Edebiyatta Neler Oluyor?

 |  || Edebiyatta Neler Oluyor?
1 Ağustos 2018

Edebiyatta Neler Oluyor?

  • 1 Ağustos 2018
  • 628 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Ege Life Dergisi olarak yepyeni bir içerikle karşınızdayız. Artık her ay edebiyat dünyasına daha yakından bakacağız. Yeni çıkanlar, en çok satanlar ve birçok yeni çıkan kitap içinden okunması gerekenleri sizlere sunacağız. Birçok farklı kitap satış sitesi ve yayın evlerini takip ederek sizin için karma bir seçki oluşturacağız. Aman okuduğunuz kitaplara kendinizi çok fazla kaptırıp dergimizi okumayı ihmal etmeyin. :)


Geçtiğimiz Ay En Çok Satanlar


Ikigai-Japonların Uzun Ve Mutlu Yaşam Sırrı

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?

Yazar: Francesc Miralles
Yayınevi: İndigo Yayınları
Yayın Tarihi: 2017


Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?

Yazar: İlber Ortaylı
Yayınevi: Kronik Kitap
Yayın Tarihi: 2017


Bağırmayan Anneler

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?


Yazar: Hatice Kübra Tongar
Yayınevi: HAYYKİTAP
Yayın Tarihi: 2017

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?


Yazar: Hatice Kübra Tongar
Yayınevi: BUTİK YAYINCILIK
Yayın Tarihi: 2017


Leyla İle Mecnun

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?

Yazar: Burak Aksak
Yayınevi: Küsurat Yayınları
Yayın Tarihi: 2018


Pembe Fili Düşünme

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?


Yazar: Zeynep Selvili Çarmıklı
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
Yayın Tarihi: 2018Bazı Yollar Yalnız Yürünür

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?


Yazar: Özgür Bacaksız
Yayın Evi: Destek Yayınları
Yayın Tarihi: 2018


Fahrenheit 451

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?

Yazar: Ray Bradbury
Yayınevi: İthaki Yayınları
Yayın Tarihi: 2018


67

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?

Yazar: Oğuzhan Uğur
Yayınevi: Hayykitap
Yayın Tarihi: 2018 


Başlangıç

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?

Yazar: Dan Brown
Yayınevi: Altın Kitaplar
Yayın Tarihi: 2017

Son Çıkan Kitaplardan Seçmeler
Kadın ve İktidar Bir Manifesto-Mary Beard- Pegasus Yayınları

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?


Mary Beard bu cesur kitabında sık sık kendisi de dâhil dünyadaki bütün kadınlara dil uzatan ve onları küçük düşürmeye çalışan kadın düşmanlarına ve internet saldırganlarına sesleniyor. Kadın düşmanlığının izlerini antik köklerine kadar takip ederek cinsiyet tuzaklarını ve zamanın başlangıcından beri güçlü kadınlara yapılan haksızlıkları inceliyor. Homeros’un Odysseia’sına kadar uzanarak kadınların günlük yaşamda liderlik rollerinden uzak tutulduğuna, topluluklara hitap etme hakkının erkeklerin tekelinde olduğuna dikkat çekiyor. Medusa’dan dili kesilen Philomela’ya, Hillary Clinton’dan yerine oturması söylenen Elizabeth Warren’a kadar örneklerle Beard, kadınların iktidarla ilişkisine dair kültürel varsayımlarımız ile güçlü kadınların erkek şablonuna uymayı reddetmesi gereken bütün kadınlar için önemli birer örnek teşkil etmeleri arasında aydınlatıcı paralellikler yakalıyor. Sosyal medyada karşılaştığı cinsiyetçi saldırılardan yola çıkan yazar hepimize şu soruları soruyor: Eğer kadınların, iktidar yapılarına dâhil oldukları düşünülmüyorsa, yeniden tanımlamamız gereken şey iktidar değil midir? Ve bunun için daha kaç asır beklememiz gerekiyor? 

