Aşkın Tutkulu Sesi Buika

 |  || Aşkın Tutkulu Sesi Buika
1 Temmuz 2017

Aşkın Tutkulu Sesi Buika

  • 1 Temmuz 2017
  • 530 Görüntülenme
  • 0 YORUM7 Temmuz – Finike - Arykanda Ay Işığı Konseri – Arykanda Antik Tiyatrosu – Saat 21.00
8 Temmuz – Antalya – Arif Nihat Asya Amfi Tiyatrosu – Saat 21.30


İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi Buika, 5 şarkıdan oluşan yepyeni çalışması 'Para Mi (Benim İçin)'nin dünya turnesi kapsamında 7-8 Temmuz'da Antalya'da hayranları ile buluşuyor.


İkinci albümü “Mi Niña Lola” albümü ile İspanyol Müzik Ödülleri'nde “En İyi Prodüksiyon” ve “En İyi İspanyolca Albüm” dallarında, “El Ultimo Trago” albümü ile de “En İyi TropikalAlbüm Grammy”sini kucaklayan Buika, 56. Grammy Ödülleri’nde “La Noche Mas Larga” albümü ile “En İyi Latin Caz Albümü” ve 17. Latin Grammy Ödülleri’nde “Si Volvere” şarkısı ile “En İyi Kayıt” ödülüne aday olmuştu.

Ege Life | Aşkın Tutkulu Sesi Buika

“Vivir Sin Miedo” albümünde kendi şarkılarını yazan Buika; Reggae, Ragga, Flamenko, R&B, Afrobeat ve Gospel'ı muhteşem bir şekilde harmanlıyor. Önceki çalışmalarında da Flamenko ile cazı bir araya getiren sanatçı, Flamenko'yu farklı boyutlara taşıyıp dünya müziğine yepyeni bir tarz kazandırıyor. Buika son çalışması "Para Mi" ile hayranlarına yepyeni şarkılarını sunarken, kariyerinin unutulmaz şarkılarını söyleyerek muhteşem bir müzik şöleni yaşatacak.

İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi Buika, dünyaca ünlü Flamenko gitaristi ‘Manzanita’ya ait “Ni Contigo Ni Sin Ti” coverının da yer aldığı 5 şarkıdan oluşan yepyeni çalışması 'Para Mi (Benim İçin)'nin dünya turnesi kapsamında 7 Temmuz'da 2. Uluslararası Finike Portakal Festivali’nin ardından gerçekleşecek Arykanda Ay Işığı konseri ile Finike Arykanda Antik Tiyatrosu ve 8 Temmuz'da ise Arif Nihat Asya Amfi Tiyatrosu'nda hayranları ile buluşuyor.

Buika Hakkında

"Bir sanatçı sadece şarkı söyleyen ya da resim yapan biri değildir, hayatını sanata dönüştüren kişidir."  Buika

Ege Life | Aşkın Tutkulu Sesi Buika

"Buğulu, katmanlı ve hükmeden bir sesi var, sanki Nina Simone gibi ama daha esnek ve virtüöz."  NEW YORK TIMES

"Buika gibi bir şarkıcı her nesilde ancak bir kez gelir." NEW YORK POST

María Concepción Balboa Buika (Concha Buika), 11 Mayıs 1972 yılında Mayorka adasında Ekvator Ginesi'nden gelen ailesinin hâlen yaşamaya devam ettiği Palma şehrinde dünyaya geldi ve şimdilerde Florida Eyaleti'nde Miami'de yaşıyor. Buika bir şair, şarkıcı, şarkı yazarı ve prodüktör olarak tüm rollerini bir kenara koyarak en değerli rolünü "annelik" olarak tarif ediyor. İçinden geldiği gibi şarkı yazıyor ve İspanyol, Katalan, Portekizli ya da İngiliz farklı farklı kültürlerden müzisyenlerle de çalışarak renkli müziklerini Anoushka Shankar, Chick Korea, Niño Josele, Mariza, Bebo & Chucho Valdes, Luz Casal, Ivan "Melon" Lewis, Jose Luis Perales, Seal, Armando Manzanero, Nelly Furtado, Javier Limon gibi çok özel sanatçılarla ortaya döküyor.

