Lizt Alfonso

 |  || Lizt Alfonso
1 Temmuz 2017

Lizt Alfonso

  • 1 Temmuz 2017
  • 626 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Ege Life | Lizt Alfonso


Cuba Vibra gösterinizde 50’lerden günümüze danslarla izleyiciyi tarihsel bir yolculuğa çıkarıyorsunuz. Gösteri bugünün Küba’sı ile ilgili hangi ipuçlarını veriyor?


Lizt Alfonso Dans Küba canlı müzikleri ve enerjisiyle popüler Küba danslarından bale, modern dans, Afro-Küba dansları ve Flamenko’ya kadar Küba’nın bugününü anlatan bir gösteri. Sade mutlu ve ruhlarındaki güce inanan insanları yansıtıyor. Gösteri bizim yarattığımız ve bizi dünya dans platformunda farklı kılan bir füzyon.


Ege Life | Lizt Alfonso

25 yıllık tecrübenizle Cuba Vibra’nin aynı zamanda koreografı ve yönetmenisiniz. Bir dansçı olarak hedefiniz bir dans topluluğu kurmak mıydı?


Aslında bu bir seçim meselesi. Yönetmen, koreograf ve dansçı olmak zor ama şu an sadece yönetmen ve koreografım ayrıca Havana’da bir dans okulum var.


Lizt Alfonso Dance Cuba, Enrique Iglesias’ın ‘Bailando’ klibi ile geniş kitlelere ulaştı. Enrique Iglesias ile çalışmak nasıl bir deneyimdi? Sizi yeni video kliplerde görebilecek miyiz?


Dans topluluğumuzu milyonlarca insanla buluşturmak için çok doğru bir platformdu. Her birimiz için heyecan verici olduğunu söyleyebilirim. ‘Bailando’ klibinden sonra birçok teklif aldık, almaya devam ediyoruz, yeni müzik videoları için kapımız her zaman açık.


Aynı zamanda müzikal tiyatro ile ilgileniyorsunuz. Danstan müzikal tiyatroya geçişiniz nasıl oldu?


Müzikal tiyatro öncelikle benim için bir gereklilik çünkü kişisel olarak bu tarz projelerden çok keyif alıyorum. Mirvish Prodüksiyonu ile “Vida” ve Schimid Tivoli Prodüksiyonu ile Hamburg'da “Amigas”ı sahneledik. Bu çalışmalarla Almanya, Kanada gibi farklı ülkelerde çalışmak heyecan verici. Kariyerimde dansın yanında bir yandan Müzikal tiyatro ile de devam etmek istiyorum.


Ege Life | Lizt Alfonso


2017 yılında yeni gösteriniz Latido’yla izleyicilerin karşısına çıktınız. Latido; kalp atışı demek. Kalbiniz ne için çarpıyor? Gösteriyi hazırlarken nelerden ilham aldınız?


Yaşam ve ölüm arasındaki kontrasttan esinlendim. Latido; kalp atışı demek. Stillerin kaynaştırılması, Flamenko, bale, çağdaş dans, folklor ve farklı halk oyunları gibi unsurların birleştirilmesi yoluyla duyguları ifade eden bir saatlik bir gösteri.


Sizi yaşam ve ölümü anlatmaya iten neden neydi?


2013’te sevdiğim bir arkadaşımla buluşmuş ve uzun uzun hayat hakkında sohbet etmiştik ertesi gün Meksika’ya döndü sonra gece gelen bir telefonla onun öldüğünü öğrendim. Aynı yaştaydık ve benim için büyük bir şoktu. Ben de bu duygularla yaşam ve ölüm arasındaki bu kontrastı anlattım.


Ege Life | Lizt Alfonso


Havana’da bir dans okulunuz da var. Gösteriler öncesi hazırlık sürecinden bahseder misiniz?


Okulda her gün tekrarladığımız planlı bir egzersiz programımız var. Önce Flamenko, bale, modern dans, Afro Küba gibi tüm dansların egzersizleri üzerinden geçiyor ve yeni şovlar üzerinde çalışıyoruz. Günün geri kalanında da repertuvarımızın üzerinden geçiyoruz. Gösterilerin öncesinde de ısınma hareketleri ve Flamenko figürlerini tekrar ediyoruz.


Türkiye hakkında neler biliyorsunuz?


Bu Türkiye ve Türk kültürü ile ilk karşılaşmamız değil. Aynı zamanda ülkenizi Küba’daki kitap ve filmlerden de tanıyoruz. Kültürü, mimarisi, müziği ve enerjisi ile Türkiye gelmekten mutluluk duyduğumuz bir ülke.


28 – 29 Temmuzda Bodrum’da izleyicilerle buluşacaksınız. Bizi nasıl bir şov bekliyor?


Cuba Vibra; İspanyol, Afrika, Amerika, Karayip ve Latin kültürlerinin etkilerinden kaçınmadan hepsini kendi füzyon tarzımızla yorumladığımız bir gösteri. 15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali kapsamında 28 – 29 Temmuz’da izleyenlerimizle buluşacağız. Dansçılarımızın artistik yetenekleri enerjisi, ve Küba kültürünü sizinle paylaşacak olmaktan dolayı çok mutluyuz.

Yorumlar

Yorum Yap

500