Çirkin Kral (1966)

1 Ağustos 2018

Çirkin Kral (1966)

  • 1 Ağustos 2018
  • 703 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Çirkin Kral (1966)


Yönetmen : Yılmaz Atadeniz 
Senaryo : Bülent Oran
Yapımcı : Işık Toraman
Oyuncular : Yılmaz Güney, Suzan  Avcı, Tuncel Kurtiz, Aydemir Akbaş, Reha Yurdakul, Nurlan San
Tür : Macera
Süre : 66 dk

Ege Life | Çirkin Kral (1966)Senaryosunu Bülent Oran’ın, yönetmenliğini Yılmaz Atadeniz’in yaptığı Çirkin Kral eğlenceli bir macera filmi olarak karşımıza çıkıyor. Film en çok, usta oyuncu ve yönetmen olan Yılmaz Güney’in artık bir efsane olan “Çirkin Kral” lakabını aldığı film olmasıyla da dikkat çekiyor. 


Ege Life | Çirkin Kral (1966)

Nurlan evde her şeyden habersiz dans etmektedir, bir süre sonra evi tanımadığı adamlar tarafından basılır. Bu adamlar babası Cahit’in cezaevinde olmasından dolayı gazinolarını annesi işletmektedir, aynı adamlar o gece annesine ve çalışanlarına saldırdıktan sonra Nurlan’ı kaçırmaya karar vermiştir. Fakat gecenin içinden çıkıp gelen, tanımadığı beyaz takım elbiseli adam onu kurtarır. Yılmaz Güney’in canlandırdığı Yılmaz karakteri Nurlan’ı kurtardıktan sonra kendi evine getirir fakat bu mafyavari adamlar fırsatını buldukları anda Nurlan’ı kaçıracaklardır. Film ondan sonra başlar aslında, bir dedektif olan Yılmaz, Metin takma adını kullanarak bu adamların ve asıl patronun peşine düşecektir. 


Ege Life | Çirkin Kral (1966)

Tuncel Kurtiz’in canlandırdığı Cahit, ailesi kullanılarak yapılan kışkırtmalara daha fazla katlanamaz ve hapisten kaçar. Kaçtığı gibi de kızının en son birlikte görüldüğü kişi olan Yılmaz’ın peşine düşer. Kötü adamların istediği şey de Cahit ve Yılmaz’ın birbirine düşmesidir. Fakat gerçek hızla ortaya çıkacak, Yılmaz kötü adamları yakalamak, Cahit de kızını ve karısını kurtarmak amacı taşıdığından, bir araya geleceklerdir. 


Ege Life | Çirkin Kral (1966)

Filmde en çok baş döndüren şey hızlı bir şekilde akan ve arada yakalamakta güçlük çekmeye neden olan olaylar. Bir saatin içine sığdırılmaya çalışılmış filmde ilk başta bu durum rahatsız edici olsa da, insan filmin akışına kendisini kaptırıyor. “Çapkın Kral” filmi dönemine göre daha farklı ve heyecanlı bir anlatıma sahip, aynı zamanda Amerikan filmleri havası veriyor. 


Ege Life | Çirkin Kral (1966)

Yine de her şeyin ötesinde filmi izlemeye iten en güçlü etken oyunculuklardır. Her oyuncu Yeşilçam’da önemli bir yere sahip ve insanın izlerken yabancılık hissini alıp götürüyor. Oyuncuların verdiği tanıdık his, bir saati hoş geçen zamana dönüştürüyor. Özellikle başka birçok filmde de bir araya gelmiş olan Yılmaz Güney ile Tuncel Kurtiz’in güçlü ve uyumlu oyunculukları da seyircinin aldığı tadı bambaşka bir noktaya taşıyor. 


Ege Life | Çirkin Kral (1966)

Boş zamanlarınızda, biraz da kendi sinemamızdan bir şeyler izleyeyim ama yorulmadan sadece kafamı dağıtayım hem de güzel bir saat geçireyim diyorsanız, “Çirkin Kral” tam size göre bir film demektir. 

01.08.2018


Yorumlar

Yorum Yap

500