İzmir'in Yeni Cazibe Merkezi; "Selway Outlet"

 |  || İzmir'in Yeni Cazibe Merkezi;
1 Şubat 2016

İzmir'in Yeni Cazibe Merkezi; "Selway Outlet"

  • 1 Şubat 2016
  • 577 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Seher DENİZ


Ege Life | İzmir'in Yeni Cazibe Merkezi;İzmir Balçova Çevre Yolu üzerinde, 55 bin metrekare alan üzerinde 90'a yakın mağazası bulunan İzmir'in ilk 'outlet alışveriş merkezi' Selway Outlet İzmirlilerin akınına uğruyor. Tekinalp Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Tekinalp, bu başarıyı "Bir İzmir Projesi" olarak adlandırıyor.

İnanarak ve aşkla çalıştıklarını söyleyen Tekinalp; "Bugün Selway Outlet İzmir ticari hayatının en ilgi çekici ve tercih edilen noktalarından biri haline gelmiş ve aynı zamanda Karayolları tarafından tüm Türkiye'de model olarak seçilmiş bir ilk projedir" dedi.


Günün her saati dolup taşan, merkeze uzak ama bir o kadar da yakın olan, İzmirlilerin cazibe merkezi haline gelen Selway Outlet'in proje sahibi Tekinalp Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Tekinalp ile keyifli bir söyleşi yaptık... Merak ettiğimiz bütün soruların cevabını aldık. Sizler de bilmek ister misiniz? 

Ahmet Tekinalp kimdir? Öncelikle sizi tanıyalım?
05/10/1978 doğumluyum. İzmir'de doğdum, büyüdüm. Ağrılı, bir ailenin ikinci büyük erkek çocuğuyum. Tekinalp Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekteyim. 18 yıldır evliyim, dört çocuğum var.


 

Tekinalp Grup'un yüzde 100'ü Tekinalp ailesine ait diye biliyoruz. Bu aile şirketi nasıl kuruldu?
Evet, Tekinalp Grup tamamen ailemizin yönetimindeki şirket ve markalardan oluşuyor. Grubun temelleri 35 yıl öncesinde atılmaya başlanmış. Ben 15 yaşımdan beri iş hayatının içerisinde ağabeyim Mehmet Tekinalp ile birlikte aktif olarak görev alıyorum. İlk olarak tekstil işleriyle başladık, zaman içerisinde kuyum, sağlık, inşaat, AVM ve gayrımenkul yatırım yönetimi alanlarında, tamamı Tekinalp Grup yönetimindeki şirketler ile büyümeye devam ettik. Bizim için aile olmak çok önemli. Aile olarak birbirimizden güç alarak büyüyoruz. Bu güç ile bugün, yurtiçi ve yurtdışında 20 ayrı şirket ile faaliyet gösteriyor ve çok sayıda marka ile güçlenerek büyüyoruz.


 

Tekinalp Grup olarak 35 yıllık bir başarıya imza attınız. Nedir bu başarının sırrı?
Bence başarımızın en büyük sırrı, büyüdükçe küçülmemiz, yani alçak gönüllü olmamıza bağlıdır. Bizim en önemli felsefemiz budur. Ne kadar büyük işler yaparsak yapalım alçak gönüllülüğümüzü kaybetmememiz gerektiğine inanıyoruz. Geçmişimizi görmeden geleceğe adım atmıyoruz. İnanarak ve aşkla çalışıyoruz. Adil bir yönetim anlayışına inanıyoruz. En büyük desteğimiz aile bağlarımız ve mesai arkadaşlarımız. Yakın ve uzak gelecekte vizyonumuz, en büyük hedeflere, var gücümüz ile çalışarak ulaşmak.


 

Tekinalp Grup'un İzmir'deki en büyük yatırım projelerinden Selway Outlet'ten bahsedebilir misiniz?
Selway Outlet İzmir Balçova Çevre Yolu üzerinde, 10 yıla yakın bir zamandır hizmet veriyor. Açıldığı yıllarda 40'a yakın marka ile hizmet veren Selway Outlet'in işletmesini Amerikalı yatırımcılarından, Tekinalp Grup olarak 2011 yılında devraldık. Hızlı ve yenilikçi bir yatırım yönetimi ile bu İzmir projesinin, mağaza sayısını 90'a, hizmet verilen alan metrekaresini ise 55.000 metrekareye ulaştırdık.


 

İlk kurulduğu zamanlarda çok fazla müşteri kitlesi yokken, son dönemlerde İzmirlilerin akınına uğradı. Bu süreçte ne değişti ?
Selway Outlet ile biz iki otoban kenarını özel mimari tasarıma sahip muazzam köprülerle birleştirdik. Bu devasa alanı bir "İzmir projesi" olarak ele aldık. Ve İzmirlilerin trafik derdi olmadan rahatça ulaşacağı, dolaşmaktan sıkılmayacağı, dilediği mağazanın önünde rahatça arabasını park edip alışveriş yapabileceği, %100 outlet mağazalardan oluşan bir cazibe ve yaşam merkezi yarattık. Selway Outlet'te kaliteli olanı "sürekli" indirim ve kampanya seçenekleri ile İzmirlilerle buluşturuyoruz. Belediye otobüsleri AVM'mize uğruyor, yolcu alıyor ve indiriyor. Yeni markalar ve aktivite alanları ile Selway Outlet'i her geçen gün, adım adım geliştiriyoruz. Yakın zamanda 300 dönümlük bir araziye yeni aktivite alanları ve macera parkı kurma projemiz var. 

