Aslan Kral (THE Lıon Kıng) 2019

 |  || Aslan Kral (THE Lıon Kıng)  2019
1 Ağustos 2019

Aslan Kral (THE Lıon Kıng) 2019

  • 1 Ağustos 2019
  • 725 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Yönetmen : Jon Favreau

Senaryo : Jeff Nathanson, Irene Mecchi, Jonathan Roberts, Linda Woolverton, Brenda Chapman

Oyuncular : Donald Glover, Beyonce Knowles – Carter, James Earl Johnes, Seth Rogen, Chiwetel Ejiofor

Tür : Macera, Animasyon

Ülke : ABD

Süre : 118 Dakika

Disney’in en iyi filmlerinden olarak görülen ve birçok ödül kazanmış, 1993 yılında yayınlanmış olan Aslan Kral animasyonunun yeniden uyarlaması yapımın yönetmenliğini Jon Favreau üstlenmiştir.

Simba, gelecekteki kral olarak doğmuştur. Fakat amcası Scar tarafından tuzağa düşürülür. Muafasa’yı öldüren Scar, Simba’yı bu ölümün Simba yüzünden olduğuna inandırır. Babasının ölümünden kendisini sorumlu görünce Simba, aslan kayalıklarından kaçacaktır. Kaçtığı hayatından uzakta, kendisini tanıştığı yeni arkadaşlarıyla birlikte kendisini Hakuna Matata felsefesine adayacaktır. Fakat en yakın arkadaşı Nala, öldüğü söylenen Simba’yı bulup geri götürmek istediğinde, Simba bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.

Yapımda en çok dikkat çeken unsur görsel gerçeklik… Neredeyse bir belgesel hissi veren film, ilk filmin senaryosu ile neredeyse birebir aynı. Gerçeklik derecesine oranla yüzlerinde hiçbir ifade mevcut olmayan hayvanlar, duyguları seyirciye yansıtmada eksik kalmış olmasıyla yapım birçok eleştiri almış durumda. Öfke ve komedi unsurlarında çok sıkıntı olmasa da gerçekten duygusal sahnelerde, duygu seyirciye ulaşmıyor. Scar’ın veya Simba’nın öfkesi, Timo ve Pumba’nın sahneleri, orijinal serideki kadar etkileyici fakat Simba’nın babasını kaybettiği veya duyduğu suçluluğun yer aldığı sahnelerde, hayvanların yüzündeki ifadesizlik duyguyu aktarılmasını engelliyor.

25 yıl önceki serüveni yeniden takipçileri ve yeni nesille buluşturma amacı güden Disney’in filmdeki en önemli noktayı, Aslan Kral’daki duygu gücü atladığını söylemek mümkün olsa da, yapımın bir hayal kırıklığı olduğu söylenemez. Görsel zenginlik ve bu sıcak hikâyeyi özlemiş olanlar için güzel bir tercih olacağını düşünmekteyim.

 


Yorumlar

Yorum Yap

500