Dar Uzun Mutfaklarda Dekorasyon

1 Kasım 2018

Dar Uzun Mutfaklarda Dekorasyon

  • 1 Kasım 2018
  • 604 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Dar Uzun Mutfaklarda Dekorasyon


Her zaman evinizin mutfağı hemen çözülebilecek ölçülerde olmayabilir. Bu sebepler mutfak dekorasyonu yaparken odanın şekline, ölçülerine ve su, elektrik hatları gibi önemli araçların yerlerine uygun çalışmak gerekir. Ama bunların muhtemelen en zor tasarlananı dar- uzun mutfaklar olabilir. Sizler için dar uzun mutfak dekorasyonuna özel bir kaç küçük öneri derledik. 


Ege Life | Dar Uzun Mutfaklarda DekorasyonMutfakta yalnızca pişirme işlemi değil, yemek yeme işlevi de görülecekse mobilya seçiminde özellikle dikkatli olunmalı. Açılıp kapanabilen masalarla, modüler mutfak dolapları bu anlamda büyük yardımcınız olacak. Uzun bir tezgâh yerine tezgâhınızın devamında bir yemek masası çözmek oldukça şık ve kullanışlı bir çözüm olabilir. 


Ege Life | Dar Uzun Mutfaklarda DekorasyonDar mutfaklarda genelde kullanılabilen duvar sayısı iki olmaktadır. İlk duvar mekâna giriş, ikincisi ise çoğunlukla balkon kapısı olarak kullanıldığından, iki duvarda pek çok işlev çözmek gerekmektedir. Bu işlevler de mecburi olarak sıra sıra dizilmektedir. Ancak mekâna giriş için kullanılan dar duvarı kapatma imkânı bulup, açık mutfak yapma fırsatınız olduğunda mutlaka değerlendirin. Bu hem salon mutfak ikilisini geniş gösterecek, hem mekânda büyük rahatlama sağlayacaktır. 

Ege Life | Dar Uzun Mutfaklarda Dekorasyon
Depolama ihtiyacını karşılamak dar uzun mutfaklarda, her yere dolap yapılınca geçiş alanının kısıtlanmasından ötürü bir diğer sorun olarak karşımıza çıkar. Bu noktada dar uzun mutfaklarda tezgâh üstlerini depolama alanı olarak kullanmanız yerinde olacaktır. Tüm tezgâhın üstü ve altını depolama alanı olarak kullandığınızda hem derli toplu hem de temiz görünen bir mutfak sahibi olacaksınız.


Ege Life | Dar Uzun Mutfaklarda DekorasyonUzun mutfaklardaki bir diğer sıkıntı kuvvetle muhtemelen karanlık görünümleri olabilir. Yanlış dekorasyon ile dar uzun mutfaklar çok boğucu mekânlar hâline gelebilir. Parlak bir zemin döşemesi, parlak dolap kapakları bu noktada faydalı seçimler olacaktır. Aydınlatmayı mutfağın karanlık alanlarında daha çok tutarsanız konuyu kolaylıkla çözebilirsiniz.


Kullanım alanınızı artırmak için çok dar olmayan uzun mutfaklarda karşılıklı tezgâh yerleşimi de mimari açıdan yerinde bir karar olacaktır. Hareket alanınızı kısıtlamayan iki tezgâh arasında pişirme ve hazırlık yapmanız oldukça fonksiyonel olup, her şey elinizin altında his verecektir. Depolama alanını da ikiye katlayan bu çözüm mutfağınızdaki sorunları çoğunlukla çözecektir. 
 

 

 

 

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500