MANOLO CARRASCO: “ANTALYA BANA İLHAM VERDİ!”

1 Kasım 2017

MANOLO CARRASCO: “ANTALYA BANA İLHAM VERDİ!”

  • 1 Kasım 2017
  • 681 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Röportaj: Hakan Akoğlu

MANOLO CARRASCO:

“ANTALYA BANA İLHAM VERDİ!”


Ege Life | MANOLO CARRASCO: “ANTALYA BANA İLHAM VERDİ!”

Manolo Carrasco, dünyaca ünlü Francisco Tárrega, Enrique Granados, Isaac Albéniz, Manuel de Falla, Luigi Bocherini, Georges Bizet and Antonio Soler gibi isimlerin eserleri ile 19.yüzyıldan günümüze Flamenko ve Klasik müziğin en iyi örneklerini sunduğu “Sounds From Spain” (İspanya’dan Sesler) gösterisi ile 18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında 1 Kasım’da Antalya’da dinleyicileri ile buluşacak.


Ege Life | MANOLO CARRASCO: “ANTALYA BANA İLHAM VERDİ!”


“Real Escuela Andaluza de Arte Ecuestre” ve İspanya’daki terörizmin kurbanlarına adanmış “Anthem Por Ellos”un müzik yazarı Manolo, İspanya’da 33, farklı diğer ülkelerde ise 20 albüm yayınlamış bir piyano dehası. Sanatçı 2015 yılında, Moskova'nın Kızıl Meydan ve Kremlin Sarayı'nda performans sergileyen ilk İspanyol unvanını almış. Orkestra şefliği hakkında da geniş bir bilgiye sahip olan Manolo Carrasco, ilk kez 19 yaşında kendi albümü “Sueños de Juventud”un kayıtları sırasında Londra Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nda şeflik yapmış. Beş kıtada binlerce konser veren Carrasco, Besteci, piyanist, orkestra şefliğinin yanı sıra yaptığı bestelerle de İspanya ve Fransa’da piyano dalında birçok ödüle layık görülmüş.

Ege Life | MANOLO CARRASCO: “ANTALYA BANA İLHAM VERDİ!”

“Sounds From Spain”de dünyaca ünlü Francisco Tárrega, Enrique Granados, Isaac Albéniz, Manuel de Falla, Luigi Bocherini, Georges Bizet and Antonio Soler gibi isimlerin eserleri ile 19. yüzyıldan günümüze Flamenko ve Klasik müziğin en iyi örneklerini sunan Carrasco’ya, konser boyunca 6 Flamenko dansçısı ve 7 müzisyen eşlik ediyor.

Antalya konseri öncesi Manolo Carrasco ile yeni gösterisi “Sounds From Spain”i ve müziğini konuştuk.

Yeni gösterinizle İspanya’dan Sesler’i (Sounds From Spain) 18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında izleme imkânı bulacağız. Gösteri neyi anlatıyor?

Konserde İspanya’nın ve Flamenko müziğinin en iyi örneklerini sunuyorum. Aynı zamanda repertuvarımda kendi bestelediğim şarkılar da var. Gösteride müzik ve dans bir araya geliyor. “Sounds From Spain” konseri sadece müzik içerisinde değil aynı zamanda duyguların arasında dolaştığımız bir yolculuk. 19.YY dan günümüze en önemli bestecilerin eserlerini de yorumluyorum.

Ege Life | MANOLO CARRASCO: “ANTALYA BANA İLHAM VERDİ!”

Geçtiğimiz yıl da festivalde yer almıştınız. Antalya için neler söyleyebilirsiniz?

Geçen yıl Antalya'ya âşık oldum. Hatta hakkında bir şarkı yazdım... Daha önce, Antalya Belediye Başkanına, piyanoyu sahnede birlikte dört elle çalmak istediğimi söylemiştim. Bu nedenle performansımızın bu yıl gerçekleşmesini arzu ediyorum. Benim için hayatımda ilk kez tanıdığım piyano çalan bir belediye başkanı ile sahneyi paylaşmak büyük bir onur ve memnuniyet olacaktır.

