Dokundukları Hayatlar Değişiyor

1 Ocak 2011

Dokundukları Hayatlar Değişiyor

  • 1 Ocak 2011
  • 675 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Dokundukları Hayatlar DeğişiyorYüzyılı aşkın süredir, açlık ve yoksullukla mücadele eden, barışın ve insanın yüce bir değer olması için çaba sarf eden Roteryenleri 2440. Bölge Güvernörü Yeşim Yöney’den dinledik. İyilik meleği Yöney, 8 ildeki 1700 gönüllünün de başındaki isim...

Rotary’i çok özel yapan nedenlerinden biri de aslında yönetim modeli. Başkanlık da guvernörlük de uluslararası başkanlık da sadece bir yıl ile sınırlıdır. İkinci bir yıl yapma şansınız yoktur. Bu da Rotary’de herkesin liderlik şansını beraberinde getiriyor. 106 yıldır her yıl 30 Haziran gece 24:00’ten sonra dünyadaki 33 bin Rotary Külübü’nde başkan değişiyor.

Rotary; kendinden önce hizmeti felsefe edinmiş mesleğinde başarlı, yüksek ahlaka sahip, dünya barışına inanan, bu amacı gerçekleştirmek için açlık yokluk, cehaleti yok etmeye yönelik ve bu nesilleri yetiştiren iyi insanların dünya çapında bir araya geldiği hizmet kuruluşudur.

Toplumda bir çok iyiliğin arka planında imzası bulunan Rotary Kulübü, hem dünyada hem de ülkemizde binlerce gönüllü ile barışa ve barış halinin kökleşmesine katkıda bulunmak için çalışıyor. Birleşmiş Milletler’de temsilci bulunduran yegane sivil toplum örgütü olan Rotary Kulübü oldukça demokratik yöntemlerle yönetiliyor. Dünya çapında çocuk felci aşısı kampanyası ülkemizde de eğitime katkılarıyla ön plana çıkan Rotary’yi, kulubün 19 yıllık üyesi ve şu anda 2440. Bölge Güvernörlüğünü yürüten Yeşim Yöney’den dinledik. Aklımızdaki sorularla kapısını çaldığımız Yöney, Rotary’yi, amaç ve hedeflerini, roteryenlerin özelliklerini ve yapılan çalışmaları anlattı.


Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

22 Eylül 1964 İzmir doğumluyum. Amerikan Lisesi’den mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’de lisans ve yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Daha sonra mezun olduğum okulda yöneticilik yapmak üzere İzmir Amerikan Lisesi’nde görev aldım. Ardından uluslararası bir ilköğretim okulunda ana sınıfından başlayıp lise dördüncü sınıfa kadar özellikle yabancı diplomatlar ve yurt dışından gelen diplomat çocuklarına yönelik bir okulun kuruluşunda yer aldım. Daha sonra 1998’de yeniden İzmir’e döndüm. Işıkkent Eğitim Kampüsü’nün kuruluşunda Bilgi Sistemleri Türkiye Koordinatörü olarak görev aldım. Ardından Ekonomi Üniversitesi’nde öğrencilerin iş fikirlerini yaşama dönüştüren Embriyoniks Limited Şirketi’de Genel Müdür olarak göreve başladım. 2005 yılında tam zamanlı iş yaşamımı sona erdirdim. Hala eğitim danışmanlığı ve tercüme – özellikle kitap tercümesi- yapıyorum. İsviçre ve İngiltere’de bulunduğum sırada takım çalışması ve liderlik, okul müfredat gelişimi konularında çeşitli eğitimler aldım. Avrupa Uluslararası Okullar Birliği tarafından Uluslararası Okul Yöneticiliği Sertifikası almaya hak kazandım. Yaşamım geçler ve çocuklar arasında çok keyifli geçiyor. Evliyim 3 çocuğum var. Onlarsız yaşamayı düşünemiyorum. Oğlum da Karaköy Rotary üyesi oldu. Eşim Kimya Mühendisi ama  o rotaryen değil.


Rotary ile tanışmanız nasıl oldu?

