Çocuk Odalarında Dekorasyonunda Kilit Öneriler

1 Ekim 2017

Çocuk Odalarında Dekorasyonunda Kilit Öneriler

  • 1 Ekim 2017
  • 650 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Çocuk odaları, çocukların en çok vakit geçirdiği alanlar olmasa da bu alanları uyku, oyun oynamak ve çalışmak için kullandıkları düşünüldüğünde, odalarının kişiliklerinin küçük bir yansıması olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Şık, pratik, eğlenceli en önemlisi de rahat ve konforlu çocuk odası fikirleri için, yazımızı mutlaka okuyun!

 

1- Mobilya Kararı

 

Ege Life | Çocuk Odalarında Dekorasyonunda Kilit Öneriler

 

Temel mobilya kararınızı öncelikli olarak vermeniz gerekiyor. Dilediğiniz zaman yerlerini değiştirebileceğiniz ya da duvarlara monte, gömme sistemli mobilyalar tercih edebilirsiniz. Mobilya seçiminde çocuğun zevk ve kişiliğini de göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Sakin ve uyumlu mobilyalar tercih etmek, hızla büyüyen çocuğunuzun ilerleyen yıllarda küçük eklemelerle odayı kendine uygun hale getirebilmesine olanak sağlar.

 

2- Duvarlar

 

Ege Life | Çocuk Odalarında Dekorasyonunda Kilit Öneriler

 

Çok göze çarpmayan; ancak yine de eğlenceli, vurgulu bir renk, hatta renkler seçmelisiniz. Birden fazla renk kullanmanız sıkıcılıktan kaçınmanızı sağlayacaktır. Şık perdeler ve duvar resimleri zamanla değiştirilebilecek, her zaman odaya uyumu getirecek ve vurgu yapacak objelerdir. Koyu renkler kullanmak odayı kapatabilir, çocuğu karamsarlığa sürükleyebilir. Ancak parlak, canlı renkler ders çalışmaya dahi teşvik edebilir. Küçük odaları mutlaka açık renklere boyamanız ve daha büyük odalarda güçlü renkleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.

 

3- Aydınlatma

 

Ege Life | Çocuk Odalarında Dekorasyonunda Kilit Öneriler

 

Bu unsur genelde göz ardı edilse de, bir odanın atmosferini belirlemede en çok rol oynayan etmenlerden biridir. Doğru aydınlatılmış bir çocuk odası çocuğunuzun psikolojisini iyi yönde etkileyecektir. Büyük eğlenceli tavan lambaları ve küçük baş ve masa lambaları mutlaka çocuğun yaş ve zevkine uygun şekilde odaya eklenmelidir.

 

4- Zemin

 

Ege Life | Çocuk Odalarında Dekorasyonunda Kilit Öneriler

 

Sağlam, temizliği ve bakımı kolay bir zemin malzemesi çocuk odalarının vazgeçilmez unsurudur. Vinil malzeme oldukça modern bir tasarıma sahip olup, bakım ve temizlik açısından can sıkmıyor. Halı kullanmak odaya sıcaklık getireceğinden çocugunuzun odasında şekilli, haritalı ya da hayvanlı halılar kullanmanız, odanın atmosferini olumlu yönde etkileyecektir. Daha küçük yaşlarda çocuk yerde oturmak ve oynamak eğiliminde olduğu için yerdeki halı yumuşak bir zemin sağlayacaktır.

 

5- Aksesuarlar

 

Ege Life | Çocuk Odalarında Dekorasyonunda Kilit Öneriler

 

Klasik, eklektik ya da iskandinav tarzı bir oda yapmak istiyor; ancak hepsinden birer parça almak istiyorsanız aşırıya kaçmadan, odanın temel unsurları ile değil de aksesuarlarla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Çocuğun kişiliği ve zevkini de asla arka plana atmayın. Kelimeler, rakamlar, dünya haritaları gibi ögeleri çocuk odasına eklemek çocuğun entelektüel gelişimine yardımcı olacaktır.

 

6- Oyun Alanı

 

Ege Life | Çocuk Odalarında Dekorasyonunda Kilit Öneriler

 

Eğer yeterli alan varsa çocuğunuza nötr dekore edilmiş bir oyun alanı bırakmalısınız. Eklektik tarzda döşenmiş bir odada bir köşeye Afrika hayvanları, bir köşeye çizgi film kahramanları gibi farklı dekorasyonlar uygulayıp ortada nötr bir oyun alanı yaratmak, beğenileri çok çabuk değişen çocuklar için ideal olacaktır.

 

Hazırlayan: Damla Kılınç

 

 

 


Yorumlar

Yorum Yap

500