Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

1 Kasım 2018

Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

  • 1 Kasım 2018
  • 739 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?


Köpeklere verilecek gıda miktarını belirleyen; yaş, yaşadığı ortam ve yaşam şartları gibi faktörler önemlidir. Köpeklere verilecek gıda miktarını ve türünü belirleyen en önemli faktör köpeğinizin yaşıdır. Genç köpekler yaşlı köpeklere göre daha aktiftir ve daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Gebe ve doğum yapmış köpekler ise hem kendileri hem de yavruları için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Ayrıca emziren, anne köpekler süt üretiminden kaynaklanan mineral açığının kapatılması için mineral bakımından zengin takviyelerle beslenmelidirler. Diğer yandan, bu durumlarla ilgisi olmayan ama zayıf ve hasta olan köpeklerin de eski güçlerini yeniden kazanmaları için fazla kalorili yiyeceklere ihtiyaçları olabilmektedir. 

Ege Life | Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Beslenme konusunda belirleyici olması gereken bir diğer husus da köpeğinizin egzersiz durumudur. Çalışan köpekler, (örneğin: bekçi köpekleri, çoban köpekleri, arama kurtarma, polis, asker ve av köpekleri...) sarf ettikleri fazla efor sebebiyle daha fazla kaloriye ihtiyaç duymaktadırlar. Yukarıda bahsi geçen tüm köpeklerin besin ve kalori ihtiyaçları fiziksel durum ve aktivitelerine göre belirlenmeli, ihtiyaç duydukları kalori miktarı özenle hesaplanmalıdır. 


Ege Life | Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Köpeğinizi ev yemekleri ile besliyorsanız, verilmesi gereken besin miktarını ayarlamanız ve kontrol altında tutmanız daha zor olacaktır. Dostunuza verilen her öğün, eşit miktarda karbohidrat, yağ ve protein (özellikle hayvansal protein) içermelidir. Hazır mamalarda bu oranlar homojen olarak ayarlandığından size kalan sadece mamanın gramajını belirlemek olacaktır. Evde kendimiz için hazırladığımız yemekler bizlerin sindirim sistemine uygun yemeklerdir. Unutmayınız ki köpek ve insanların sindirim sistemleri birbirlerinden farklıdır. 

Ege Life | Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Hazır mamaları üreten firmalar bu mamaların içeriklerini paketlerin üzerine yazmaktadırlar. Yine mama paketinin üzerinde köpeğinizin yaşına ve ağırlığına göre verilmesi gereken mama miktarı belirtilmiştir. En uygun öğün sayıları, 6 aydan küçük yavru köpeklerde günde 3-4 öğün, 6 ay ve 1 yaş arası köpeklerde 2 öğün ve bir yaşını geçen köpeklerde 1 öğündür. 

Ege Life | Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?


Yeni bir köpek edindiğinizde, köpeğinizi nasıl beslemeniz gerektiğini mutlaka veteriner hekiminizden öğreniniz. Hekiminiz köpeğin genel muayenesini yaparak ırkına, yaşına ve yaşam şartlarına göre beslenme önerilerinde bulunacaktır. 


Ege Life | Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?


İyi ve doğru beslenen köpeklerde bağışıklık sistemi, deri ve sindirim sorunları çok daha az yaşanacaktır. Dolayısıyla size de dostunuzun sağlığı için endişelenip, para ve vakit kaybetmek yerine onunla daha güzel ve kaliteli zaman geçirmek kalacaktır. Sağlıklı günler dilerim.     
01.11.2018

Yorumlar

Yorum Yap

500