tarzım”

 |  || “Müzik Benim Yüzde Yüz Yaşam Tarzım”
1 Eylül 2011

“Müzik Benim Yüzde Yüz Yaşam Tarzım”

  • 1 Eylül 2011
  • 720 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | “Müzik Benim Yüzde Yüz Yaşam Tarzım”Müzik kariyerine üniversite yıllarında barlarda gitar çalıp şarkı söylemekle başlayan, Onno Tunç Beste Yarışması birincisi Koray Çapanoğlu, ilk solo albümü ‘Çok da Umrumda’ ile müzikseverlere merhaba dedi.

Aldığı birçok ödülle müzik kariyerini taçlandıran Koray Çapanoğlu kendisini müzisyen olarak tanımlayan bir sanatçı adayı. Çapanoğlu’nun, ilk solo albümü ‘Çok da Umrumda’da Memedim şarkısıyla tanınan Zeynep, Hüsnü Şenlendirici, Faruk K., Çağrı Telkıvıran gibi birçok başarılı müzisyenle çalışması albümün iddiasını ortaya koyuyor. 


Koray Çapanoğlu’nu kısaca tanıyabilir miyiz?

Koray Çapanoğlu, 1 Nisan doğumlu, aslen Adanalı olup, 18 yıl Kıbrıs'ta yaşayan, orada üniversite eğitimi ve tüm müzikal faaliyetlerini yürüten, sonrasında ise albüm için kolları sıvayan ve her şeyden önce kendisini müzisyen olarak tanımlayan bir sanatçı adayıdır.


Müzik kariyeriniz nasıl başladı?

İlkokuldayken rahmetli babamın bana hediye aldığı Commodore 64 tuşlarıyla piyano çalmaya heves edip sonrasında gerçek bir piyano ve sonrasında da gitarla tanıştım. Lise sonrası da kendimi eğiterek müziğin hayatıma yön vermesine izin verdim. Müzik kariyerim, üniversite yıllarımın başında barlarda gitar çalıp şarkı söylemekle başladı. Sonrasında ise büyük bir gurur olarak gördüğüm Onno Tunç Beste Yarışması birinciliğini elde ettim. Kıbrıs Popstar’da yine birincilik kazandım, Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda da ikinci ve üçüncü oldum. Büyük prodüksiyonlu sahne çalışmalarım uzun yıllar devam etti. Albümden hemen önce de ‘Takılmaca’adlı projemiz internette büyük ses getirdi. Ve sonunda  ''Çok da Umrumda'' isimli albümüm piyasaya çıktı. Umarım uzun yıllar sürdürmek istediğim kariyerim hep müzikle dolu olur.


Çok da Umrumda albümünüzden bahseder misiniz? Kimlerle çalıştınız bu albümde?

''Çok da Umrumda'' albümümde 6 şarkı 2 de versiyon olmak üzere 8 şarkı bulunuyor.  Albümün güncel pop soundlarıyla jazz formatlarını harmanladığımız bunun yanında elektronik müzik tadında dokunuşları da barındıran bir tarzı var. Şarkıların sözleri müzikleri ve düzenlemeleri sık eleyip ince dokunuşlar sonucu ortaya çıktı. Albümün tüm düzenlemeleri Çağrı Telkıvıran'a ait. Çıkış şarkım ''Çok da Umrumda'' biraz şımarık ve agresif bir şarkı. Sözlerini Gökhan Yarkent yazdı, müzik ve düzenlemesi ise Çağrı Telkıvıran'a ait. Klip yönetmeni ise Özkan Aksular. Çok enteresan olduğunu düşündüğüm bir klip çektik ve şu anda müzik kanallarında dönüyor.  


İlk solo albümünüze tepkiler ne yönde?

Albüme umduğumdan çok daha iyi tepkiler aldım. Halkımızın aslında farklı soundlar beklediğine dair düşüncem, albüme tepkilerle tescillendi diye düşünüyorum. Ayrıca,  Zeynep'in inanılmaz manevi katkısı oldu. Zeynep’in albümdeki vokallerinin yanı sıra Hüsnü Şenlendirici'nin büyülü tınıları, firmamız Star Odası ve Faruk K 'nın sanat yönetmenliği, BKM Oyuncuları’ndan İpek Elban’ın, Takılmaca'dan Alican Akgün’ün, Uzay Cengiz Ayna’nın, Hüseyin Boncuk ve Faruk K'nın sözleri ve müzikleri ile Serhan Yasdıman ve Görkem Aydınhan'ın notaları albüme ruh kattı.


İkinci klibinizi hangi parçaya çekmeyi düşünüyorsunuz?

