Berna Ergin Ajans

 |  || Berna Ergin Ajans
1 Ekim 2018

Berna Ergin Ajans

  • 1 Ekim 2018
  • 742 Görüntülenme
  • 0 YORUM


BERNA ERGİN AJANS


İşine önem veren ve saygı duyan herkesle yol alabilecek bir isim Berna Ergin. Çocukluk döneminde başladığı serüveni 23 yıldır sürüyor. “Elma Şekeri” lakaplı, televizyon programları ile tanınan BEA Yapım Şirketi kurucusu Ergin; “Elimden kimse tutmadı, güvenebileceğim, yeteneklerimi gösterebileceğim ortamları yakalayamadım.” diyen herkese çare oluyor.

Ege Life | Berna Ergin Ajans

Bu sektörde yeteneğin yoksa sıfırsın diyenlere inat, üyelerine ünlü isimlerle eğitimler veren ve her oyuncusuna sahip çıkan ajans sahibi Berna Ergin, “Ben yakışıklıyım, boyum var, güzelim” demekten ziyade; her yaştan, her tip insana dizi, sinema ve reklam filmlerinde gerek duyulduğunu belirtiyor. “Oynarken hissedin, kalbinizi dinleyin, kalpten oynayın, son moda stil edinmekle oyuncu olunmuyor.” diyerek, yaptığı her proje ile adından söz ettiriyor ve izlettiriyor.

Ege’den medyaya; oyuncu, sunucu, manken transfer eden cast ajansı “Berna Ergin Ajans” ile mucizevi yolculuğu üzerine bir röportaj gerçekleştirdik...


23 Yıl önce başlayan ekran serüveniyle, İzmir’li Cast Ajans sahibi Berna Ergin ile birlikteyiz. Ajans kurmaya nasıl karar verdiniz?

Ege Life | Berna Ergin Ajans

İzmir ve İstanbul’da gerek yayın, gerekse yapımda yer aldığım tüm işlerde, medya sektörünün zor ve keyifli yanlarına şahit oldum. Ekran yolculuğumda bana desteğini eksik etmeyen, çok değerli isimler eşlik etmiştir. Ben de ekranlarda yer almak, hedef ve hayallerine uzanmak isteyen ve çabalarını esirgemeyen herkese, çocuk, yetişkin demeden güvenilir bir danışmanlık, menajerlik hizmeti verme misyonuyla yola çıktım. Ayrıca, erken yaşlarımdan beri tanıdığım çoğu sanatçının, kariyerini yönetebilecek doğru bir menajerinin olmadığını gözlemleme fırsatı da buldum.

Günümüzde ajanslara birçok kişinin şüpheyle yaklaştığı biliniyor. Bir cast ajansını güvenilir kılan şey, sizin farkınız ve ajansınızın sistemi nedir?

Öncelikle, eksiksiz biçimde menajerliğini üstlendiği kişileri ve özellikle aileleri bilgilendirmesi elbette. Biz yenidoğandan 80 yaşa kadromuzla bir aile cast ajansıyız. Karşılıklı güvene, saygıya, hoşgörüye dayalı, hukuki ve maddi yaptırım üzerine kurulu olmayan bir işi yürütüyoruz hep birlikte. Kadromuzu özenle seçiyoruz. Ailemize dahil olmayı isteyen yüzlerce kişi başvuruyor her gün. Detaylı inceleme ve görüşmenin ardından, anlaşma halinde menajerlik hizmeti vermeye başlıyoruz. Butik çalışmanın avantajı bu. Tüm üyelerimizi, ailelerimizi birebir tanıyor; yeni bir proje geldiğinde, en uygun kişileri kısa sürede saptayabiliyoruz. Alanında deneyimli ekibimiz ailelerimizle düzenli iletişim içerisindedir. Medyada herkes için bir yer, bir rol var. Arz ve talep birbirini tuttuğunda ortaya muhteşem işler çıkıyor. İşte bunu gerçekleştirmek için üyelerimin “uçak fobisi mi var?”, “hayvanlarla arası çok mu iyi?”, “uzun saatler çalışabilir mi?”, “iletişim yönü ne kadar kuvvetli?” bunları da bilmeyi seçtim ben.

