Dünya Çapında Bir Lezzet: Patates Kızartması!

1 Ekim 2018

Dünya Çapında Bir Lezzet: Patates Kızartması!

  • 1 Ekim 2018
  • 530 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Dünya Çapında Bir Lezzet: 
Patates Kızartması!

Tüm insanların keyifle patates kızartması yediğini hepimiz biliyoruz. Türkiye’de oldukça sevdiğimiz anne patatesinin yanısıra hızlı tüketim yemekçilerinde de patates kızartmasını oldukça fazla ve afiyetle tüketiyoruz. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi patates kızartmasını da kararında tüketmek sağlığınız için faydalı olacaktır. Gelin hep birlikte patates kızartmalarının dünya çapında nasıl tüketildiğine bakalım. Belki de ülkenin en favori yiyeceği olmaya aday bir çeşit buradadır!


Poutine-CanadaKanada’da soslu şekilde servis edilen Kanada patatesi, ülkede tüm fastfood restoranlarında, maç çıkışlarında ve publarda bu şekilde servis ediliyor. 


Pommes Frites-Belçika Kağıt konilerin içinde servis edilen pomfrit, Belçika’da kendi başına bir yemek olarak servis ediliyor. Bu keyifli yiyecek Belçika’da soslarla ve yürüyüşün yanında oldukça iyi gidiyor. 


Parmak Patates-Hindistan Hindistan’da patates kızartması ülkenin egzotik baharatlarının çok meşhur aşkıyla birleşip, birkaç farklı formülde servis ediliyor. Bunlardan en popüler olanları, zerdeçal, biber tozu veya masala ile pişiriliyor.


Pommez Frites-Fransa
Yabancı isminin French Fries olduğunu düşündüğümüzde, en iyisini Fransa’da yiyeceğimiz hepimizin aklına geliyordur. Belçika ile aralarında oldukça fazla çekişme yaşanan patates kızartması konusu henüz çözülmemiş olsa da severek büyüdüğümüz meşhur kızartma Fransa’da gibi görünüyor.


Patatas Bravas-İspanyaİspanya’da kızartmalar, kalın parçalar halinde yapılır ve bazen de chili sos ya da aioli (İspanya’nın özel karışımı) ile servis edilir. 


Masala Chips-KenyaKenyalılar patates kızartmasını kimyon, sarımsak ezmesi, limon suyu, acı biber ve masala ile tüketmeyi oldukça seviyor. Salatayı andırıyor diyebilir miyiz?


Chips-Avusturalya Avusturalya’nın kızartmaları İngilizlerinki ile çok benzerlik gösterse de Avusturalya’da kızartma tavuk tuzu ile servis ediliyor.


Kartofel’ fri-Rusya Rus kızartması özellikle biftek yanında servis edildiğinde, lezzetli bir yemek ortaya çıkarıyor. Rusya’da ise favori soğan ile harmanlanmış patatesler. 


Plantain-Jamaika
Düz kesilmiş patatesler yerine muz kesiminde patates şeklini tercih eden Jamaikalılar, patatesin kendi tadını almaktan hoşlanıyor olsalar da tavuk yemeğini andıran kızartmalardan kendilerini alamıyorlar. 


Bratkartoffeln-Almanya Türklerin en çok yaşadığı ülkelerden olan Almanya’da Türkiye’dekinden çok farklı bir kızartma anlayışı hakim. Parmak patates yerine yuvarlak kesilmiş patatesleri tercih ederken, içerisine domuz pastırması, soğan ve biber ekliyorlar. 


Kaynak: www.ranker.com 
Çeviren ve Düzenleyen: Damla KılınçYorumlar

Yorum Yap

500