Evinizi Çevre Dostu Yapmanın 8 Kolay Yolu

 |  || Evinizi Çevre Dostu Yapmanın 8 Kolay Yolu
1 Mart 2018

Evinizi Çevre Dostu Yapmanın 8 Kolay Yolu

  • 1 Mart 2018
  • 633 Görüntülenme
  • 0 YORUMGelecek nesillere nasıl bir dünya bırakacağınıza dair endişeleniyor musunuz? Geri dönüşüm, karbon ayak izinizi azaltma ve genel tüketiminizi sınırlama, değerli kaynakları korumaya ve dünyayı korumaya yardımcı olabilir. Evinizde yapabileceğiniz çevre dostu seçimler de vardır. Sizler için evinizi çevre dostu hale getirmenin sekiz kolay yolunu derledik. Çocuklarımız gelecekte güzel bir dünyaya uyansın istiyorsanız dünyayı koruyun!    1. Elektrik Verimli Aydınlatma Kullanın

Ege Life | Evinizi Çevre Dostu Yapmanın 8 Kolay Yolu


Akkor ampullerin çalışması için büyük miktarda enerji gerekir, bu da verimsiz enerji kullanımına neden olur. LED gibi modern enerji verimli aydınlatma seçeneklerine geçmek, evinizin genel enerji tüketimini önemli ölçüde azaltabilir. Buna ek olarak, bu ampul türleri akkor ampullerden çok daha uzun süre dayanır, bu nedenle evinizin tüketim ve atık seviyesini düşürebilirsiniz.

   2. Cihazlarınızı Yenileyin


Ege Life | Evinizi Çevre Dostu Yapmanın 8 Kolay Yolu


Ev aletlerini, özellikle buzdolabını, kurutucuyu ve bulaşık makinesini hem suyu hem de enerjiyi daha az tüketen ürünlerden seçebilirsiniz. Bununla birlikte, teknolojik ilerlemeler yeni modellerin daha etkin ve etkili olmasını sağlamıştır. Yeni cihazlara geçilmesi, performansı feda etmeden su ve elektrik kullanımınızı azaltabilir.

   3.  Mutfak Artıklarını Değerlendirin!

Ege Life | Evinizi Çevre Dostu Yapmanın 8 Kolay YoluGıda artıkları ortalama bir hane halkı içinde büyük miktarda atık oluşturmaktadır. Bunları atmaktansa, kompost yapmaya başlayarak çevre dostu bir seçim yapabilirsiniz. Ev çöplerinizi komposta dönüştürerek çöp alanına gönderdiğiniz çöp miktarını azaltabilirsiniz. Ek olarak, kompost, gübre olarak kullanılabilir ve daha sağlıklı bitkiler için toprağın kalitesini büyük ölçüde artırabilir.

    4. Termostatı Aşağı Çevirin


Ege Life | Evinizi Çevre Dostu Yapmanın 8 Kolay Yolu


Isıtma sisteminiz genellikle evinizi rahat bir sıcaklıkta tutmak için kışın fazladan çalışır. Ancak kombiler de büyük miktarda enerji tüketebilirler. Termostatınızı birkaç derece düşürerek ve bunun yerine şık ve yumuşak battaniyeleri kullanarak evinizin enerji gereksinimini azaltabilirsiniz. Programlanabilir bir termostat da son derece yararlı olabilir, çünkü evin boş olduğu zamanlarda sıcaklığı azaltmak enerji tüketimini büyük ölçüde azaltır. 

    5. Sürdürülebilir Çarşaflar Seçin

Ege Life | Evinizi Çevre Dostu Yapmanın 8 Kolay YoluGeleneksel pamuk üretimi, böcek ilacı kullanımının büyük bir yüzdesinden sorumludur. Çevrenin ve tedarik zincirindeki insanların daha iyi bir şekilde muamele görmesi için, bunun yerine organik, etik kaynaklı pamuk seçin. Pamuktan tamamen kaçınmak istiyorsanız, sürdürülebilir bambu çarşaflara geçmeyi düşünün.

   6. Sızıntıları Hemen Tamir Edin


Ege Life | Evinizi Çevre Dostu Yapmanın 8 Kolay Yolu 


Musluğunuzdaki küçük bir damla önemli miktarda tüketim kaynağı gibi görünmeyebilir, ancak aslında sızdıran bir musluk veya tuvalet kısa sürede çok miktarda su boşa harcayabilir. Hem çevre hem de faturanız için, sızıntıların hemen düzeltilmesi önemlidir.

Su sızıntıları, bulmanız ve onarmanız gereken tek şey değildir. Pencerelerinizin ve kapılarınızın etrafındaki çatlaklar, iklim kontrollü havanın dışarı sızmasına izin verir ve ısıtma/soğutma sisteminizin sabit bir sıcaklığı korumak için daha fazla çalışmasını gerektirir. Bu alanlarda oluşan hava kaçışlarını da mutlaka gidermelisiniz.

    7. Çamaşırları Asarak Kurutun

Ege Life | Evinizi Çevre Dostu Yapmanın 8 Kolay Yolu


Kurutucular, çalışırken çok miktarda enerji tüketirler. Evinin enerji gereksinimlerini, bir çamaşırlık edinin ve kurutma makinesi kullanmak yerine çamaşırlarınızı asarak kurutmayı deneyin. Böylelikle enerji tüketiminiz azalacaktır. Kış hava koşullarında çamaşırlıkta kurutma mümkün olmadığında, gerekli çalışma süresini azaltmak için daha düşük bir ısı ayarı kullanmayı deneyin.

    8. Isıtma/Soğutma Sisteminizi Yenileyin

Ege Life | Evinizi Çevre Dostu Yapmanın 8 Kolay Yolu


Evinizin çevre dostu özelliklerinde önemli bir farklılık yaratmak için, ısıtma ve soğutma ekipmanınızı modern enerji tasarruflu modellere yükseltmeyi düşünün. Yerel bir iklimlendirme uzmanı hangi sistemin eviniz için doğru olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir ve ısıtma tesisat işleminin hızlı ve doğru bir şekilde tamamlandığından emin olabilirsiniz.


Çeviren ve Düzenleyen: Damla KILINÇ
Kaynak: https://ecofriend.com


Yorumlar

Yorum Yap

500