Fanusun İçinde Küçük Bir Dünya

6 Mart 2017

Fanusun İçinde Küçük Bir Dünya

  • 6 Mart 2017
  • 738 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Melis BARÇINEge Life | Fanusun İçinde Küçük Bir DünyaYeşer İLERİ'nin Teraryumlari

Fanusun İçinde Küçük Bir DünyaYeşer İleri, ofislerin dört duvarından bunalmış, kendi işini kurmak isteyen bir doğa aşığı... Gerçekten de yapmak istediği işi başarmış, girişiminde başarılı olmuş. Teraryumlar, yani fanusların içinde küçük dünyalar yaratmaya başlamış. İşini çok sevdiği her hallinden belli oluyor Yeşer İleri'nin, Kaytus Design da bundan sonra isminden daha da çok bahsettirecek gibi duruyor...


Sizi biraz tanıyalım. Yeşer İleri kimdir?


İzmir’de doğup büyümüş ve halen hayatını mutlulukla güzel şehir İzmir’de sürdüren biriyim. Üniversitede İşletme okudum, sonrasında Londra’da Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler eğitimi aldım. Uluslararası firmalarda farklı görevlerde çalıştım ve son olarak insan kaynakları alanında kariyerimde ilerlemeye başladım... Ancak aklıma girişimcilik düşmüştü. İşimden ayrılıp kendi işimi yapmam konusunda en büyük destekçim babamdır. Bana her zaman “Kimsenin kölesi olma, girişimci ol.” derdi. Tabii ki hayat sizi zamanla bazı dönüm noktalarına hazırlıyor, girişimci olmak kesinlikle kolay değil. Ama benim de artık dört duvar arasında bir ofiste çalışmaya tahammülüm kalmamıştı, hayatım boyunca çok sevdiğim iki şeyi; tasarım ve bitkileri harmanlamak istiyordum. Çok şükür ki önümde doğru kapılar açıldı ve Kaytus Design doğdu.


Teraryum nedir? Bize biraz tarihinden bahsedebilir misiniz?


“Teraryum” Latince terra (toprak) ve arium (ortam) kelimelerinin birleşiminden oluşan bir kelimedir. En basit anlatımıyla küçük ölçekli bir seradır. Bitkileri dış etkilerden korumayı ve cam içinde bir ekosistem oluşturmayı amaçlayan küçük doğa parçaları ve bitki akvaryumları olarak da düşünebiliriz. Tabii ki teraryumun da bir doğuş hikayesi var.


Geçmişi 19. yüzyıla dayanıyor. Dr. Nathaniel Bagshaw Ward, botanik tutkunu bir fizikçi ve 1830’lu yıllarda endüstriyel bir şehir olan Londra’da yaşıyor. Ancak o yıllarda Londra’nın havası o kadar kirli ki bahçesinde yetiştirdiği bitkiler bu kirli havadan zehirleniyor ve ölüyor. Bir gün, mühürlü cam kavanozda yetiştirdiği güve kozalarının dibinde eğrelti otunun yeşerdiğini fark ediyor. Dört yıl boyunca bu kavanozu gözlemleyerek olasılıkları inceliyor.


Daha sonra bir marangoza yaptırdığı ahşap ve camdan oluşan bir teraryumda bitkilerini sağlıklı bir şekilde yaşatmayı başarıyor. İşte bu ahşap teraryum bilinen ilk modern teraryumdur ve “Wardian Case” olarak anılır.


Sonraki yıllarda teraryumlar, yabancı bitkilerin ithalatı sırasında bitkileri korumak amacıyla; Viktoryen dönemin kirli havasından bitkileri korumak için evlerde ya da fazla nem isteyen orkideler, eğrelti otları gibi özel koşullara ihtiyaç duyan egzotik bitkileri sergilemek amacıyla kullanıldılar. Günümüzde ise (Avrupa ve Amerika'da 19 yy.den beri) teraryumlar, iç mimaride dekoratif amaçlı olarak kullanılan popüler objelerdir.


Teraryumlar, özellikle sukulent ve kaktüs gibi ağır büyüyen bitkilerin kendilerine yeten verimli bir ekosistem yaratmalarına olanak sağlar.


