EGE’ye TT Damgası

1 Şubat 2016

EGE’ye TT Damgası

  • 1 Şubat 2016
  • 519 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Söyleşi ve Fotoğraflar: Erkan SEVİNÇ


Ege Life | EGE’ye TT DamgasıGenel Müdür Gül CEYLAN yapılmamış işlere imza atmaya devam ediyor…Türkiye’de turizmin başladığı yer Kuşadası’nda Canlı Hayvan Fuarı’nı gerçekleştirmişti. Bu kez turizme doping etkisi yapan “Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı(Aegean Hosttech Fair )nı yaptı. İki T yani tarım ve turizmde Ege’ye damgasını vurdu. Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan’dan söz ediyorum. Aslında bir grafik sanatçısı o. İzfaş’ta otomotiv bölümünü hazırlayarak profesyonel fuarcılık işine girmiş. Önce ortağıyla bir dizi fuar ve organizasyon yapıyor. Sonra Platformu kuruyor ve yapılmamış işlere imza atıyor.


”Fuarcılık doğru yaptığınızda keyifli bir iş. Değişik insanlarla tanışıyorsunuz, farklı organizasyonlar yapıyorsunuz. Belki birbirini hiç tanımamış insanları bir araya getiriyorsunuz. Saati yok. Sürekli mobilsiniz. Herşeyle ilgileniyorsunuz. Finans, satın alma, istihdam, tasarım…”


Şirketine Platform adını o koymuş. Şirketin çok sayıda etkinliklerinden ilk ses getireni Canlı Hayvan Fuarı. O günlerden söz ederken dalıp gitmeler yaşıyor. Aslında çok haklı. Türkiye genelinde böyle bir şey yapılmadı. Büyükbaşta 80-100, küçükbaşta da 200-300 arası hayvan sergilendi ve hayvancılık sektörünün nabzı attı. Bölgenin ekonomisine hem doğrudan hem dolaylı etkileri oldu. Fuarı 1200 konaklamalı ziyaretçi gördü, 80 bin kişi gezdi. Kent ekonomisinde milyonlarca liralık katkı ortaya çıktı.


“Canlı Hayvan Fuarı için ne kadar uğraş vermişsinizdir?”

“Öyle. Dünyada canlı hayvan fuarları yüzyıllardır yapılıyor. Bizim üreticilerimiz de hayvan ırklarını görmeye gidiyor. Biz bunu tersine çevirmek istedik. Ülkemizde henüz yapılamayanı yapmak istedik. Aydın için yaklaşık 1,5 yıl çalıştık. Aydın da bu fuara sahip çıktı”


“Neden İzmir değil de organizasyonlarını Kuşadası’nda yapıyorsunuz?”

“Öncelikle Kuşadası Efes Fuar ve Turizm Merkezi bu iş için ideal. İzmir ile m2 olarak fiyatlar aynı olabilir ancak konaklama avantajlı oluyor. Oteller her şey dahil güzel fiyatlar veriyorlar ve kongre merkezine yakınlar. Kuşadası bölge için önemli bir destinasyon. Havaalanına yakın, tarihi ve turistik yerler var. Biz Kuşadası’nı sevdik burada tarım ve turizm fuarlarımıza devam edeceğiz. Eylül ayında bonus olarak Boat Show yapacağız. Bu kez Marina’da.”Konaklama ve ağırlama tesislerinin tüm ekipman ve hizmetlerini karşılamaya yönelik fuar yaklaşık 300 firmaya ev sahipliği yaptı. Fuar katılımcıları, gelişen otel-restoran, kafe ve eğlence dünyasının işletmecileri, dekorasyon ve mefruşatı, endüstriyel mutfak, servis ve ikram ekipmanları, temizlik ve gıda ile sarf malzemelerine yönelik son gelişmeleri yakından takip etme fırsatı elde etti.  Fuara aralarında İtalya, Yunanistan ve Katar’ın da olduğu 13 ülkeden katılım gerçekleşti. Gül Ceylan, fuarın Rusya kriziyle başlayan sektördeki yeni rota arayışına da ışık tuttuğunu söylüyor ve ekliyor “Eğer turizmde yeni çıkış yollarını zorlamazsak, kendi elimizle kapıyı üzerimize kilitlemiş oluruz. Anahtar bizim elimizde, turizm çeşitliliğini artırmak, inanç turizmi gibi sağlık turizmi gibi gurme turizmi gibi tematik turizme önem vermek Türkiye’nin yüksek potansiyelini dünyanın gözleri önüne sermek yapılması gereken en önemli işler. Bunun için tüm platformlarda ülkemizi tanıtmamız gerekiyor. Tanıtımın en önemli ayaklarından biri de zengin damak tadımız, harika mutfağımız.  Bunun için Türkiye’nin dört bir yanından lezzet ustaları Ege Mutfak Zirvesi’nde hünerlerini göstermek için bir araya geldi. 4 gün boyunca hem profesyonel aşçılar hem de üniversiteli aşçılar yarıştı. Bu kendi içinde yarışmalar değil çünkü küresel üne sahip jüriler değerlendirme yaptı. Bu da Ege Mutfağı’nın dünyaya açılması demek”

