Genç Odalarında Tarz Yaratmanın Kolay Yolları

1 Mayıs 2018

Genç Odalarında Tarz Yaratmanın Kolay Yolları

  • 1 Mayıs 2018
  • 595 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Genç Odalarında Tarz Yaratmanın Kolay Yolları


Evinizde bir genç odası tasarlamak üzere iseniz, gençliğinizin nasıl olduğunu düşünün ve duruma onların perspektifinden bakın. Bir gencin yatak odasında bir yetişkininkinden çok daha farklı bir tasarım olmalıdır. Yetişkinler için uyuma bölgesi olarak kabul edilen yatak odaları, gençlerde kendi dünyalarını oluşturdukları bir mekân olarak karşımıza çıkar. Gençlerin sevdikleri her şey bir arada düşünülünce çok çeşitli ve uyumsuz şeyler ortaya çıkabilir; ancak iyi bir tasarım tamamını birbirine bağlayabilir! Her şeyden önce bir genç odası çocuğunuzun kişiliğini dışa vuracağı biçimde çok yönlü olmalıdır. Yaşlarına özgü fonksiyonları içermeli ve uyumlu bir görünüm ortaya koymalıdır. Yetişkinler sakin ve huzurlu bir yatak odası ararken, gençler enerjik ve canlı odaları tercih ediyor. Biz de sizler için çok kolay, yüksek enerjili ve şık genç odaları için birkaç ipucu derledik!


    1. Çok Amaçlı Oda


Ege Life | Genç Odalarında Tarz Yaratmanın Kolay Yolları


Bir genç odasının elbette çok yönlü olması gerekir. Gençlerin ihtiyaçlarını bütünüyle karşılayabilecek bir oda tasarlayabilmek için mekânı bir uyku alanından fazlası olarak görmek gerekir. Bağımsızlıklarını ve kişiliklerini keşfederken, arkadaşları ile oturup çalışabileceği ve keyifli vakit geçirebileceği bir oda onun için uykudan çok daha önemlidir. Odanın içermesi gereken ‘zone’lar yani bölümler şöyle olmalı: Bir uyku alanı, bir çalışma alanı, arkadaşlarla oturulacak bir yer ve giyinme alanı. Oda küçükse çeşitli duvara monte oda çözümleri işinizi görebilir. 


   2. Dikey Çalışma Alanı


Odaları dikey çözümlemek son zamanların en popüler mimari anlayışlarından. Çalışma için oluşturulan yüzeyin üst tabakasını uyuma ya da depolama işleri için kullanabilir, odada dikey yönde tasarım yaparak oldukça fazla yer kazanabilirsiniz. Böylece çocuğunuz için yaratmayı amaçladığınız çok fonksiyonlu odayı oluşturmada küçük odalar bir sorun olmaktan çıkacaktır. Ranza benzeri yatağın altına yerleştirilmiş bir kanepe çocuğunuzun arkadaşlarıyla iyi vakit geçirmesine olanak sağlarken, cibinlikler ve kumaşlardan faydalanarak bölümleri ayırmayı ihmal etmeyin.

3. Vurgulu Duvarlar

Ege Life | Genç Odalarında Tarz Yaratmanın Kolay YollarıYetişkinler sakin ve huzurlu bir uyku alanı tercih ederken, gençler için durum böyle olmuyor. Enerjisi yüksek, dinamik odalar gençler tarafından tercih edilen odalar oluyor. Duvar, bir yatak odasında odanın tarzını okutabileceğiniz en büyük alandır. Bir genç odasına yerleştirdiğiniz tüm sakin ürünlerin yanında duvarda oluşturacağınız baskılar odanın görünümünü birdenbire çok yükseklere taşıyacaktır. Duvar boyasına zarar vermeyen çıkarılabilir duvar çıkartmaları hem odanın enerjisini yükseltecek hem de sıkıldığında değiştirmenize olanak sağlayacaktır. 


4. Eğlenceli ve Yüksek Enerjili Odalar

Ege Life | Genç Odalarında Tarz Yaratmanın Kolay YollarıGençler uykuyu odalarında son plana ittikleri için, kendi imzalarını taşıyan yani karakterlerini yansıtan bir odaya sahip olmak istiyor. Yani odaları ile anlatmak istedikleri kavram ‘yaratıcı’. Bir odada bulunabilecek yaratıcı ögeler ise şunlar olabilir: Bir salıncak, duvara monte bir kayık yatak, kara tahta ya da yuvarlak bir yatak.

5. Dokuların Yoğunluğu 

Odalarında güvende ve rahat hisseden gençler, doğal kumaşlar ile oldukça doğal hissettirilebilir. Dokunduğunda farklı dokuları algılayıp değişik hisler edinebileceği bir oda tasarlamaktan çekinmeyin. Duvarlarda ve zeminde pek çok kumaşa yer verebilirsiniz. Bu çeşitli kumaş dokuları odada muhteşem bir atmosfer yaratabilir ve odanın yaratıcı yönünü ortaya koyabilir. 

6. Depolamada Akılcı Çözümler
 
Düzenli bir genç odasıyla ne yazık ki çok nadir karşılaşıyoruz. Ancak iyi depolama çözümleri ile çocuklara derli toplu olmayı sevdirmek mümkün. Tüm eşyalarını her istediklerinde bulabilecekleri ve nerede ne olduğunu görebildikleri bir alan tasarlamak, bu konuda oldukça iyi iş görecektir. Bir genç odasında kullanabileceğiniz depolama önerilerimiz şöyle; yatak altı taşınabilir kutular, depolama bankları ve yatak başlığı boyunca dolaplar. Hem oturma hem oynama hem de depolama alanı olarak kullanabileceği birimler yaratarak eğlenceli hale getirmeyi mutlaka deneyin!

Kaynak: https://freshome.com/teen-bedroom-ideas/

 
  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500