1997 yılında Roteryan oldum. Daha doğrusu 1991 yılında Rotary ile tanıştım. Rotary’nin 25-40 yaş arasında profesyonel genç insanlara yönelik bir değişim programı vardır. Bu programda, bir Rotaryen liderliğinde 4 Roteryan olmayan genç profesyonel, başka bir ülkede hem kendi ülkelerini temsil etmek hem mesleki araştırma yapmak üzere bir ay süreyle görevlendirilirler. Bu kapsamda ben de Newyork’ta bir ay bu çalışmalarda bulundum. Buradaki Rotary toplantılarına katılarak, kendi ülkemizi tanıttık. Aynı zamanda kendi mesleğimle ilgili araştırma imkanı buldum. Rotary ile tanışmam böyleydi. O yıllarda kadın Roteryan sayısı azdı. Rotary’nin felsefesinden çalışmalarından çok etkilendiğim için Rotary kadın üyeler alınca ben de “mutlaka burada yer almalıyım” kararlılığıyla ülkeme döndüm. Ankara Metropolitan Rotary Kulübü’nün kurucu üyeleri arasında yer aldım. Daha sonra görev değişikliği nedeniyle İzmir’e döndüğümde Çeşme Rotary Kulübü’nde göreve başladım. Kulüpte aldığım çeşitli görevlerden sonra son dokuz yıldır 2440 Bölge Federasyon yönetiminde görev alıyordum. Bunun on üç yılı Rotary Vakfı Komite Başkanı olarak geçti. 1 Temmuz itibariyle bu çok onurlu görevi bir yıllığına devraldım.


Rotary’nin yönetim modeli nasıldır?

Rotary’i çok özel yapan nedenlerinden biri de aslında yönetim modeli. Başkanlık da guvernörlük de uluslararası başkanlık da sadece bir yıl ile sınırlıdır. İkinci bir yıl yapma şansınız yoktur. Bu da Rotary’de herkesin liderlik şansını beraberinde getiriyor. Rekabet var ama insanlar birbirini yıpratmıyor. Öyle bir örgüt düşünün ki, 106 yıldır her yıl 30 Haziran gece 24:00’ten sonra dünyadaki 33 bin Rotary Külübü’nde başkan, uluslararası başkanlar değişiyor. 538 bölgede guvernör değişiyor. Çark hiçbir şekilde durmadan dönmeye devam ediyor.


Liderlik neye göre belirleniyor?

Liderlik şöyle, sizin yıllar içinde külüp başkanı olarak yaptığınız çalışmaların başarısı, ardından bölgede size verilen görevlerdeki performansınız. Bunların sonucunda son derece demokratik bir şekilde seçimle guvernörlüğe geliyorsunuz. Bölge tarafından seçildikten sonra uluslararası Rotary tarafından da onaylanmanız gerekiyor. Buradaki kriter ise mesleğinizdeki başarı, etik değerlere sahip olmanız ve  kendinizden önce hizmet ilkesini benimsemiş olmak, bu kriterler dikkate alınıyor. Nasıl ki meclisimiz Cumhurbaşkanını seçiyorsa Roteryanlar da bir guvernör seçme komitesi gibi, gelen guvernör adaylarını inceleyip ona göre seçiyor.


Rotary konusunda hiçbir bilgisi olmayanları nasıl bilgilendiriyorsunuz?

Rotary, yüksek etik değerlere sahip, mesleğinde başarılı insanların gönülülük ilkesinde topluma hizmet için biraraya geldiği bir sivil toplum örgütü.  1095 yılında kurulan dünyanın ilk sivil örgütüdür. Birleşmiş Milletler ve UNESCO gibi kuruluşlarda önemli rol alan bir kurum hala da Birleşmiş Milletler’de temsilci bulunduran yegane sivil toplum örgütüdür. Şu tanım çok önemlidir: Rotary, kendinden önce hizmeti felsefe edinmiş mesleğinde başarlı, yüksek ahlaka sahip, dünya barışına inanan, bu amacı gerçekleştirmek için açlık yokluk, cehaleti yok etmeye yönelik ve bu nesilleri yetiştiren iyi insanların dünya çapında bir araya geldiği hizmet kuruluşudur.


