Işıl Yücesoy... O, Bir Mavi, Kalbiyle Bakanlardan…

 |  || Işıl Yücesoy... O, Bir Mavi, Kalbiyle Bakanlardan…
1 Ocak 2016

Işıl Yücesoy... O, Bir Mavi, Kalbiyle Bakanlardan…

  • 1 Ocak 2016
  • 725 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Melis YORGANCIOĞLU


Ege Life | Işıl Yücesoy... O, Bir Mavi, Kalbiyle Bakanlardan…


IŞIL YÜCESOY…

O, bir mavi, kalbiyle bakanlardan…

Öyle güzel..

Değerli zamanını bana ayırdığı için ne kadar teşekkür etsem az…

Siz, hep olun hayatımda, hayatımızda..“Çemberimde Gül Oya” dizisi vardı televizyonda yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı; severek izlediğim bu özel dizide rol alıyordu IŞIL YÜCESOY… Ben, kendisini, ilk orada izleme fırsatı bulmuştum. Sonra, “Kiralık Koca”, “Kara Para Aşk”, “Unutursam Fısılda”… Anladım ki; ben hep kendisini takip etmişim, bilmeden. Hiç düşünemezdim ki; bir gün tanışabileceğim, konuşabileceğim…

Işıl Yücesoy, ödülleri, rol aldığı ve yönettiği tiyatro oyunları, sinema filmleri, dizileri… Ve tabii ki güçlü sesi ve yorumuyla, şarkıları… En değerli sanatçılarımızdan... O kadar ince, o kadar nazik ki… Çok şanslıyım.. Beni kırmadığı, değerli vaktini ayırdığı için… Samimi röportajımız, sadece sizler için..


Herkesin bir İzmir'e ilk geliş hikayesi vardır. Sizin hikayeniz neydi? Biraz bahsetmenizi istesem..

Yıl 1971 falan. İzmir Devlet Tiyatrosu ilk yerleşik tiyatroya geçiyordu. Bursa Devlet Tiyatrosu’ndan tayinim çıktı. Kurucu kadro 6-7 kişiydik. Ot yok ocak yok para yok. Ev tutmak gerek. Yalnızlık. Kimseyi tanımamak.. Gencecik bir kızım. Tek tabanca bir yaşam kurmak elbette epey zor oldu. Verdik kendimizi işimize İzmir bize alıştı biz İzmir’e. Sonunda bir baktık ki; aramızda büyük bir aşk doğmuş. Severim İzmir’i çok severim.


İzmir'i tek bir kelimeyle veya özetleyecek olsanız?

Ben, Büyük Şair Cemal Süreya’ya katılıyorum yürekten. “İzmir'de hayat beklenmez, kovalanmaz da. O zaten sizinle beraberdir. Ufkun ötesini muştulayan bir deniz vardır. Mutlulukla dolu, sakin bir sevişmenin tadındadır Körfez. Körfez vapurlarının sakin gidişinde hırslarınız yok olur, kovalamayı bırakırsınız, hatta martılara gevrek atacak kadar iyilikle dolarsınız. Ne varsa bu şehirde, bayatlamış vapur çayı bile nektar olur!.. Hafta sonları denize doğru bir göç başlar. 'Ey hayat, biz Çeşme'ye gidiyoruz, sen de arkadan gel.' der İzmirliler muzipçe ve ne gariptir ki; hayat, uslu bir çocuk gibi onların peşinden gider. Ne garip, uçak biletinin üzerinde adımın hemen yanında yazan "IZM" harflerine sevgiyle bakıyorum. Sabırsızım, sevgilisine kavuşacak aşıklar kadar.” CEMAL SÜREYA


İzmir'i, Çeşme'yi hiç görmemiş birine ilk neyi anlatırsınız?

Yakalayabilirseniz güneşin batışını.. Sonra oluşan kızıllığı.


Ege'de keşke hiç olmasaydı, dediğiniz bir şey var mı?

Çeşme’nin artezyen kokusu. Alaçatı’nın karmaşası. 17-18 yaşında çocukların araba kullanma tutkusu. Pazar günleri istilaya uğrayan pijamalı mangallı tatilcilere düzenli temiz yaşanır kamp yerlerinin olmaması ve halkın haftada bir bir denize girme eğlenme haklarının elinden alınması.


İzmir'de olmazsa olmazınız var mı? Ya da sizi en çok çeken şey nedir?

E kumru tabii, balığı, denizinin o tuhaf hiçbir yerde bulamayacağınız rengi. Ayıramam ki, ben her haliyle İzmir’e aşığım.