Şu an albümden birçok parçayla ilgili dinleyicilerimden geri dönüşler alıyorum. Digital dinlemeler, radyolardan tepkiler daha çok ''Pardon'' ve ''Peri Kızım''a ikinci klibimi çekmem yönünde. Ama ''Çok da Umrumda'' klibimiz henüz çok yeni olduğu için ikinci klibe biraz daha zaman var.


Geçmişle bugünü karşılaştırdığınızda kendinizi şimdi nerede görüyorsunuz ve gelecekte nerede olmayı hedefliyorsunuz?

Ben hep müziğin içindeydim aslında, ama bunu meslek olarak seçmek ve hayat tarzı olarak benimsemek sonucunda insan kendini müzik sektöründe konumlandırmak durumunda hissediyor. Öncesinde 'no name' diye tabir edilen isimsiz sanatçı olarak yıllarca müzik ve sahne yaptım. Şimdi albüm yaptım, albümünü yeni çıkarmış olan bir sanatçı adayı heyecanını yaşıyorum ve albümümü mümkün olduğunca insanlarla tanıştırmak ve buluşturmak istiyorum. Bunu başarabildiğimde ve insanlar tarafından sevildiğinde ise daha iyisini yapmaya çalışan ve şu anki konumundan adım adım daha yukarıya çıkmakta olan bir sanatçı olacağımı düşünüyorum.


Müzik sizin için ne ifade ediyor?

Müzik benim için bir meslek ya da popülarite aracı asla olmadı. Çünkü müzik benim yüzde 100 yaşam tarzım…


ZEYNEP VE FARUK K.’YA HAYRANIM


Müzik yolculuğunda size kimler destek oldu?

Zeynep (Memedim), Faruk K, Çağrı Telkıvıran, Grup JazzMania ve Takılmaca üyeleri


Örnek aldığınız ya da sesinden etkilendiğiniz sanatçılar var mı?

Müzik yaşamımın şekillenme aşamasında hamuruma birçok önemli ismi kattım ve yoğurdum kendimi. İlla ki güzel işler yapan birçok önemli isimden etkilendim. Ama özellikle şu isim diyebileceğim ve idol olarak kendime örnek aldığım kimse yok. Mümkün olduğunca gördüğüm doğruları kendime katmaya ve kendimi eğitmeye çalışıyorum. İsim vermek gerekirse de yorumculuğuna ve sanatçı duruşuna hayran olduğum Zeynep (Memedim), sanatına büyük bir disiplinle sarılmış olan ve 'sahnede nasıl dansedilir'i en iyi gösteren Faruk K.


Sadece sizi beğendikleri için şarkılarının da beğenildiğini düşündüğün oldu mu hiç?

Dinleyicilerimin tarafımdan kulaklarına giden müziğin iyi olduğu için beni beğenmesi taraftarıyım. Görsellik elbette ki günümüz müzik sektörü adına çok önemli. Yakışıklı bulup beğenenler varsa da ayrıca teşekkür edebilirim sadece.


Bugünkü müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eskiden korsan albümler ve şimdi de mp3'ler müzik piyasasını bitirme yolunda. Fakat dinleyiciler ve müzik üretenler açısından da internetin katkıları da yadsınamaz. İyi işler yapanların takdir edildiği, piyasadaki çürük elmaların ise elendiği bir süreç yaşıyoruz. Bu durumda sorumluluk daha da artıyor, albüm yapmak zaten zorlaşmışken, çok iyi bir albüm ortaya koymak gerçekten çok zorlaştı. Ben ise bir yıllık stüdyo sürecimin bu konuda bana pozitif dönüşler sağlayacağını düşünüyorum.


Oyunculuğu düşünüyor musunuz?

Her insanın yeteneğinin ve eğitiminin bunun da yanında azim ve çalışmasının karşılığı olan şeyleri yapması taraftarıyım. Oyunculuk bambaşka bir olay ve yaparım diyebileceğim bir konu değil diye düşünüyorum. Ama diğer taraftan, kliplerimizde ve sahnede bir nevi oyunculuk yönümüzü kullandığımız da bir gerçek. Yapabilme sınırlarım içerisinde bir teklif gelirse neden olmasın.


En büyük korkunuz nedir?

Sevdiklerimi kaybetme korkum biraz fazla...


Sizi mutlu eden şeyler nelerdir?

Ben küçük şeylerden mutlu olabilen bir insanım, o yüzden kimi zaman bir tebessüm, içten bir alkış beni fazlasıyla mutlu etmeye yetiyor.

Yorumlar

Yorum Yap

500