Asıl Sorun Bizde Yaratamıyoruz

1 Ocak 2011

Asıl Sorun Bizde Yaratamıyoruz

  • 1 Ocak 2011
  • 627 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege Life | Asıl Sorun Bizde YaratamıyoruzTurizm alanındaki en önemli buluşmalardan biri olan ve bu yıl dördüncü kez İZFAŞ, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Hannover-Messe International İstanbul işbirliği ile organize edilen Travel Turkey İzmir 2010 Turizm Fuar ve Konferansı’nın hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen ile 9 – 12 Aralık tarihlerinde dünyanın ve Türkiye’nin farklı destinasyonlarından turizm profesyonellerini ağırlamaya hazırlanan Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’nı ve İZFAŞ olarak yürüttükleri çalışmaları konuştuk.

Mermer ve gelinlik fuarı gibi oturmuş fuarlarda yakaladıkları başarıyı, diğer fuarlara da taşımak istediklerini belirten Doğan İşleyen, “Geçen yıl Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’da bizim için oldukça iyi geçti. Geçen sene turizm fuarı bittikten sonra çok teşekkür aldım. Bazı kuruluşlar adıma özel hediyeler yaptırıp, teşekkür etmeye geldi. Bazıları mail atmış hem teşekkür etmiş hem de bizde katkıda bulunalım dedi. Onları da toplantılarımıza çağırdık. Slovenya, Slovakya gibi ülkelerle çok iyi işler yaptıklarını söyleyen firmalar oldu. Hatta bir tanesi gittiği Sıbistan’da Travel Turkey’den bahsetmiş ve bu ülkeden 4-5 kişilik bir heyet de gelmek istediklerini söylemiş. Hemen onları da davet ettik. Yaptığımız çalışmalarda firmaları, sivil toplum örgütleri ve dernekleri de yanımıza çekmeye özen gösterdik. Artık onlarda katkıda bulunmak için ellerinden geleni yapıyor” diye anlatıyor.   

Travel Turkey için her yıl hedef ülkeleri değiştirdiklerini söyleyen İşleyen, “Özellikle bu yıl içinde tanıtım çalışmalarına ağırlık verdik. İçinde İzmir tanıtım cd de olan bir tanıtım kataloğu da yaptık. Bu katalog ile İsveç’e gidip sunum yaptık Avrupa Acil Tıp Kongresi için. Buradan üç arkadaşımızı gönderdim bu kongre sunumu için İsveç’e. Orada bizim sunumumuz yapılırken İzmir tanıtım cd’miz de gösteriliyor. Sunum bittikten sonra onlar kendi aralarında toplantıya giriyor ve en son kapanışta da tekrar İzmir tanıtım cd’si gösteriliyor. Avrupa Birliği’nin Acil Tıp Birliği başkanını ağırladık İzmir’de. Bir gün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kabul etti, bir günde biz yemeğe götürüp gezdirdik. Dolayısıyla büyük bir ihtimalle Avrupa Acil Tıp Kongresi burada yapılacak ve 75 ülkeden en az 750 yabancı gelecek. Üç gün boyunca İzmir’de konaklayacak, bir de ülkemizden katılacak doktorlar var” cümleleriyle kongre alanında da atılım içerisinde olduklarını ifade ediyor.

İşleyen, mevcut olan doğal taş ve maden kongrelerinin yanına büyük ihtimalle Avrupa Acil Tıp Konferansı’nı da ilave edeceklerini bir kez daha vurgulayarak, tanıtım konusundaki çalışmaları anlatmaya devam ediyor; “Avrupa ve Ortadoğu’da sektörel dergiler var, bu dergilere ilanları veriyorsunuz. Önemli fuarlara gidiyorsunuz. Mesela ben, arkadaşlarımı son dönemde İngiltere, Madrid ve Barselona’ya gönderdim. Oradan Milano, Varşova, Essen’e bütün fuarları gezdirdim. Gezenlerde hep aynı bayan arkadaşlar, değiştirmiyorum gözleri alışsın diye. Firmalar artık şöyle diyor, ‘Siz bütün fuarları geziyorsunuz. İzmir çok ciddi çalışıyor. Bizim fuarımıza Ortadoğulular gelmiyor, sizin fuara en azından ziyaretçi olarak da olsun gelelim ki Ortadoğulular ile tanışalım…’ Tabi tanıtım anlamında her yere yetişemeyiz, bu yüzden temsilcilikleri kullanıyoruz. Yunanistan, Irak ve İran’a temsilcilik verdik. İsrail, Bulgaristan ve Almanya’da zaten temsilciliklerimiz var. İskandinav ülkelerinde bir çalışma yaptık, mesela İsveç’ten 8 tane gelinlik, damatlık ve abiye alabilecek büyük ihracat-ithalat yapan firmalar bulduk. Şimdi onları çekmek için çalışmalar yapıyoruz. Bu sekiz firmayı çağıracağız, üçü bile gelse fark yaratır.”    

