EBSO’da Sanayiciye Enerji Sektörü Anlatıldı

 |  || EBSO’da Sanayiciye Enerji Sektörü Anlatıldı
1 Ağustos 2019

EBSO’da Sanayiciye Enerji Sektörü Anlatıldı

  • 1 Ağustos 2019
  • 549 Görüntülenme
  • 0 YORUM

EBSO’da sanayiciye, enerji maaliyetleri konusunda bilgi verildi. Sanayicinin üretim saatlerini doğru planlayarak daha uygun fiyatlara elektrik kullanabileceği söylendi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nda üretim süreçleri içinde en fazla maliyet ortaya çıkaran kalemlerden biri olan ‘Enerji’ konusu masaya yatırıldı. EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez’in katılımıyla gerçekleşecen etkinlikte, Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş Satış Müdürü Tevfik Uyandıran ve Abone Hizmetleri Müdürü İlker Akmalı sanayicilere bilgi verdi. Elektrik enerjisinin yapısı, ortaya çıkardığı maliyet ve sanayiciyi yakından ilgilendiren Son Kaynak Tedarik Tarifesi ve Güvence Bedeli uygulamaları ile YEKDEM, Piyasa Takas Fiyatı gibi konular üzerine konuşuldu.

Sanayiciyi ilgilendiriyor

Etkinlikte konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, enerji sektöründeki değişikliklerin sanayiciyi yakından ilgilendirdiğini söyleyerek, “Yenilebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu olarak bizler de enerji sektörünün başta mevzuat olmak üzere değişiklikleri, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji olmak üzere ilgili konu başlıklarında çalışmalar yürütmekte ve bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Bu açıdan burada verilen bilgiler de üretici için önemli bir değer taşıyor” dedi.

Saati gözetebilir”

Konuşmasında elektrik enerjisinden faydalanan tüketicilerin hakları ve enerjiye ulaşımda faturaların nasıl yapılandırıldığıyla ilgili bilgi veren Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş Satış Müdürü Tevfik Uyandıran, “Son kaynak tedarik tarifesi ikiye ayrılıyor. 10 milyon kilovat saat altında enerji tüketenler için T1, T2, T3 şeklinde bir fiyatlandırma ayrımı yapılıyor. Ancak bunun üzerinde enerji tüketiyorsanız artık T24 denilebilecek bir süreçte her saat dilimi için ayrı fiyatlandırma yapılıyor. Büyük sanayicilerin dur kalk yapabileceği tesisleri ve makinaları varsa buna uygun olarak üretim yapıp maliyetini düşürebilir. Örneğin bir havuzun dolumunu gece yaparsa 90 lira maliyetle doldurabiliyor. Ancak daha çok kullanımın olduğu saatlerde bunu gerçekleştirirse megavatı 300 liraya kadar çıkabiliyor. Bu nedenle sanayici hangi saatte ne kadar tüketebildiğini oluşturabiliyorsa FTP uygulamasını aşağıya çekerek daha düşük maliyetlere üretim yapabiliyor. Yani artık enerjiyle ilgili süreç, tedarik yöneticiliğinden çok finans yöneticiliğine kaymış durumda” diye konuştu.

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500