Kıvanç Başkan:Bir Berberin Geleceğe Işık Tutan Projesi

 |  || Kıvanç Başkan:Bir Berberin Geleceğe Işık Tutan Projesi
1 Ocak 2019

Kıvanç Başkan:Bir Berberin Geleceğe Işık Tutan Projesi

  • 1 Ocak 2019
  • 568 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Kıvanç Başkan: 


Esnaf Kütüphanesi’nden Köy Kütüphanesi’ne

Bir Berberin Geleceğe Işık Tutan Projesi

Muğla’nın Milas Ören Köyü’nün berber dükkanından geleceğe uzanan ülkemize ışık olacak bir yol var önümüzde. Yılların berber esnafı Kıvanç Başkan (38), tatil beldesi olan Milas Ören Köyü’nde kış aylarında dükkanında zamanını kitap okuyarak geçiriyor. Evde biriken kitaplarını da dükkânına getirerek kitaplık oluşturmuş. Kitaplığı kurduğu ilk gün ise lokanta sahibi esnaf Huriye Abla para bozdurmaya gelince kitaplığı görerek “Bundan bir tane bende de olmalı!” diyerek hayranlığını belirtmiş ve ondan sonra olanlar olmuş. 


Ege Life | Kıvanç Başkan:Bir Berberin Geleceğe Işık Tutan Projesi


Anadolu’nun berber esnafı, geleceğe ışık oluşturacak bir proje yapmaya karar vermiş. Bu projede sevgi, umut, ışık, bilgi, fedakârlık gibi tüm güzel duygular var. Bu hevesle çıktığı yolda 8-9 tane köy kütüphanesi oluşturmuş Kıvanç Başkan. Tam da soyadına yakışır şekilde ‘Başkan’lık bir hareket sergilemiş. Kendi maddi imkânlarının el verdiğince 8-9 tane kitaplık oluşturmuş; ancak daha sonra gücü tükenmiş. Bulabildiği tüm kurum kuruluş ve derneklere projesine destek için mesajlar göndermiş, buna rağmen tüm mesajları cevapsız kalmış. Yine de yılmamış Başkan, hedefine ulaşmış ve kendine daha da güzel başka hedefler koyarak yoluna devam ediyor. Gelin hikâyeyi bir de ondan okuyalım. 

Merhaba Kıvanç Bey. Böyle güzel bir proje yapmanız için size ne vesile oldu?

Benim yaşadığım bölge tatil bölgesi olduğu için yazın çok fazla kişi konaklamaya geliyor. Kış aylarında ise buralarda kimse olmuyor. O yüzden ben de yıllardır dükkânımda boş zamanlarımı kitap okuyarak geçiriyorum. Evde okuduğum kitaplar tüm yerleri doldurmuştu, ben de kitaplarımı dükkâna getirmeye karar verdim. Dükkânda da belki müşteriler okur dedim. Berber dükkanıma kitaplığı kurduğum ilk gün, karşıdaki lokantadaki sevdiğim bir ablam para bozdurmak için geldi ve kitaplığımı görünce “Kıvanç ne güzel yahu, keşke benim dükkânda da olsa!” dedi. Ben de ona ister misin böyle bir şey diye sorunca çok isterim şeklinde cevap verdi. Bu da benim aklımda kaldı o gün. Üst katımızda oturan bir amcamız vardı, taşınacaktı ve eşyalarını satıyordu. İki tane de kitaplığı vardı. Hemen amcaya sorup, o iki kitaplığı da satın aldım. Kitaplığı dükkânıma indirip evde kalan kitaplarımı içine yerleştirdim ve lokantacı Huriye Abla için kitaplığı oluşturdum. Bunu gören kasap da özendi ve o da istedi. Diğer kitaplığı da onun için değerlendirdim. Bu şekilde kendi kitaplarımdan esnaf dostlarıma kitaplık oluşturdum. 

Ege Life | Kıvanç Başkan:Bir Berberin Geleceğe Işık Tutan Projesi“YETİŞKİNLER İLGİSİZ KALINCA ÇOCUKLARA YÖNELDİM.”

2 sene önce oluşturdum bu kitaplıkları. O dönem yetişkinlerin bu kitaplıklara pek fazla önem göstermediklerini, daha çok çocukların önemsediklerini gözlemledim. Kızımın da çocuk kitapları vardı ve bunları kullanarak daha çok çocuklara özen göstermek istedim. Oradan buradan bulduğum çocuk kitaplarıyla köylerde çocuk kitaplıkları oluşturmaya başladım. Benim ilk amacım okulun olmadığı köylere kitaplıkları yapabilmekti. Onları yaptım. Ancak baktım ki köy okullarında da eksiklik çok. O zamanlar bu şekilde tıkanıp kaldı projem. Esnaf dükkanlarına ve köylerdeki marketlere çocuk kitaplığı köşesi yaptım. 8-9 kütüphane oluşturdum ve kütüphane kuracak gücüm bittiği için projem tıkandı. O yüzden projemi tanıtmam gerektiğini anladım. Üniversitelere, kurum ve kuruluşlara, derneklere anlattım ve ne yazık ki projem onlar tarafından ilgisiz kaldı. Toplumumuz kitaba karşı çok ilgisiz...