Siz neler yapıyorsunuz? Biraz da bundan söz edelim…

Uluslararası Rotary çok kurumsal bir yapıya sahip. Dünyanın 202 ülkesinde 538 bölgede 33 bin Rotary kulübü ile büyük bir ağ. Uluslararası Rotary Külübü’nün stratejik bir planı var. Çalışmalar bu plan çerçevesinde yürütüldüğü için hedefler her yıl başkanların değiştiği gibi değişmez. Amaçlar temeldir. Bu amaçlar; insan sağlığı, eğitim, cehaletle karşı çalışma, açlık ve yoksullukla savaş. Dünya Sağlık Örgütü’nün UNESCO ile yaptığı işbirliği sonucunda Rotary bugüne kadar 1.5 milyar dolar harcayrak 2 milyar çocuğu çocuk felcine karşı aşıladı. Şu anda Nijerya, Hindistan ve Pakistan dışındaki ülkelerde çocuk felci vakası kalmadı. Neden bu 4 ülkede var? Çünkü, buralarda süren iç savaşlar nedeniyle aşılar yapılamıyor. Çoğunlukla Müslüman ülkelerde bu aşıların kısırlaştırdığına dair yanlış bir önyargı ya da yanlış propagandadan dolayı bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Bill Gates Vakfı, bugüne kadar dünyada yaptığı en büyük bağışı Rotary’e yaptı, 355 milyon dolar çocuk felcinin yok edilmesi için bağışlandı. Rotary’nin en büyük prestij projesi budur. Rotary önemli bir kuruluş dedik. Dünyada henüz kimse küresel ısınma, su gibi önemli konuları konuşmazken Rotary bu konularla ve kötü sonuçlarının önlenmesi ile ilgili çalışıyordu. Bu nedenle Rotary, toplumun ihtiyaçlarını doğru tespit edebilen ve bu yönde program geliştirebilen bir örgüttür.


Türkiye’de neler yapılıyor?

Türkiye Roteryanları olarak Türkiye’de kuruluşumuzun felsefesine çok uyarak ve Ulu Önderimiz Atatürk’ün de dediği gibi “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesi doğrultusunda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Özellikle elçilikler bursuyla yurt dışına yüksek öğrenim öğrencilerini gönderiyoruz. Rotary’nin dünyada kurduğu 7 burs merkezi var. Bu burs merkezleri olarak Türkiye kurucu durumunda. Öğrencilerimizi de bu burslardan yararlandırmaya çalışıyoruz.

- Her yıl yaklaşık 700 öğrenciye burs veriyoruz, bu yıl sayı 1000’e çıktı.  Son 10 yılda bölgemizde, 80 bin kişiye okuma yazma kursu verdik. - Son iki yıldır İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte meme kanseri konusunda kadınları bilinçlendirme gelişmeleri yürütüyoruz, ki bunun proje bedeli yaklaşık 200 bin dolar. Bunun sadece 6 bin doları Türkiye’den sağlanırken geri kalan para ise Uluslararası Rotary Külübü tarafından ülkemize getirildi.

- Genç liderler yetiştiriyoruz. Lider gençler yetiştirmek bizim öncelikli hedeflerimizdendir. Atatürk ilke ve inklaplarına sahip çıkan gençler bizim öncelikli hedeflerimizdendir. Bu yüzden üniversitelerin özelikle eğitim fakültelerinden mezun olan, öğretmen olarak gittikleri yerlerde kanaat önderi olabilecek adaylarımıza “Toplum liderleri geliyor” adlı altında vizyon kazandıran bir programımız var. Bu, bölgemizdeki 8 üniversite ile yaptığımız bir program.

- Bunun dışında “Rotary yarının liderlerini ariyor” adında bir programımız var. Bu programda özellikle 18-30 yaşları arasındaki gençlere liderlik konusunda eğitim veriyoruz.