Aslında Buika'ya caz efsanelerinin şarkılarını dinlemeyi aşılayan annesi olmuş, ancak bir yandan da evinin penceresinden geleneksel copla şarkılarını dinliyormuş. Sokaklarda Flamenko çığlıklarıyla büyüyen Buika, ona kimliğini veren tenine işleyen müziklerle kendini buluyormuş.

Mayorka'da barlarda ve kulüplerde şarkılar söyleyen Buika, bu sırada house müzik tarzında bazı dans şarkılarına da vokalleriyle eşlik etmiş. Tiyatro grubu La Fura del Baus ile ünlü "Ombra" uyarlamasında da birlikte çalışmış. 2000 yılında Las Vegas'a gelen Buika, Tina Turner taklidi yaptığı ve ayrıca The Supremes grubunun da canlandırıldığı şovlarından sonra cazın ünlü isimlerinden Rachelle Ferrell'den, The Blue Note Club'ta şarkı söylemesi için teklif almış.

Ege Life | Aşkın Tutkulu Sesi Buika

Madrid'e dönen ve ilk albümü ile yeteneklerini ve becerilerini sergileyen sanatçı 4 farklı prodüktörle kendine özgü bir tarz yakalamayı başarmış. Kariyerini özetlemek pek kolay olmasa da Buika ağzını açıp da şarkı söylemeye başladığında artık herkes "onun gibi şarkı söyleyebilen" biri olmadığını çok iyi biliyor.
 
Javier Limon'un prodüksiyonunu yaptığı ikinci albümü, "MI NIÑA LOLA", İspanyol Müzik Ödülleri'nde, “En İyi Prodüksiyon” ve “En İyi İspanyolca Albüm” dallarındaki ödüllerini kucaklamış. Almanya'da da “Müzik Eleştirmenleri Ödülü” alan sanatçı katıldığı festivallerden olağanüstü bir ilgiyle geri dönmüş. Seyircilerin konserlerini soluksuz izlediği ve eleştirmenlerin yerlere göklere sığdıramadığı Buika hakkında, her konser sonrasında tutku dolu makaleler yazılıyor.

Ege Life | Aşkın Tutkulu Sesi Buika

Buika, üçüncü albümü "Niña de Fuego"; için yine Javier Limón ile iş birliği yapmış. Geleneksel copla şarkılarını tekrar ziyaret ettiği, ilk kez Meksika'nın geleneksel ranchera'larına yer verdiği ve ilk kez kendi kalemiyle ve Javier Limon ile birlikte şarkılar yazdığı bir albüm kaydetmiş. Aşk şarkıları ve daha önemlisi kaybedilen aşklara şarkılar söyleyen Buika, şarkılarını yazarken kendi deneyimlerinden yola çıkıyor, ya da Javier Limón onun için sözler yazıyor. Turnelerdeki yalnız, uzun ve uykusuz gecelerde Buika yeni şarkılar yazıyor. “Buika sadece copla söylüyor.” diyorlar ama bu doğru değil; Buika copla şarkılarını yaşıyor, deneyimliyor, kelimelerle oynuyor, duyguları içiyor ve kulağımıza fısıldıyor.
 
"Niña de Fuego" albümü ile Latin Grammy Ödülleri’ne “Yılın En İyi Albümü” ve “En İyi Prodüksiyon” kategorilerinde aday olan Buika, ödül gecesinde çıplak sesle a capella okuduğu Volver, Volver adlı şarkısıyla akıllara kazınmış.