Bugün Selway Outlet İzmir ticari hayatının en ilgi çekici ve tercih edilen noktalarından biri haline gelmiş ve aynı zamanda Karayolları tarafından tüm Türkiye'de model olarak seçilmiş bir ilk projedir.


 

Selway Outlet kurulduktan sonra bölgenin değer kazandığı doğru mu?
İlk kurulduğu zaman dağın başı olarak nitelendirilebilecek bir alanın, bu kadar yoğun şekilde talep yaratan bir hizmet alanına dönüşmesi tabii ki bulunduğu bölgeye de değer kazandırmış ve kazandırmaya devam edecektir. Bir cazibe ve yaşam merkezi olarak kurulduğu bölgede, yeni yatırımların doğmasına yol açan Selway Outlet'ten sonra bu bölge, TOKİ'ler, İzmir fuar alanı gibi projelerle gelişimini sürdürmektedir.


 

Selway Outlet içerisinde yer alan mağazalardan bir tanesi de Köfteci Yusuf... Öyle ki günün her saati kapıda kuyruk oluyor. Selway'ın tercih edilmesinde bunun etkisi var mı?

Selway Outlet, açıldığı günden bugüne, günün her saatinde ve hafta sonlarında müşteri sirkülasyonu yüksek, sadık ve yeni pek çok sayıda müşteri ve yeni markalar ile büyüme ivmesi yakalamış bir marka oldu. AVM'mize katılan 102 markanın da bu potansiyeli artırmaya katkısı olmuştur. Köfteci Yusuf, Selway Outlet'in hem şehrin içinde hem şehrin dışında ve muhteşem manzaraya sahip konumu, aynı zamanda kendi 'yol konsept'i ile bir arada bulundurmasının da avantajıyla güçlü bir ivme yakaladı ve bu da AVM'nin gelişim hızına paralel katkı sağladı.


 

Selway Outlet'i diğer AVM'lerden ayıran şey nedir?

Diğer AVM'lerden ayıran demeyelim. Selway Outlet bambaşka bir atmosfer ve yerleşimde, bambaşka bir mantıkla hayata geçmiş bir proje, en önemlisi bir İzmir projesidir. Alışverişi her daim fırsata dönüştürmesi ve yerleşimi ile özgün bir projedir.


 

Selway Outlet son dönemlerde diğer bütün AVM'leri geri bırakarak, yoğun talep görmeye başladı. İzmir'in diğer yakasından bile ziyaretçileri var. Tabi bu da otopark sorununu doğurdu. Günün her saati tıklım tıklım. Bu sorunu çözmek adına bir çalışmanız olacak mı?
Haftasonları otopark ile ilgili yoğunluğumuz oluyor evet. Bugun için arka otopark alanımızı yeniden yapılandırdık. Araba park etme için yeni alanlar yaratacak, yakın dönemde bu konuyu da gelişim takip sürecimize dahil edeceğiz.


 

Ege Bölgesi'nde ileriye dönük benzer ya da farklı projeleriniz olacak mı?

Bölgede hem yeni hayata geçen hem de yakın dönemde faaliyete girecek, bizi çok heyecanlandıran projelerimiz var. Akhisar'da bu yıl açılan Novada Outlet alışveriş merkezimiz, açılış tarihinden itibaren büyük ilgi gördü ve görmeye devam ediyor. Bunun dışında ihalesini bu yıl aldığımız Manisa Spil Dağı projesi üzerinde halen çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu proje ile Manisalıların yıllardır hayalini kurduğu, Spil Dağı'na Teleferik Projesi'ni  hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Spil Dağı'nda yılın 12 ayı faaliyet gösterecek uluslar arası yaz dağları spor tesisleri ve otellerden oluşan dev projenin planları üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu alanda, Türkiye'nin en uzun hatlı teleferiği ile ve planlamalarını yeni geliştirmekte olduğumuz projeler ile Manisa'yı Ege Bölgesini ve ülkemizi gururlandıracak bir çalışma yapmaya baş koyduk. 


 

EGE LIFE okurlarına bir mesajınız var mı?

Ege Bölgesi İzmir'in, İzmir hepimizin gözbebeği. Şehrimiz için yeni yatırımlar ile hizmet vermekten onur duyuyoruz, bu çalışmalarımız vesilesi ile Ege Life dergisine konuk olmaktan ve okurlarına ulaşmaktan mutluyuz.


 


 


 


Yorumlar

Yorum Yap

500