Ege Life | Berna Ergin Ajans


Üyelerinizin projelere seçilme ve rol alma süreci nasıl işliyor?

Üyelerimiz için 7 yıllık menajerlik hizmetimiz, profesyonel fotoğraf çekimleri ardından hazırlanan kişiye özel tanıtım kartlarıyla başlar. Bünyemize dahil olanların yetenekleri, ilgi alanları, aldıkları eğitimler ve medyada edindikleri tecrübeler veri tabanımızda depolanır; bilgiler düzenli olarak güncellenir. Bazı projelerde, üyelerimiz www.bernaerginajans.com internet sitemizden seçilirken; bazılarında aranan kriterlere uyan üyelerimizin tanıtım kartlarını yönlendiriyoruz. Firma yetkilisi, yapımcı veya yönetmen tarafından seçilen üyemizle irtibat kurup, projeye ilişkin detayları veriyor; mutabakat halinde projeyi hayata geçiriyoruz.

Ege Life | Berna Ergin Ajans

Cast desteğinin yanı sıra ajansınızda eğitim de veriyorsunuz. Berna Ergin Ajans eğitimleri ve eğitmenleri hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Medya sektöründe yerini bulmak, herkesin tanıdığı, aranan o yüz olmak isteyen sayısız hevesli gencimiz, ailemiz var. Mesele, bu kişilerin tam donanımlı hale gelmeden kendilerini çarkın içinde bulması. Bu nedenle sertifikalı Kamera Önü Oyunculuk, Diksiyon ve Hitabet, Kamera Arkası / Senaryo Yazım Teknikleri gibi çeşitli eğitimler vererek, üyelerimize yepyeni fırsatlar sunma, yeni kapılar açma misyonu üstlendik.

Her biri kendi alanında yetkin, duayen isimlerle çalışıyoruz. Hakan Urgancı, Mehmet Gülerbaşlı, Cezmi Baskın gibi. Sonbahar dönemi kurs kayıtlarımız devam ediyor şu anda. Sınıflarımıza talep yüksek. Karma sınıflar oluşturuyor; katılımcılara günlük hayatta, set ortamında karşılaşmaları muhtemel bağlamı sunuyoruz. Sınıflarımızda 10-11 yaştan 60 yaşa katılımcılar bulunuyor. Eğitmenlerimiz her bir katılımcı ile ayrı ayrı ilgileniyor; uygulama ağırlıklı eğitim veriyor. İşimiz, hayatın ta kendisi aslında; hayatınızın her döneminde size yol gösterecek, rehberlik edecek şeyler öğreniyorsunuz.

Ege Life | Berna Ergin Ajans


Reklam, Dizi, Sinema, Katalog çekimi ağırlıklı çalıştığınızı belirtiyorsunuz. Sonbahar-Kış döneminde ne gibi projeler bekliyor bizi?

Cast ajansı olarak hizmet verdiğimiz 5 yıl içerisinde hep kurumsal firmalarla, hepimizin tanıdığı, severek takip ettiği yönetmen ve yapımcılarla çalıştık. Sosyal sorumluluk projeleri bizim için öncelikli öneme sahip. Nihat Odabaşı’nın yönetmenliğini, Mirkelam’ın başrolünü üstlendiği Ford reklam filmi, Dünya Hayvan Hakları Günü için hazırlanan “Temizmama” reklamı bunlardan bazıları. 2018-2019 döneminde de, birbirinden güzel projelerle ekranlarda olacağız. Sinema filmi ve dizi çekimlerinin yoğunlaştığı dönemdeyiz. Çekimleri Foça ve İzmir içinde gerçekleştirilen, Mahsun Kırmızıgül’ün yapımcı ve yönetmenliğini üstlendiği “Mucize Aşk” filmine her yaştan yardımcı oyuncu temin ediyoruz. Binlerce kişi yönlendirdiğimiz projenin çekimleri devam ediyor. Özellikle Foça’da ikamet eden, bize başvuruda bulunan herkes, tüm ailelerimiz, muhteşem bir set tecrübesi yaşama olanağına sahip olacak.