Konserde Antalya için bestelediğiniz şarkıyı dinleyecek miyiz?

Geçen yıl Antalya’yı ziyaret ettiğimde yeni albümümün ilk çalışmalarından biri olacak VIDA (Hayat) şarkısını bestelemiştim. Bu yıl, geçen sene bu şarkının doğduğu şehirde yeniden çalmak için sabırsızlanıyorum. Antalya'nın verdiği ilhamla bestelediğim yeni şarkım ile izleyenleri muhteşem bir gösteri bekliyor.


Ege Life | MANOLO CARRASCO: “ANTALYA BANA İLHAM VERDİ!”

Sadece bir piyanist değil aynı zamanda bir bestecisiniz. Beste yaparken nelerden yola çıkıyorsunuz? İlham kaynağınız neler?

Bir şarkı bestelediğimde beni çevreleyen ve farklı hissettiren her şeyden etkileniyorum. Aslında hayatın kendisinden ilham alıyorum. Farklı kültürler, güzellikler beni yeni besteler yapma konusunda teşvik ediyor. Biraz önce de bahsettiğim üzere, o ilhamlardan biri de güzel Antalya oldu.


Geriye dönüp baktığınızda, hayal ettiklerinize ulaşabildiğinizi söyleyebilir misiniz? Müziğinizle ilgili bundan sonra yapmak istediğiniz ne kaldı?

Çocukluğumdan beri hayalim hep büyük bir besteci ve piyanist olmaktı. Müziğimin dünya çapında bilinmesiydi ve artık görüyorum ki hayallerim gerçekleşiyor. Her zaman yeni projeler düşünüyorum. Zor olan şey bunları gerçekleştirmek için zaman bulabilmek… Flamenko’yu dünyanın farklı müzikleriyle birleştirmeye çalışan çok enteresan bir proje üzerinde çalışıyorum ve bunların arasında Türk müziği de var.

Ege Life | MANOLO CARRASCO: “ANTALYA BANA İLHAM VERDİ!”

Piyano çalarken neler hissediyorsunuz?

Sahneye çıkmadan önce her zaman biraz gerginlik oluyor, sanki adrenalin sizi istila ediyor gibi hissediyorsunuz. Ama sahneye çıkınca kendimi müziğe bırakıyorum ve hayatımın bu anının tadını çıkarıyorum.

Dinleyicilerinize bir mesajınız var mı?

Konser boyunca 6 Flamenko dansçısı ve 7 müzisyen ile birlikte sizler için muhteşem bir gösteri hazırladık. Tekrar Antalya’ya gelmek için sabırsızlanıyorum. Duygusallık, sanat, duyarlılık ve ilham dolu bir gece olacak. Herkesi Sounds From Spain’i izlemeye davet ediyorum.

Ege Life | MANOLO CARRASCO: “ANTALYA BANA İLHAM VERDİ!”                                                    MANOLO CARRASCO Hakkında                                             Ege Life | MANOLO CARRASCO: “ANTALYA BANA İLHAM VERDİ!”

     15 Mart 1974 yılında Cadiz’de doğan Manolo Carrasco, müzik alanındaki eğitimine Rafael Prieto ile Cadiz’de bulunan Manuel de Falla Konservatuarı’nda başlamıştır. Daha sonra, Ana Guijarro ve Manuel de Diego ile Sevilla’da Yüksek Konservatuvarı’na geçmiş ve Ramon Coll ile birlikte Barselona’daki Liceo Konservatuvarı’nda çalışmalarına devam etmiştir. Ardından Aduardo Armenteros himayesinde beste üzerine eğitim görmek üzere Anatoli Pouvson ile Madrid El Escorial Konservatuarı’na giden Carrasco, Anton Garcia Abril ve Manuel Carra ile beste eğitimi aldığı Madrid’de Royal Yüksek Müzik Konservatuvarı’na devam etmiştir.