“Seslerini çekinmeden yükseltmeleri, harekete geçmeleri ve güçlerini yeniden tanımlamaları için kadınlara yapılan karşı konulmaz bir çağrı.” -People-


Generali Tanımak-Graham Greene-Hece Yayınları

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?


Edebiyat denizinin insan hayatına değmeyen dalgası yoktur. İngiliz edebiyatının köşe taşlarından ve belki de en gizemli yazarlarından Graham Greene, dostu Panama Başkanı’nı ziyaret ederken bir edebiyatçı bakışıyla ülkeyi ve başkanını gözlemler. Bu gözlemlerin bir neticesinden oluşan Generali Tanımak, aslında ülkesinin ve kendi coğrafyasının sorunlarına yerel ve kendine özgü çözümler bulmaya çalışan liderlerin nasıl öldürüldüklerinin geri planına ışık tutmaktadır. Michel Foucault’nun güç ve iktidar ilişkisini irdeledikten sonra gördüğü çarpıklığı gün yüzüne çıkardığı gibi Greene de dünya üzerindeki hâkim güçlerin iktidarlarını korumak uğruna Panama’da bıraktıkları kanın izlerini sürer: Bölge için iyi olan kendileri için iyi değildir ve bunun bir hesabı vardır.


Ferit Edgü'nün Eserlerinde Kafkaesk Dünya-Selma Baş-Grafiker Yayınları

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?


Türk edebiyatında Kafka etkisini en belirgin ve en uzun soluklu hissettiren yazarların başında Ferit Edgü gelir. Beğendiği, etkilendiği birçok ismi belirtmekte hiçbir sakınca görmeyen hatta bunun kendi sanatını gölgede bırakmayacağından emin olan Ferit Edgü, etkilenmelerin kaçınılmaz olduğunu, ancak bunun bir yazarın özgünlüğüne nasıl katkı sağlayabileceğini de gösteren bir örnek olarak karşımıza çıkar. Bu kitapta sağlam bir dil üzerine kurulu, düşsel, şaşırtıcı bir atmosfer yaratan ve deneyselliğe açık olan Edgü’nün eserlerinde kafkaesk dünyanın izleri sürüldü.

Dünya edebiyatında kendinden sonra geniş bir etki alanı yaratan Kafka, sadece eserleriyle değil, üzerinde çok sayıda inceleme yapılmış olması yönüyle de ayrı bir yerde durur. Gerek yaşam öyküsü gerekse kendine özgü yazarlık tutumu ve eserleriyle Kafka, çağının ötesine geçerek geniş bir yankı uyandırır. Kafka’nın “kafkaesk” kelimesiyle ifade edilen eserlerinin çoğul okumalara açık, karabasansı, gizil, absürd, düşsel ve karmaşık duran kendine özgü yapısı, yazarlar için şaşırtıcı ve büyülü bir dünya sunar. Bu metinler sadece izleksel olarak değil, kurgu ve anlatım açısından da yazarlara yeni olanakların kapısını aralar.

Solmaz Hanım'la Bir Ömür Aşkta ve Kavgada- İlhan Bekbay- Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Ege Life | Edebiyatta Neler Oluyor?


Üç ayrı şehirde geçen çocukluk... 1949’da, İTÜ’de, İstanbul Yüksek Tahsil Gençlik Derneği’ne üyelikle adım atılan siyasi mücadele yılları... 1951 tevkifatı... Harbiye, Sultanahmet cezaevleri... 6-7 Eylül... Mücadeleyle kazanılanlar, kazanırken verilen kayıplar, izler, geriye kalanlar… Dostlar… İnşaat mühendisliği alanında profesör olmaya varan akademik bir kariyer… İnşaat Mühendisleri Kongreleri, 12 Eylül öncesinin siyasi cinayetleri... 1974’ten bugüne eksilmeyen Bodrum zamanları… Solmaz Berktay, 55 yıl birlikte olduğu eşi, İlhan Berktay’ın hep sevgiyle söylediği şekliyle “Solmaz Hanım”, bir ömrün biriktirdiği neredeyse tüm anılara mührünü basan ve bu kitaba adını veren kişi. Solmaz Hanım’la Bir Ömür’de çocukluğundan başlayıp gençlik yıllarını, mühendislik günlerini, ailesini ve dostlarla geçen zamanları anlatan İlhan Berktay, hayatı sahici kılanın anıların tuttuğu aynaya yansıyan silinmez anlar olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.