Teraryumun amacının bitkilerin çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı yaşayabilmeleri olduğunu unutmayalım ve bitkilerin büyümesine dahi izin vermeyen, içinde doğal olmayan bir sürü maddenin sadece görsel amaçla konulduğu teraryumların uzun ömürlü olmayacağının da bilincinde olalım.


Kaytus Design’ın hikayesi nasıl başladı?


Kaytus Design aslında bir ihtiyaçtan doğdu. Yurt dışında görüp etkilendiğim geometrik formlardaki metal fanusları evime satın almak istemem ve Türkiye’de bulamam sonucu aklımda ev dekorasyonu ve bitki tasarımının harmanlanabileceği bir iş fikri doğdu.


Uzun yıllar kurumsal firmalarda görev aldım ve her gün doğadan uzak bir şekilde ofise kapanmak beni çok rahatsız etmeye başlamıştı. Tüm bu duygularla işimden ayrılma kararı aldım ve kendi şirketimi kurdum. İlk iş olarak geometrik formlu fanusların ithalatini gerçekleştirdim. Ve bu şekilde Kaytus’un hikayesi başladı.


Kaytus ne demek ve özel bir anlamı var mı?


Kaytus’un anlamı yıldız kümesidir. Logomuz da sırt sırta vermiş K harflerinin oluşturduğu bir yıldız kümesi şeklindedir. İlk ürünlerimiz olan geometrik formlu fanuslarımıza da en parlak yıldızların isimlerini verdik. Teraryum tasarımlarımızı ve diğer ürünlerimizi beğenip satın alan herkesin şans yıldızlarının onları bulmasını temenni ediyoruz.


Fanusun içinde küçük bir dünya yaratırken nelerden esinleniyorsunuz? İlham kaynağınız nedir?


Esin ve ilham kaynağımız tek kelime ile “doğa”. Doğada her renk ve her türden bitki öyle bir ahenk ve uyum içinde yaşıyor ki, hayran olmamak mümkün değil. Bazen bir doğa manzarası karşısında saatlerce sıkılmadan oturabiliyoruz ya da “Bu renkler nasıl bir araya gelmiş?” diye şaşırabiliyoruz. İşte biz de hayran olduğumuz doğa kesitlerini camın içinde hayal ediyoruz. Aslında sadece camın içine değil farklı objelere de aranjman yapıyoruz. Yapmış olduğum tasarımları “Renklerin Terapisi” olarak adlandırıyorum. Tasarım yaparken bana huzur ve mutluluk veren renkler, ulaştıkları yeni evlerinde yeni sahiplerine de aynı huzuru veriyor.


Sizce grileşen dünyamızda yeşili özlemenin de, teraryumun bu kadar popülerleşmesinde bir etkisi olabilir mi?


Tabii ki, kesinlikle aynı görüşteyim. Maalesef modern yaşamla birlikte doğadan, topraktan ve bitkilerden uzaklaşıldı. Bu nedenle iç mekan ve balkon bitkilerine ve özellikle son dönemde teraryumlara ilgi çok büyük. Çünkü doğayı özlüyoruz ve doğadan bir parça evimizde olsun, bize yeşilin huzurunu yaşatsın istiyoruz. Teraryumlar tabii ki saksıdaki bitkilerden bir adım daha ön plana çıkıyor çünkü zaten amaçları bitkilere daha uzun süreli yaşam alanı yaratmak. Görsel olarakta muazzam bir dekorasyon objesi. İç mekanlara özel tasarladığımız dev teraryumların, bir ortamın havasını nasıl değiştirdiğine şahit oluyoruz. Dev teraryum tasarımımızın bulunduğu mekanlarda yaşayan insanlar bir doğa manzarasını seyreder gibi dev teraryumlarımızı inceliyorlar. Uygun koşullarda bakıldığı sürece, sizinle yıllarca yaşamaya aday bir doğa manzarası. Bu çok mutluluk verici.


Yaşadığımız çağın etkisi kendimizi özel hissetmek istiyoruz. Farklı olmayı hedefliyoruz. Teraryumda da bu mümkün mü? Kişiye özel çalışmalar yapıyor musunuz?


