Fotoğrafta ISO kullanımı ISO Nedir? Ne İşe Yarar?

 |  || Fotoğrafta ISO kullanımı ISO Nedir? Ne İşe Yarar?
1 Haziran 2019

Fotoğrafta ISO kullanımı ISO Nedir? Ne İşe Yarar?

  • 1 Haziran 2019
  • 705 Görüntülenme
  • 0 YORUM


ISO, kısaca sensörün ışığa duyarlılığıdır. ISO’nun açılımı: International Standards of Orginisations (Uluslararası Standartlık Örgütü)’nün kısaltmasıdır. Işığın yetersiz olduğu ortamlarda ISO devreye girer ve size yapay ışık kaynağı oluşturur. 50 ile 64 bin arası değerleri vardır. ISO değeri ne kadar düşük olursa fotoğrafınızda o kadar az kumlanma oluşur. Peki kumlanma nedir? Bunu biraz açacak olursak fotoğrafı çektikten sonra yakınlaştırdığınızda gördüğünüz küçük noktacıklardır. Bunlar fotoğrafın kalitesini olumsuz etkiler. Ne kadar az noktacık, o kadar kaliteli fotoğraf demektir. ISO ise bununla doğrudan bağlantılıdır.

Ege Life | Fotoğrafta ISO kullanımı ISO Nedir? Ne İşe Yarar?

Diyelim ki; akşam saatlerinde bir doğum günü partisine gittiniz. Çok sevdiğiniz arkadaşınızın doğum günündeki mutluluğunun her anını çekmek istiyorsunuz. Bunun için yardımınıza ISO koşacaktır. Ortam loş ve ışık yetersiz olduğunda ISO’yu yükseltirseniz size yapay ışık kaynağı oluşturup enstantanenizin daha yüksek olmasını ve fotoğraflarınızın daha net çıkmasını sağlar. Daha önceki yazılarımda enstantanenin fazla ışıkta yükseltilmesi gerektiğini söylemiştim. Işık az olduğunda düşük enstantane ile ellerinizi titretmeden net fotoğraflar elde edebilirsiniz. Ancak enstantane her zaman yeterli gelmiyor. Loş ışıkta net fotoğraf konusunda ISO enstantaneye destek çıkıp, ona yapay ışık kaynağı oluşturuyor. Böylece loş ışıkta daha net fotoğraflar elde edebilirsiniz. 

Ege Life | Fotoğrafta ISO kullanımı ISO Nedir? Ne İşe Yarar?

İnat edip sadece ISO’yu yükseltmeye gerek yok. Düşük olarak kullanıldığı ve çok güzel sonuçlar veren gece fotoğrafları da var. Mesela o görüp de hayran kaldığımız ışık çizgilerinin olduğu gece fotoğrafları. İzmir tarihi asansörde olduğunuzu düşünün. Saat Kulesi’ne doğru tripodunuzu kurup makinenizin açısını ayarladınız. Şimdi sıra geldi yoldan geçen arabaların ışıklarının düz çizgi halinde olmasına. Burada ilk yapmanız gereken şey enstantaneyi olabildiğince düşürmek ve ardından fotoğrafın kaliteli olması için ISO’yu en düşük ayara getirmek. Bunu yapmanızın nedeni kadrajınızdaki karanlık bölgelerin en az miktarda kumlanması. O zaman müthiş sonuçlar elde edersiniz. Akşam konser fotoğraflarında ISO’yu düşük tutmanızı tavsiye ederim. Makinenizin yaratacağı gereksiz ışık huzmesini kırmış olursunuz ve hoş ışıklı sahne fotoğrafları ortaya çıkarırsınız.

Ege Life | Fotoğrafta ISO kullanımı ISO Nedir? Ne İşe Yarar?


ISO’yu bilerek yükseltip fotoğraf ve videoda kumlanma oluşturma durumları da var. Bu tamamen tercihe ve vermek istediğiniz mesaja göre değişiklik gösterir. Bazı sinema filmlerinde bu tekniğe oldukça fazla başvurulur. Siyah beyaz, ağaçlı yolda yürüyen insan silueti çekecekseniz yüksek ISO ve yüksek miktarda kumlanmalı fotoğraf çekip bir bakmanızı isterim. Sanatın her türlüsü güzeldir. :) Bol fotoğrafla kalın…

Yazı ve Fotoğraf: Süleyman Gülen

Yorumlar

Yorum Yap

500