Ünlü festivallerde de sahne alan Buika, Montreux Caz Festivali’ne de katılırken Arjantin, Helsinki, Oslo, Zürih, Romanya'ya kadar konserleriyle tüm dünyayı geziyor ve Amerika'dan Japonya'ya ve Türkiye'den Brezilya'ya kadar dünyanın her yerinde büyük ilgi görüyor.


Ege Life | Aşkın Tutkulu Sesi Buika

Portekizli ünlü Fado şarkıcısı Mariza'nın albümü Terra için Pequeñas Verdades adlı şarkıda düet yapan Buika, Mírame adlı şarkıda Elefteria Arvanitakis'e eşlik ediyor. Eylül 2009'da yayınlanan, dünyaca ünlü yıldız Nelly Furtado'nun son albümü "Mi Plan"da  ise Furtado'ya, kadınların gücü için yazılmış bir ilahi olan "Fuerte" adlı şarkıda katılıyor. Buika, Latin caz albümü "El Ultimo Trago" albümünde ise Meksikalı efsane şarkıcı Chavela Vargas'a armağan ettiği şarkıları söylüyor.

Pink Martini grubunun da "Splendor in the Grass" albümleri için beraber bir şarkı kaydettikleri Chavela Vargas şarkılarını Latin caz tadında yorumlayan Buika, Meksika'nın büyük efsanesi Vargas'ın şarkılarıyla "En İyi Tropikal Albüm Grammy" ödülünün de sahibi.
 
Mariza, Yasmin Levy, Elefteria Arvanitakis ve tabii ki Buika'nın albümlerinin prodüktörü Javier Limon'un albümü Mujeres de Agua'da muhteşem bir şarkıya imza atan Buika, 2011 senesinde de Seal ile kaydettiği 'You Get Me' şarkısı ile tüm dünyada listelerine de girmiş durumda.

Ege Life | Aşkın Tutkulu Sesi Buika2011'de Pedro Almodovar'ın sansasyonel filmi "La Piel Que Habito" (İçinde Yaşadığım Deri) için küçük bir rol de alarak seslendirdiği şarkılarla da büyük ilgi gören yıldız, Best Of albüm çalışması 'En Mi Piel" ile kariyerinin en güzel şarkılarını bir araya getirdikten sonra yepyeni albümü "La Noche Mas Larga" ile ünlü şarkılara yepyeni yorumlar getiriyor.

Buika 'La Noche Mas Larga' albümünde kendi şarkılarını ve de ‘Siboney’, ‘Ne Me Quite Pas’ ve ‘Throw It Away’ gibi klasik şarkıları seslendiriyor.
 
NPR tarafından dünyanın 50 En Büyük Sesi'nden biri olarak seçilen Buika en iyi şarkılarını bir araya getirdiği "En Mi Piel" albümünden sonra çıkardığı 'La Noche Mas Larga' albümü ile 56. Grammy Ödülleri’nde 'En İyi Latin Caz Albümü'nde aday olmuştu.
 Aşkın tutkulu sesi Buika yepyeni albümü 'Vivir Sin Miedo'da Meshell Ndegeocello ve Jason Mraz ile düet yaptı ve Coldplay, James Blunt gibi isimlerin albümlerini üreten Martin Terefe ile çalıştı.
 
Ege Life | Aşkın Tutkulu Sesi Buika


İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi Buika, dünyaca ünlü Flamenko gitaristi 'Manzanita'ya ait 'Ni Contigo Ni Sin Ti' coverının da yer aldığı 5 şarkıdan oluşan yepyeni çalışması 'Para Mi (Benim İçin)'nin dünya turnesi kapsamında 7 Temmuz'da 2.Uluslararası Finike Portakal Festivali ardından gerçekleşecek Arykanda Ay Işığı konseri ile Finike Arykanda Antik Tiyatrosu ve 8 Temmuz'da Arif Nihat Asya Amfi Tiyatrosu'nda hayranları ile buluşuyor.

Yorumlar

Yorum Yap

500