MUĞLA’DAN AĞRI’YA BİN KİTAP GÖNDERDİ

Projenize destek bulabildiniz mi peki sonra? Proje süresince neler yaşadınız?

Köylerde çocuk kitaplığı üzerine çok eksiklikler var. Ben bu eksikliği görüp bir nebze olsun azaltmaya çalıştım. 8-9 tane kitaplık oluşturduktan sonra kitaplarım bitti ve alabilecek gücüm de kalmadı. Bu kadar kitaplığı tek başıma oluşturduktan sonra projemi tanıtmaya karar verdim. Köylerdeki kitaplıklar için kitaplık alamadığım oldu ve nalbura gidip sebze koyduğu kasaları alarak bunları kitaplık için kullandım. Öteberi şeyleri kitaplığa dönüştürüp çocuklara sundum. Kızımın kitaplığının hepsini feda ettim. Aklıma gelen her tarafa mailler atarak projem için destek istedim. Sağ olsunlar ODTÜ destek çıktı. Şoföründen öğrencisine kadar ODTÜ’den ilk etapta 550 adet kitap geldi. İzmir 9 Eylül Gazetesi yazarı Oğuz Tümbaş’ın köşe yazısından sonra İzmir halkı duyarlılık gösterdi. İzmir’den toplamda bine yakın kitap geldi. İzmirli çocuk kitabı yazarlarının desteğiyle İzmir halkı projeme duyarlılık gösterdi. Bu gelen kitapları köy kütüphaneleri için değerlendirip Ağrı’ya kütüphane oluşturdum. Ağrı’da bir köy okulunun 280 öğrencisi olmasına rağmen tek bir kitabı yoktu ve oraya bine yakın kitap gönderdim. Bütün masrafları kendim karşıladım. Köy okullarına kendi çapımda yapabildiğim kadar kitap desteği sundum. Bu şekilde güzel ilerledi. 

Ege Life | Kıvanç Başkan:Bir Berberin Geleceğe Işık Tutan Projesi


Bu böyle kalmayacak ve müzik evresine de geçeceğim dedim. Nitekim geçen yıl da geçtim. Bazı köy okullarına insanlar kendi araçlarıyla 12 saatlik yoldan trampet bile getirdiler. Projemden engelli öğrenciler de yararlanıyor. Onlara özel okuma kitaplarımız mevcut. Bu öğrenciler 500-600 civarı kitabımızdan faydalandı. İnanın Anadolu köylerimizde çocuklarımız kitaplara o kadar uzak kalıyor ki. Çünkü bir kere köy yaşantısında kitaplara erişmesi çok zor. Ebeveynleri de bilinçsiz olunca iş iyice zorlaşıyor. Geçenlerde ortaokuldaki bir kız çocuğuna izafiyet teorisi ile ilgili kitaplar verdim ve çok mutlu oldu. Çünkü o kitabı bulabileceği bir çevresi yok ki. Bu gibi teorilerin ne olduğunu yüzeysel de olsa öğrenmiş oldu. Bu güzel bir şey. 

Ben bu projeyle sadece kendini kurtaracak çocuklar değil, kendini yetiştirmiş, donanımlı çocuklar hedefliyorum. Çünkü bunlar geleceğimizi kurtaracak. Müzik aletleri desteği vermemin nedeni de köy çocuklarının müzikle ilgilenmesini sağlamak. Çünkü müzikle ilgilenen birey, sorgulayan birey olur. İnsanları ve doğayı seven bireyler olacaklardır. Çocuklara güzellikleri sunabilmek bizim ibadetimiz. Nitelikli kitapları çocuklara verebilmek tek amacımız olmalı. 

“GELİN ÇOCUKLARIMIZ KİTAPLARA KOLAY ULAŞSIN”


Ege Life | Kıvanç Başkan:Bir Berberin Geleceğe Işık Tutan Projesi


Son olarak iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Umarım sizin derginiz aracılığıyla da projem birkaç kişiye ulaşır da onlar da bize desteklerini gösterirler. Müzik aletleri göndererek çocuklarımıza katkı sağlarlar. Gelin çocuklarımızın kitaplara ulaşmasını kolaylaştıralım. 

Kitap veya müzik aleti göndererek katkıda bulunmak isteyenler için iletişim bilgileri:
Kıvanç BAŞKAN

Adres: İsmet İnönü Caddesi. Ören mahallesi. 230/C Kıvanç Başkan (Yalı Berberi) Milas-Ören/MUĞLA

Telefon: 0531 9158511

Röportaj:Süleyman Gülen


Yorumlar

Yorum Yap

500