İZDSO, Geleceğin Sanatçılarını Yetiştiriyor

1 Ekim 2011

İZDSO, Geleceğin Sanatçılarını Yetiştiriyor

  • 1 Ekim 2011
  • 642 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | İZDSO, Geleceğin Sanatçılarını Yetiştiriyorİzmir Devlet Senfoni Orkestrası çocuklara yönelik eğitim konserleri ile yüz binlerce çocuğa ulaşarak geleceğin sanatseverlerini, sanatçılarını ve sanat kamuoyunu oluşturmada büyük adımlar atıyor.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası,  Ekim-Mayıs arası düzenledikleri sezon içi konserleri ve akşamüstü dinletilerinin yanında sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde piyanonun tuşlarına hastane için basıyor, kemanı okul için çalıyor, neyi köy, ilçe ve kente uzanan konserlerde üflüyor. Böylelikle sanatı insanların yaşam şekli haline getirmeyi amaçlıyor. 2010 yılının Haziran ayında Gündoğdu’da bulunan Atatürk Müzesi’nin müştemilat kısmına taşınan orkestra köklerini buraya salmak için dişiyle tırnağıyla çalışıyor.


İzmir’in gözbebeğiyiz

“İzmir’in gözbebeğiyiz” diyerek sözlerine başlayan İZDSO Müdürü Akgün Çavuş, 95 sanatçısıyla 7’den 70’e herkesi sanatla buluşturmak için çalıştıklarını söyledi. Gelecekteki dinleyicimizi yetiştirmek zorundayız diyerek özellikle çocuklara yönelik eğitim konserlerine önem verdiklerini dile getiren Çavuş, “Her perşembe en az bin öğrenciye ulaşmak kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar bizi dinlemeye geliyor. Onlar için hazırladığımız özel repertuar var. Bunun yanında enstrümanların tanıtımını, anlatımını yapıyoruz. 45 dakika çok eğlenceli geçiyor. Bu projelerimizle çocuklarımızın hayata bakışını değiştiriyoruz. Geleceğin sanatçılarını, sanatseverlerini yetiştiriyoruz. Onları ülkesine, Atatürk’e, Cumhuriyet’e bağlı birey olmalarını sağlamak bizim görevimiz.” dedi. Sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde kendilerini dinlemeye gelemeyen okullara gittiklerini belirten Çavuş, “Maddi durumları iyi olmayan okullar bize gelemiyorsa biz onlara gidelim dedik. Karşılıklı sanat alışverişinde bulunuyoruz. En son Aydın’ın Koçarlı ilçesindeki Yenice Köy’deki okula gittik. Bize İngilizce şarkılar söylediler. Oradaki çocuklarımıza hayran kaldık ” şeklinde konuştu. 


Hastanelerden talep geliyor

Hastanelere gidip hastane ortamında moral aşılayan orkestra, hasta yakınlarının ve hastaların klasik müzik duyduklarında hastanede olduklarını unutmalarını sağlıyor. Yurtdışında özellikle çocuk onkolojisinde bu projenin uygulandığını, kendilerinin de oldukça başarılı olduklarını söyleyen Çavuş, 3-4 senedir özellikle devlet hastanelerinde bunu uyguladıklarını ve hastanelerden kendilerine talep geldiğini belirtti. 


Halkımızla içiçeyiz

Kültürü, sanatı köylerimize götüren orkestranın çok güzel karşılandığının altını çizen Çavuş, “Köylerimize gittiğimizde onlarla kağıt oynuyoruz, çay, kahve içiyoruz. Sahneyi hep beraber kuruyoruz. Bizde çal-git mantığı yok. Halkımızla iç içeyiz” dedi. Gittikleri köylere her sene gitmeyi amaçladıklarını söyleyen Çavuş, Edremit’in Mehmetalan Köyü’nde verdikleri konserlerin de Kültür Bakanlığı’nın desteklediği büyük bir proje olduğunu belirtti. Köydeki insanların her türlü etkinliklerden mahrum olduğuna dikkat çeken Çavuş, “Köylerimize sanatı götürerek sadece klasik müziği değil, bağlamalarla neylerle halk müziğini de sunuyoruz” dedi.


Açılış İdil Biret, kapanış Queen Classical ile olacak

Yeni sezondaki etkinliklerinden de bahseden Çavuş, 6 Ekim’de İdil Biret’le Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sezonu açacaklarını söyledi. Çavuş, şubatta Ege Turnesi’ne çıkacaklarını, nisan ayında Ankara Müzik Festivali’ne katılacaklarını sezonun kapanışını ise Queen Classical Grubu ile gerçekleştireceklerini ifade etti.


AASM, sanata armağandır

Konserlerini verdikleri Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi ile birlikte daha da talep edilir hale geldiklerini ifade eden Çavuş, AASM’nin medeni insanın medeni bir şekilde konserlerin seyredileceği bir mekan olduğunun altını çizdi. Çavuş, Atatürk’ün her toplantısında masasında bulunan Ahmed Adnan Saygun’un adını taşıyan sanat merkezinin Cumhuriyet’in temel kurumlarından birisi olduğunu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sanata, sanatçıya, kamuya armağanı olduğunu söyledi.  

Yorumlar

Yorum Yap

500