Ege Life | Berna Ergin Ajans


Yine Carat Film’in sahibi ünlü yapımcı Murat Barutçu ile birlikte, muhteşem bir sinema filmine daha imza atıyoruz 2019’da. Önümüzdeki üç ay içinde toplam 4 sinema filmi ve 2 yeni dizinin çekimleri başlıyor. Projelerimize ilişkin tüm detaylar, internet sitemizde ve @bernaerginajans, @bernaergincast Instagram sayfalarımızda ve sosyal medya hesaplarımızda yer alıyor. 

Gerek çocukları için hayatları boyunca hatırlayacakları anılar biriktirmek isteyen, gerekse ünlü olmayı düşleyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle Berna Ergin Ajans olarak, herkese ince eleyip sık dokumalarını tavsiye ediyoruz tabir-i caizse. Bizi araştırın, inceleyin, kullanıcı yorumlarını takip edin diyoruz. Ailelerimiz bizim için çok değerli, en ufak bir soru işaretine dahi yer bırakmıyoruz. Gençlere ilk tavsiyem hayallerinin peşinde koşarken, “güvenliklerini” göz ardı etmemeleri. Bunun dışında başarının; istek, emek, eğitim birlikteliğinden doğduğunu bilmeleri. Doğal yeteneğin kapıları açtığı bir sektör bizimkisi; ancak, eğitimle taçlandırıldığında daha sağlam adımlar atmaktayız.

Ege Life | Berna Ergin Ajans


Son olarak model/oyuncu olmak isteyenlere ve Egelife okurlarına ne söylemek ister Berna Ergin?
Hayatta hiçbir şey imkânsız değildir; gerçekten istediğinde… Kendini tanıman, potansiyelini açığa çıkarman için seni doğru yönlendirebilecek, her daim destekçin olabilecek insanlarla birlikte yürüdüğünde… “Bir kelime kararını, bir duygu hayatını, bir insan seni değiştirebilir”. Benim de teşekkür etmek istediğim isimler var.

Öncelikle eşim, yol arkadaşım… Bana kılavuz, duygularımı kontrol etmeme yardımcı olan; ancak, sınırsızca, korkusuzca her şeyimi paylaştığım… Anlayışı ve adamlığı ile her gün gurur duyduğum, her geçen gün daha fazla sevdiğim…Annem; anne olunca gerçekten anladığım, doyasıya vakit geçirmek ve hiç yanından ayrılmak istemediğim…Alara’m; mucizem, şükrüm, muhteşem bir zamanlama ile ömrüme dahil olanım, canım kızım…Ağabeyim; asil, mantıklı, zeki, temiz yürekli destekçim…Genel koordinatörüm Esra; bana çok benzeyenim, bakışı, duruşu, zarafeti ile ajansımızın her şeyi… Metin yazarı, tatlı dilli, güler yüzlü, mavişi…

Biz bir aileyiz, birbirimize inanmaktan vazgeçmeyen. Bir star olmayı düşleyenlere tavsiyem de şu olacak: kendinize ve ışığınıza inanmaktan asla vazgeçmeyin.Ege Life | Berna Ergin Ajans

BERNA ERGİN AJANS Organizasyon Medya Danışmanlık

İş Tel: 0232 4252508  Cep Tel: 0530 5159212

www.bernaerginajans.com, info@bernaerginajans.com

Adres: 6347 sok no:6 da:1 Berkan Apt Bostanlı / İZMİR  (HSBC BANK SOKAĞI)

 

Yorumlar

Yorum Yap

500