Gerçekten fuar bir yerde gastronomi şöleni gibi geçti. TÜRSAB Gastronomi Turizmi Raporu’na göre 2014 de ülkemize gelen 41 milyon 415 bin turist 34.3 milyar dolar harcarken bunun 6 milyar 523 milyon doları yeme içmeye gitmiş. Yani gelen turistin cebinden çıkan paranın beşte biri yemeğe gidiyor. Bu da turist başına 157.5 dolarlık restoran faturası demek. Gül Ceylan “Eğer işin içine aşçı girerse biliyoruz ki o fuarlarda unutulmaz anlar yaşanıyor. Biz de bu fuarda, kimsenin unutamayacağı anlar yaşattığımız için mutluyuz. Ege’de olan otlar dünyanın hiçbir yerinde yok. Ustalar burada hergün tadımlık ot yemekleri hazırladılar.Özellikle Şevketi Bostan ve Enginar gibi zeytinyağlı yemekler büyük beğeni kazandı” derken çok mutlu.


Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı’nda Türkiye’deki profesyonel şeflerin imza attığı çalışmada, otel ve restoranlardaki mutfaklarda yapılan yemeklerin bir standart altında toplanacağından söz edildi. ”Bugüne kadar sektörde  ‘yaptığını yaz, yazdığını yap’ mantığı mevcut değildi.  Biz sadece yapıyorduk ama bunun veri tabanını tutmuyorduk. Dolayısıyla artık bunu hayata geçirme zamanı geldi.  Hem iller bazında hem de ilçeler bazında yemeklerin nasıl yapılacağı konusunda veri tabanı oluşturulacak. Milyonlarca dolar turizm geliri olan ülkemizdeki lüks otellerde aynı yemekler,  farklı şekilde sunuluyor. Standartlarını belirleyip bunların yazılımlarını oluşturacağız. Dolayısıyla her yerde çıkan yemek aynı standartta olacak. Örneğin Türkiye’de 293 çeşit peynir var. Ama nasıl yapıldığı yazılı değil. Biz bunu yazılı olarak belgelendireceğiz. Nasıl ki her ilacın bir reçetesi varsa  yemeklerimizin de reçetesi olacak.  Bu aynı zamanda yükselen bir kaliteyi de getirecek.  Bir yerde tattığımız lezzeti her yerde tatma imkânı olacak” dendi. Yine Fuar’da düzenlenen konferanslarda a dan z ye sorunlar ve çözüm yolları masaya yatırıldı. Ceylan, “Turizm Zirvesi krizi fırsata çevirmede önemli bir rol oynadı.Çünkü sektör bir çıkış arıyor ve geleceğini ipotek altından kurtarmak istiyor. Turizm sektörü sıkıntılı bir dönem geçiriyor” diyor.


Gül Ceylan’a sırada ne var diye soruyorum..


“Sırada 28 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Burdur’da düzenleyeceğimiz tarım ve hayvancılık fuarı var. Yine canlı hayvanlar ve yarışmalar olacak. Neden Burdur? Çünkü Burdur ülkemizde özellikle büyük baş hayvanın alımının satımının yapıldığı yer. İzmir’de düzenlenen benzer fuar canlı hayvan fuarı değil. Böyle bir fuarda alanın 4 de 3 ünün canlı hayvana ayrılması lazım. Yine yarışmaların uluslararası kurallara göre yapılıyor olması lazım. Sonra Uşak’ta tarım fuarı yapacağız. Sektör bizi bu işlere çekiyor. Talep geliyor.”


Gül Ceylan 1974 Konya Akşehir doğumlu. Akşehir’in köklü bir ailesinin 4 çocuğundan biri. Atatürk Lisesi sonrası Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümünü bitirdi. Öğrenimi süresince İzmir’de birçok ajansta grafik tasarımcısı olarak çalıştı ve birçok markanın kurumsallaşmasına hizmet etti. 1996 yılında mesleğinden farklı alanlarda deneyim kazanmak isteği ile fuarcılık sektörüne adım atıyor. İlk el attığı fuar 1. Aydın Sanayi ve Ticaret Fuarı. Gül Ceylan aslında gerçek işini bulmuş durumda. Küçüklüğünden beri çok sosyal. Okul yıllarında başta geziler olmak üzere birçok organizasyonda onun parmağı var. Otomobil kullanmayı seven, evinin havuzunda yüzmeyi seven Gül Ceylan’ın inanılmaz bir ayakkabı koleksiyonu var. Spor giyinmeyi özellikle deri ceketi seviyor Ceylan. Bir gömlek, bir pantolon, üzerine deri ceket, işte ideal kıyafeti. Takı olarak sadece saat kullanan, kuaförde vakit harcamayan Platform Fuarcılık’ın patroniçesi Koç Burcu. Müzik olarak tercihi jazz ve reggae.Et yemeklerini seven Gül Ceylan yorgunluğunu herşeyden iki tane olan evinde atıyor. Uzatıyor ayaklarını, açıyor TV ununu, seyrediyor “Kiralık Aşk”ı ya da “Paramparça”yı..


Yorumlar

Yorum Yap

500