İzmir'i sevdiğinizi biliyoruz… Peki, bir projeniz olsaydı İzmir için, ne yapmak isterdiniz? Neyi değiştirmek isterdiniz?

Eski dokuyu değiştiriyorlar. Eski İzmirliler hatırlar bir Pasaport vardı balık halinin yanında. Kordon girişinde. Tekrar yaşatırdım orayı. Ve kesinlikle, Kemeraltı’nı eski tarihiyle yaşatırdım. İzmir Kadifekale çevresini korumaya alırdım.


Şuan gözlerinizi kapatsanız hangi yıllarda ve nerede olmak isterdiniz?

Yaşanan her şey güzeldir. Cebine mücevher koymuş gibi olursun. Onları anarsın ama şimdiyi yaşarsın. Yaşımı da yaşadığım zamanı da çok seviyorum.


Kanal D'nin yeni yayın döneminde "Jane The Virgin" dizisinin yerli uyarlamasında "Aşka Gebe" isimli dizide bir anneanne olarak sizi nasıl bir karakterde izleyeceğiz?

Aaa... Çok güzel bir rol. Sevdim. Ama anlatmam. Sürpriiiz. Komik bir kadın. Ama gene dediği dedik. Çocuksu. Ve elinde gül kokulu tespihi var. Kızdı mı onun bunun kafasına patlattığı. :) :) :)


Dizide kızınızı Hande Ataizi, torununuzu benim de geçen dönem severek takip ettiğim Kara Para Aşk dizinizle tanınan Damla Colpay canlandırıyor. Bu projeyi kabul etmenizi sağlayan ve sizi heyecanlandıran nokta neydi?

Yapımcılar, senaryo... Hande, Damla. Deneyimli dostlar arasındayım.


Senaryoyu ilk okuduğunuzda ne düşündünüz?

İlginç olduğunu. Ve eğer becerebilirsem, rolümün fenomen olabileceğini...


"Aşka Gebe" 'yi günümüz dizilerinden ayıran, farklı kılan özellik nedir?

Biz okuruz beğeniriz. Azıcık senaryoyla flört ederiz. Ama bütün bu konulara halk karar verir. Bizi konuyu sever ya da sevmez. Hepimiz için hayırlı olsun diyorum.


Bu zamana kadar çekimler sırasında sizi çok güldüren bir anınızı bizimle paylaşmanızı istesek?

İnsan gerekli gereksiz gülmeden, anı biriktirmeden, eğlenmeden çalışamaz ki…


Aynı zamanda oldukça iyi bir Instagram kullanıcısınız... Sizi hayranlıkla takip eden takipçilerinizden biri de benim. :) Sosyal medya hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok etkin bir olgu. Böyle bir medeniyet varsa herkes yararlanmalıdır diyorum. Dostluk adına, reklam adına, gündemi yakalamak adına, benim çok zamanımı verdiğim oyalandığım bir olgu.


Bir röportajınızda; yanlış hatırlamıyorsam, büyük bir orkestra ile konser vermenin en çok istediğiniz şeylerden biri olduğunu okumuştum ve, bu konuyla ilgili olarak, "İnsan hayal ettiği sürece yaşarmış... Her düş insana bir başka adım attırır..." sözünüzden etkilendiğim için sormak istedim. Sizi tekrar sahnede görebilecek miyiz?

Evet, umut ediyorum. Ülkemizin yaşadığı acılardan ve yağmurlu havadan yapamadığımız 70’ler 80’ler sanatçılarından oluşan ve Sayın Halan Erenin organize ettiği bir hafta sürecek olan Zorlu Center’ın salonlarında gerçekleşecek bir konserimiz var. Sonrası Allah kerim...


Güçlü bir karaktere sahipsiniz ve çok güzel bir kalbe... Aileniz, kızınız... Sizin sevmeyi bilen güzel insanlardan olduğunuzu düşündüm hep... İşinizi severek yapmanız... Dahası hayata bakış açınız, yaradılışınız çok farklı... Sanatçı olmasaydınız, eczacı olmak istediğiniz gerçekten doğru mu?

Ay evet (gülüyor) Kaç kişi öldürürdüm bilmem... :) :) :)


1945'li olduğunuzu biliyoruz... Ve halen çalışıyor olduğunuzu ve işinizi severek yapıyor olduğunuzu görmek bizler için çok çok büyüleyici... Bugüne kadar içinizde kalan, keşke yapsaydım dediğiniz bir şey oldu mu?

Hiç yok. Sağlıklı olmak, çalışmak, üretmek, mutlu olmak, başarmak, tek motivasyonum.

Yorumlar

Yorum Yap

500