Hooop The Bag - Gizem Yücelen

 |  || Hooop The Bag - Gizem Yücelen
1 Mayıs 2018

Hooop The Bag - Gizem Yücelen

  • 1 Mayıs 2018
  • 694 Görüntülenme
  • 0 YORUM


HOOOP THE BAG – GİZEM YÜCELEN
Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 


Lisans eğitimimi Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünde Görsel İletişim Tasarımı yan dalı ile tamamladım. Üniversite sürecinin öncesinde de yıllarca hayalim olan moda eğitimime de bu yıllarda kavuştum. Üniversitenin son senesinde eş zamanlı LaSalle Academy’de moda tasarımı ve stilistlik eğitimi aldım. Ardından Nuova Accademia di Belle Arti (NABA MILANO)’da moda tasarımı üzerine yüksek lisans yapmak için 3 yıllık İtalya macerasına atıldım. Şu anda bir yandan Hooop the Bag üzerine çalışıyorum, bir yandan da Okan Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıp, Marmara Üniversitesi’nde doktorama devam ediyorum.


Ege Life | Hooop The Bag - Gizem YücelenKasnak çanta yapma fikrinin çıkış hikayesinden bahseder misiniz? 


Hooop The Bag’in ilk adimlari 2012’de, o zamanlar yüksek lisans yapmakta olduğum Milano’da atıldı. Okulda gerek dersler, gerek kişisel projeler için çok farklı materyallerle, farklı disiplinlerle tanışma fırsatım oldu. Yine böyle bir deneme döneminde aslında çocukluğumdan çok aşina olduğum kasnaklarla yolum kesişti. Kasnaklar üzerinde hep kanaviçe, nakış yapıyorduk fakat bundan bir 3 boyutlu form oluşturma fikri sanırım o günlerde aldığım eğitimin de katkısı ile oldu. Bu iki kasnak ayrı ayrı çok güzeller ama ya aralarını birleştirip çantaya dönüştürmek istesem dediğim anı çok net hatırlıyorum ve şu an Hooop the Bag’in geldiği nokta o sorunun açtığı kapıdan bugüne kadar uzanan serüvenler dizisi… 


Ege Life | Hooop The Bag - Gizem YücelenTasarım yaparken ilhamı nerelerde arıyorsunuz?


Çok net bir şey söylemek zor ama masallardan ve doğadan ilham aldığımı söyleyebilirim. İlham bir anda size gelir ve bu nereden geldi diye düşünmezsiniz. Sadece yaşadıklarınızın etrafında bir dünya şekillenir ve ilham bir anda kafanızda belirir. Sanırım bu şekilde olması beni daha çok besliyor.

Ege Life | Hooop The Bag - Gizem Yücelen
Tasarıma başlarken nelere dikkat ediyorsunuz? 


Öncelikle ana malzemem değişmesini hiç istemediğim kasnaklar olduğu için, yaratacağım tasarımların kasnakla veya kasnak üzerinden uygulanabilirliğine dikkat ediyorum. Bu kısıtlayıcı bir süreç gibi görünse de kısıtlı sınırlardan yeni çıkış noktaları bulmak fazlasıyla eğlenceli. 
Ege Life | Hooop The Bag - Gizem Yücelen


Geçtiğimiz aylarda bir ödül aldınız, bize ödülünüzden de bahseder misiniz?


Ekim ayında Tasarım Tomtom Sokakta etkinliği kapsamında Tescilli Markalar Derneği tarafından düzenlenen yarışmada Hooop the Bag Özgün Tasarım ödülü aldı. Sektörden önemli isimler tarafından verilmiş, güzel sonuçları olan bir ödül oldu. Galeries Lafayette satış yapmaya başlamamızda bu güzel sonuçlardan biri oldu.


Ege Life | Hooop The Bag - Gizem YücelenEn çok tercih edilen tasarımlarınız hangileri?


En çok tercih edilen model hâlâ bu kadar tercih edilmesine en çok şaşırdığım model. Geçen sene gerçekleştirdiğim lansmanım için davetiye olarak sadece dekor amaçlı kişiye özel harf nakışlı minik kasnaklar hazırlamıştım. Harf nakışlı çanta yapmak fikri bile aklımda yokken bir anda bu minik kasnaklardan çanta siparişi gelmeye başladı ve en çok satan ürünüm oldu.


Ege Life | Hooop The Bag - Gizem YücelenBu işi yaparken zorlanıyor musunuz? Karşınıza çıkan engeller nelerdir?Zorlandığım birden fazla nokta var, hatta tüm süreç zorluk ve engellerden oluşuyor diyebiliriz. Öncelikle seri üretim yapmadığımız için ben ve benim gibi özel tasarım yapan birçok tasarımcı arkadaş çok daha yüksek ücretlerle malzeme temin ediyoruz ve yine aynı zorluklarla üretim yaptırıyoruz. Üreticiler yüksek adetler olmadığı için önem ve öncelik vermiyor. Haydi deneme yanılmalarla anlaştığımız üreticiyi buluyoruz. Bu sefer ürünün bilinirliğini sağlamak adına zorlu başka bir mücadele giriyor devreye. Daha önce de bahsettiğim gibi ürün ne kadar mükemmel olursa olsun ürünün tanıtımı işin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Tanıtımını, markalaşma yolunu da başarıyla ilerlettik diyelim. Bu sefer satış kısmında tıkanıyoruz. Online satış önemli bir yüzdesi satışın evet ama gerçek satış noktalarına ihtiyacımız olduğunda yine zorluklar başlıyor. Artık satın alma yapan mağaza ya da butik olmadığı için çoğu, aylar bulan ödeme süreleriyle yüzde 50’ye varan komisyon oranlarıyla çalışıyor. 


Ege Life | Hooop The Bag - Gizem YücelenÜrünlerinizi almak isteyen okurlarımız nasıl ulaşabilirler?


Ürünleri detaylı incelemek ve hakkında bilgi almak isteyenler için instagram hesabım hooop_the_bag’den, online satış için showroomtr.com’dan, canlı görmek denemek dokunup hissetmek isteyenler ise Attölye Teşvikiye, Galeries Lafayette’te ürünlerimi bulabilirler.
Yorumlar

Yorum Yap

500