Ege Life Dergisi Tavsiyeleri 


Ahlakın Dışındakiler: Psikopati Ve Ahlaki Yetilerden Yoksunluk- Thomas Schramme -Koç Üniversitesi Yayınları


Psikopati nedir, ne değildir? Ahlakın Dışındakiler bu soruya psikopatların neden yoksun olduklarını sorarak yaklaşıyor. Her bir bölümde, farklı yazarlar, belirli ahlaki bozuklukları ve
Ahlaki bozuklukları ve eksiklikleri ele alarak insanların ahlaki yargılara varabilmek için hangi yetilere ihtiyaçları olduğunu bulmaya çalışıyor.


Kitap temel bir varsayımdan hareket ediyor: Psikopati, kimi filozofların iddia ettiği gibi tek bir eksiklikten değil, bir dizi yetinin yokluğundan kaynaklanır. Bu bağlamda, ahlaki psikolojinin üzerinde durduğu ahlaki güdülenim, ahlaki duygular ve ahlaki karakter gibi meseleler ele alınıyor; psikopatik davranışların ahlaki sorumluluk, ahlaki suçun gerekçelendirmesi ve tehlikeli görülen insanlara karşı toplumun ve adaletin tepkileri gibi sosyal yönleri inceleniyor.


Ahlaki felsefedeki tartışmalarla psikiyatrik psikopati nosyonunu bir araya getiren çalışma, “ahlaki bakış açısının” ve ahlakiliğin normatif yönünün daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Yazarlar, psikopatiyi inceleyen her disiplinden uzmanların ampirik çalışmalarına katkıda Tali Sharotbulunacak kavramsal bir çerçeve kuruyor.


Başkalarının Aklı- Tali Sharot- Domingo Yayınevi


Bir girişimci, insanları sonu meçhul bir biyoteknoloji projesine milyarlar akıtmaya ikna edebilirken, bir doktor hastasını hayati bir aşıyı yaptırmaya ikna edemiyor. Bir siyasetçi zerre gerçekliği olmayan tezlerle kitleleri peşinden sürüklerken, aksini –hem de bilimsel dayanaklarıyla– sunan rakibi kimseye sözünü dinletemiyor. Neden?


Gündelik işlerimizden biri de başkalarını ikna etmek: Çocuğumuza öğretiyor, müşterilerimizi yönlendiriyor, hastalarımıza yol gösteriyor, dostlarımıza akıl veriyor, sosyal medyada takipçilerimizi bilgilendiriyoruz. Peki her gün yaptığımız bu işte ne kadar iyiyiz? Başkalarının fikrinden etkilenmemizde ya da kendi fikirlerimizle onları etkileyebilmemizde belirleyici olan ne?


Tali Sharot basit bir sorunun peşine takılıyor: Başkalarını dinlerken beynimizde neler oluyor? Önce, nöroloji ve psikoloji sahasındaki son çalışmalardan faydalanarak bu etkileme-etkilenme oyununda Taş Devri’nden beri pek fazla yol alamadığımızı ortaya koyuyor Sharot. birinin fikir ya da davranışlarını değiştirmeye çalışırken seçtiğimiz yolların çoğu aslında beynin işletim sistemiyle uyumsuz. Sonra güzel haberi veriyor: Daha iyisi mümkün; beynimizin rolünü kavrayarak bu çift taraflı oyunda kartları yeniden dağıtabiliriz.
Yorumlar

Yorum Yap

500