-Kültür ve sanatı destekliyoruz. Kültür ve sanattan kopuk bir toplum düşünemiyoruz. Bu doğrultuda halkımızı ve gençlerimizi sanatla buluşturmaya çalışıyoruz. Tiyatrolar, konserler ve benzeri etkinlikler organize etmeye çalışıyoruz.

-Okullar açıyoruz. Çiğli’de Çok Programlı Lise açtık. Çiğli Rotary Külübümüz’ün çok büyük emekleri vardır. Turgutlu ve Bursa’da buradaki klüplerimizin katkılarıyla ilköğretim okulları açtık. Bunun yanısıra bütün Rotary külüplerimiz ilkokullarda ana sınıflarının yapılması konusunda önemli çalışmalar yapıyor.


Dünyada Rotary’nin hedefi nedir?

Dünyada Rotary’nin nihai hedefi dünya barışıdır. Ama dünyada biliyoruz ki cehalet, eşitsizlik, savaşlar ve yoksulluk olduğu sürece bir hayalden öteye gitmeyecektir. Bu nedenle Rotary çalışmalarıyla insanların yaşamını geliştirme çabasında. Biz demin yukarıda sözünü ettiğim konularda başarılı olduğumuz sürece başarılı olacağını biliyor. Rotary’nin ana misyonu topluma hizmet ve dünya barışına katkıdır.


Sizin bölgeniz neresi? Ve kaç rotaryan bulunuyor?

Şu anda bizim bölgemizde 1700 rotaryen bulunuyor. Bölgemiz ise 2440. Bölge Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Muğla, Aydın gibi sekiz ili kapsıyor. Tabi ki gönlümüzdeki daha çok Rotary Külübü ve Rotaryenlerin olması var. Böylece topluma daha çok hizmet edebilelim istiyoruz. Türkiye’de 3 bölge var. Bir bölgemiz 2420. Bölge, İstanbul ağırlıklı olarak İstanbul, Edirne, Yalova’ya kadar Marmara Bölgesi’ni kapsıyor. 2430’uncu Bölgemiz de Ankara, Doğu Anadolu ve Türki Cumhuriyetler’dir. Türk Rotary olarak her 3 bölgede de Türk toplumunun yaşam eğitim ve kültürünü artırabilmek için çalışıyoruz.


Kaç yaşında Roteryan olunuyor?

Genelde 30 yaşındadır. Şu anda 27 yaşında bir kaç üyemiz olsa da, 18-30 yaşında rotaryanlarımız, 12-18 yaş arası da interaklarımız var. Roterak ve interaklarımız aslında bir toplum projesi. Gençlerimizi liderlik konusunda geliştirmeyi, özgüven kazandırmayı ve sosyal sorumluluk almalarını sağlamayı hedefliyor. 12 yaşındaki bir çocuğun kalkıp size toplumsal sorumluluktan söz etmesi çok sevindiricidir. Biz de böylece yaptığımız işten gerçekten gurur duyuyoruz. Kadın sayısını da arttırmayı hedefliyoruz. Şu anda tüm dünyada kadın üye sayısı % 17 civarında.


Başınızı yastığa koyduğunuzda neler hissediyorsunuz topluma karşı bu kadar fedakar çalışmalar karşısında...

Başımı yastığa koyduğumda dokunduğum hayatları düşünüyorum. Yardım edebildiğimiz çocukların ne kadar mutlu olduğunu düşünüyorum. Mahallelerde toplum birlikleri kuruyoruz. Buralardaki muhtar, öğretmenler, kadınlar onlarla el ele alışıyoruz Sadece biz üretmeyelim, onlar da üretsin istiyoruz. Kendileri için çalışarak bu bilinci kazansınlar istiyoruz. Buralarda hayatlarına dokunduğumuz insanları düşünüyorum. Öte yandan okuma yazma kurslarında diplomalar verdiklerimizi düşünüyorum, artık içtikleri ilacın neye yaradığını anlıyorlar, kaç numaralı  nolu otobüse bineceğini biliyor. Bunları görünce mutlu oluyoruz.

Yorumlar

Yorum Yap

500