Teraryum tasarımlarımızı mekana özel ve kişiye özel olarak tasarlayabiliyoruz. Doğum günü, iş tebriği, bebek tebriği gibi kişiye özel günlerde ya da anneler günü, sevgililer günü gibi hepimiz için anlamlı olan günlerde teraryumlar hediye olarak tercih edilmekteler. Çünkü hepimizin bildiği gibi buket çiçekler görsel olarak çok güzel olmalarına rağmen 1-2 gün içerisinde solup ölüyorlar. Ancak teraryum, kişilerin yaşadığı ortamlarda ,evlerinde, ofislerinde daha uzun süre onlara eşlik eden ve hediye eden kişiyi hatırlatan bir tasarım. Ayrıca içinde ki bitki ölse bile tekrar kişilerin kendilerine bitki dikim imkanı sağlaması açısından da güzel bir hediye.


İnsanlar en çok hangi modelleri tercih ediyorlar?


Son dönemlerde en son tercih edilen ürünümüz “Kaytus Teraryum Kendin Yap Kiti”. Teraryum Kendin Yap Kiti'miz, hem hediye olarak çok güzel bir alternatif, hem de teraryum denemesi yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir kit. Türkiye’de ilk defa Kaytus Design tarafından hazırlanan ve satışa sunulan yenilikçi bir ürün. İçeriğinde teraryumun yapımına ve bakımına dair kişilerin ihtiyaç duyabileceği tüm malzemeler mevcut.


Tasarımlı ürünlerimizde de, en çok tercih edilen modellerimiz, cam ve geometrik teraryumlarımız.Ayrıca son dönemlerde düğün, nişan, kına gecesi gibi anlamlı günlerde konuklara şeker ya da kese yerine sukkulent hediye edilmesi çok moda oldu. Bu tür organizasyonlar için özel minik saksılarda aranjmanlar hazırlıyoruz. Organizasyonlarda konukların masalarına büyük teraryumlarda konumlandırmak isteyen müşterilerimiz çok fazla. Masalarda konukları bekleyen “Yaşayan Hediyeler”, masa düzenine ayrı bir renk ve canlılık katıyor. Ayrıca gelen konuklar böyle anlamlı bir hediyeye sahip olmaktan dolayı çok mutlu oluyorlar.


Teraryumun bakımı nasıl yapılır?


Teraryum bakımı oldukça kolaydır. Bitkiler camın içinde kendi ekosistemini yaratabiliyor ve sıcaklığını koruyabiliyor. Bu nedenle daha sağlıklı büyüyorlar. Teraryumun bakımı, içine dikim yapılan bitkilere göre değişiklik gösteriyor. Eğer kaktüs aranjmanı ise kışın ayda bir defa, yazın 15 günde bir az sulama öneriyoruz. Sukkulent türü bitkilerden bir aranjman ise, kışın 10 günde bir, yazın ise haftada 1 defa sulama gerekebiliyor. Biz teraryum tasarımlarımız ile birlikte kişilere bakım kılavuzuda veriyoruz, ki kolaylıkla teraryumlarının bakımına yönelik bilgi sahibi olabilsinler. Ayrıca doğaya duyduğumuz saygıdan dolayı teraryum tasarımlarımızı özel el yapımı file sepette teslim ediyoruz.


Kaytus Design nerelerde görebiliriz?


www.kaytusdesign.com'dan tüm tasarımlarımıza ve diğer ürün gruplarımıza ulaşabilirler. Bunun dışında iş birliği içinde çalıştığımız, ürünlerimizi kendi mağazalarında satışa sunan iş ortaklarımız var. Çiçeksepeti ve Morhipo’da da satıştayız. Ürünlerimizin satışını yapmak isteyen firmalarla görüşmelerimiz sürekli olarak devam ediyor.


Herhangi bir workshop ya da yeni bir projeniz var mı?


Kişilerden ve kurumlardan gelen talep üzerine teraryum atölyeleri düzenliyoruz. Kurumsal firmalara yönelik özel organizasyonlarda da workshoplarımız oluyor.


Yeni olarak, yine Türkiye’de ilk defa bizim tarafımızdan üretimi yapılan ahşap geometrik bir fanus projemiz var. İlk prototipi yapıldı, satışa sunma aşamasındayız. Üretimi tamamen el yapımı olduğu için çok özgün ve çok kıymetli bir ürün, o nedenle sipariş üzerine üretimini gerçekleştiriyoruz.


Okuyucularımıza söylemek istediğiniz son bir şey var mı?


Bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyorum. Sevgilerimle...

Yorumlar

Yorum Yap

500