      Carrasco, 1987 yılının çıkış yapan sanatçısı Zipa de Oro Ödülü, 1993 yılında Albacete’de Pilar Amo Vázquez 12. Ulusal Genç Piyanistler Beste Yarışması, 1994 yılında Granada’da Delegación Provincial 5. Ulusal Genç Müzisyenler Yarışması, 1994 yılında Albacete’de Carmen Ibáñez 14. Ulusal Genç Piyanistler Yarışması, 1994 yılında Carbet’te Ciudad de Carlet Ulusal Biyano Yarışması, 1995 yılında Lyon’da Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü, 1995 yılında Paris’te Oliver Messiaen Gilbert Gaubert Ulusal Yarışması, 1998 yılında Andalucia Uluslararası Dünya Ödülü ve 2000 yılı Endülüs Kültürü’nün Tanıtımı Ödülü’nün sahibi olmuştur.


      1992 yılında üstün bir derece ile piyano eğitimini tamamlamıştır. 2002 yılında, beste eğitimini de üstün bir dereceyle tamamlayan Carrasco, Vlado Perlemuter (Ravel’in öğrencisi), Dimitri Baskirov (Reina Sofía Okulu) ve Hans Graff’dan (Viyana’da) aldığı dersler de dâhil olmak üzere eğitimini daha da artırmıştır.

      Orkestra şefliği hakkında geniş bir bilgiye sahip olan Manolo Carrasco, ilk kez 19 yaşında, kendi albümü “Sueños de Juventud”un kayıtları sırasında Londra Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nda şeflik yapmış, daha sonra 2000 yılında Jerez de la Frontera’da Chapin belediye stadyumunda performansını sergilediği “Al-Andalus” ve “Cómo bailan los caballos andaluces”ın kaydını yapmıştır.

      2005 yılında, besteci Manolo Carrasco, Galicia bölgesel TV kanalı Televisión Gallega için 25 klasik müzik gösterisi yapmış ve yönetmiştir. Ayrıca Antena 3 Televisión’da yayınlanan “Sueños” için ve Tele 5’te yayınlanan “Nocturno” için de klasik müzik gösterileri serisi düzenlemiştir.

     2006 yılında, TeleMadrid için 25 klasik müzik gösterisi yönetmiş ve yayınlamıştır. Nano de Jerez, Rancapino ve José Mercé yanı sıra Antena 3 Television için “Únicos” u yayınlamıştır. 2007 yılında iş ortağı Fernando Bermudez ile kendi yapım şirketi Eurodelta Music’i kurmuştur. Madrid’deki Royal Palace ve Segovia’daki La Granja de San Ildefonso Palace gibi ikonik mekânlarda performans sergileyen birçok önemli İspanyol sanatçı ve uluslararası yorumcuların yer aldığı TVE kanalları La 1 ve La 2’ de gösterilen “Diferentes” ve “Intermezzo” gösterileri için müzik hazırlamıştır.


      2009-2010 yıllarında Canal Sur, Tele Madrid, Aragón TV, Asturias TV, Castilla la Mancha TV, Extremadura TV and Baleares TV gibi bölgesel televizyon kanalları için farklı müzik gösterileri yönetmeye başlamıştır. 2011 yılında, TVE’de yayınlanan “Espíritu Flamenco” gösterisinin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenmiştir. Halen USA, Avrupa ve Japonya için kendi yapım şirketi Eurodelta Music aracılığıyla müzik gösterileri yayınlamaktadır. 2012 yılından 2015 yılına kadar Madrid’deki Viñuelas Palace ve Palma’daki Almudaina Palace gibi ikonik mekânlarda hem TVE hem de farklı bölgesel TV kanalları için kayıt yapmıştır. Ayrıca Antena 3 için “En clave de noche” gösterisini ve 2013 ve 2014’te Tele Madrid ve diğer bölgesel TV kanalları için özel Noel gösterileri hazırlamıştır.


      Carrasco, İspanya genelinde birçok konser vermiştir. Ayrıca ABD, Meksika, İngiltere, Fransa, Belçika, İtalya, Almanya, Japonya ve Çin’de turneye çıkmıştır.
Yorumlar

Yorum Yap

500