Mersin Gezi Rehberi

 |  || Mersin Gezi Rehberi
1 Haziran 2019

Mersin Gezi Rehberi

  • 1 Haziran 2019
  • 519 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Güneyin en güzel şehirlerinden biri olan, inci gibi bir kıyı şehri Mersin’deyiz! Burada sıcak ve nemli havaya doyacak, doğal güzellikleri ve yemekleri ile şahane vakit geçireceksiniz. Mersin’e gidenlerin oldukça memnun kaldığını ve bu şehrin geniş yolları ve olmayan trafik sorunu ile yaşanacak bir şehir olduğunu söylediklerini de ekleyelim. İşte sizin için hazırladığımız Mersin gezi rehberimiz!


Nereye Gidilir?

Cennet Cehennem Mağaraları Mağara yerine çökük de denilen bu yerler Mersin’in en popüler mekânlarından biridir. Mağaraların derinlikleri 70 ile 128 metre arasında değişirken, bu bölgenin mağaraların tavanlarının çökmesiyle oluştuğu bilinmektedir. Mağaraların diplerine inildikçe kayganlaşan zemin inişi oldukça zorlaştırır ki cehennem mağarası da adını buradan alır. Dağcılık tutkunları için de oldukça ilginç bir deneyim!

Yumuktepe Höyüğü MÖ 7000’li yıllara dayanan tarihi ile ilk tarım bölgesi olan höyük, ilk buğdayın yetiştiği ve ilk ekmeğin yapıldığı yer olma özelliği ile oldukça önemlidir. Anadolu tarihine ışık tutan bu bölgede tarihi iliklerinize kadar hissedeceksiniz. 

Adam KayalarŞeytan Vadisi denilen bölgede yer alan adam kayalar adını insan kabartmalarından almaktadır. Bu ilginç kabartmaların MÖ 3. yy’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Gördüğünüzde hem şaşıracağınız hem de oldukça ilginç gelecek olan bu yapıları mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Tarsus Müzesi Eskiden Kubat Paşa Medresesi olan müze, 1971 yılında hizmete açılmıştır. Ancak çeşitli sebeplerle 1998 yılında bugünkü binasına taşınan müzede, Mersin’in tüm etnografik geçmişini görmek mümkün olacaktır. Mersin’de keşfedilen arkeolojik eserler de yine bu müzede sergilenmektedir. Müze severler için bir diğer alternatif ise Mersin Arkeoloji Müzesi olacaktır. 

Kız Kalesi 
Kıyıya 600 metre uzaklıkta küçük bir adacığın üzerine inşa edilen kalenin İstanbul Kız Kulesi’ni andıran bir hikâyesi vardır. Kızı adına fal baktıran dönemin hükümdarı, falcıdan kızını bir yılan sokması sonucu kaybedeceğini öğrenince hemen denizin ortasına bir kale yaptırır ve kızını buraya hapseder. Ancak kader bu ya… Kendisine gelen üzüm sepetini alan prensesi, sepetten çıkan yılan sokarak öldürür. 
Ne Yenir?

Tantuni Elbette ilk sırada dillere destan tantuni var! Küçücük doğranan etlerin sacda çevrilmesi ve lavaş içerisinde servis edilmesi ile hazırlanan tantuni, tüm Türkiye’de ün salmış durumda. Genelde limon ve biber turşusu ile tüketmeniz tavsiye ediliyor! 

 KerebiçOldukça leziz bir tatlı olan kerebiç, özel bir baharatın hamura karıştırılması ile yapılan, içi cevizli kurabiyelerdir. Özellikle köpük helva ile tüketildiğinde damağınızdan silinmeyecek bir lezzete şahit olacağınızı söyleyebiliriz. 

Tava Karides Ünlü bir liman kenti olan Mersin’de karidesi mutlaka denemelisiniz. Mersin’e has yöntemlerle yapılan tava karidesin tadı damağınızda kalacak. Ayrıca bolca bulunan sahil restoranlarında deniz levreklerini de denemeniz tavsiyelerimiz arasında!

Mersin Künefesi Hatay ya da Antep künefesini andıran ancak Mersin’e özgü yöntemlerle yapılan Mersin Künefesi, bölgenin en meşhur tatlılarından biri. Şerbetli tatlı sevenler için oldukça güzel bir alternatif olan künefeyi bir de Mersin’de tatmalısınız!


Hazırlayan: Damla KılınçYorumlar

Yorum Yap

500