Geçen seneden farklı olarak “Onur Konuğu İl” uygulamasını, bu yıl ki turizm fuarında “Partner İller”e dönüştürdüklerini ve ülkemizden Ordu ile Osmaniye yurtdışından ise Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’in “Uluslararası Partner İl” olarak yer alacağını dile getiriyor Doğan Bey. Her yıl büyüyen Travel Turkey İzmir’de “Butik Oteller”, “Macera, Spor, Dalış Turizmi” ve “Sağlık Turizmi” gibi yeni bölümler eklediklerini anlatan İşleyen, “Tayland, Makedonya, Libya, Irak, Tanzanya ve Etiyopya gibi ülkelerin yanı sıra ülkemizden de Doğu Anadolu, Serhat, Karacadağ, Kuzeydoğu Kalkınma Ajansları ile Kapadokya Turizm Birliği’ni de katılımcılarımızın arasına kattık. Biz burada Türkiye mozaiğini de yansıtmaya çalışıyoruz, bu çok önemli. Turizm fuarlarında baktığınızda mesela Fas gelmiş, orada standında bakır işliyor. Bir diğeri çamurdan vazo yapıyor, orada kuruyor satıyor. Kendi kültürlerini ve değerlerini gösteriyorlar” diyerek turizm fuarındaki görselliğin önemini belirtiyor.

Fuarlardan İzmir’e olan katkıyı nasıl daha da arttırırız noktasında ise, fuarlara gelen yabancı sayısının daha artması gerektiğini söyleyen Doğan İşleyen “Sadece gelen yabancı sayısını arttırmak beklenen katkıyı yapmaz İzmir’e. Bu sebeple gelen yabancıların şehirde mutlaka 2 ya da 3 gün konaklamalarını ve dolaşmalarını sağlamamız gerekiyor. Bu anlamda şehrimiz çok büyük bir potansiyele sahip. Agora, Kadifekale hatta içindeki tarihi han, kilise ve sinagoglarıyla Kemeraltı gibi kültürel ve tarihi değerlerimizi tanıtıp, gezdirmemiz gerekiyor. Buraları ihtiyacı olan düzenlemeleri yaparak en kısa zamanda gezdirilebilecek hale getirirsek, İzmir kazanacak” cümleleriyle düşüncelerini dile getiriyor.

İşleyen; İZFAŞ olarak fuarları büyütmek için destek olmak isteyen herkes ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirterek, “Özellikle turizm fuarını 2011’de daha da büyütebilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, önümüzdeki yıl için ‘Çok ciddi bir çalışma yapalım. Mesela turizm fuarına tur operatörleri de geliyor ama aynı zamanda Atlas Jet’in de sahibi olan Jolly Tur’un genel müdürü bu fuara gelse Çeşme’yi 6 ay kapatır. Bize böyle adamlar lazım. Önümüzdeki sene için bu adamlarla bizzat ben bağlantı kuracağım’ dedi. Üstelik bu yıl Travel Turkey İzmir’e Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı getirebilmek için de uğraşıyor. Bunun dışında tanıtımlarımıza yönelik olarak hediyelik eşya tasarladık Travel Turkey’e gelen yabancılara vermek için. Neden? Vitrininde ya da masasında kalıcı bir hatıra olarak dursun ki adam bu fuarı asla aklından çıkaramasın. Arkadaşlara bu yönde ‘Araştırın’ dedim. Sonunda Hisarönü’nden bir kahve fincanı getirdiler, kulp kısmı ayaklı ve gümüşten. Fincan içinden çıkıyor, eski usul. O fincandan bulmuşlar ve gümüşün üzerine Travel Turkey yazılıyor. Tamamen el işçiliği ve anlaştık onlardan yaptırıyoruz. Şimdi Lozan Kapısı’nı, Paraşüt Kulesi’ni yaptırdım, masamda görüyorsunuz. İzmir’de yok diyorlar. İzmir’de sembol olabilecek o kadar çok şey var ki. Asıl sorun bizde, yaratamıyoruz” diyerek tanıtım ve pazarlamanın, sürekli araştırma ve fikir üretmekten geçtiğini ifade ediyor.

İleride Gaziemir’deki yeni fuar alanı da bittikten sonra bazı fuarları da birleştirmek gerekeceğini belirten Doğan Bey, “100 bin metrekare alanı mermerde doldurabilirsiniz. Belki 50-60 bin metrekareyi gelinlikte doldurabilirsiniz. Yine iki yılda bir yapacağımız Auto Show’da belki doldurabilirsiniz. Ama her zaman dolduramazsınız. Mesela bu Gaziemir’deki yeni fuar alanında Travel Turkey’nin yanına Boat Show’u, zeytinyağı ve şarabı getireceğiz. Böylece iş yapabilecek insanlarda kartvizit alışverişi yapacaklar. O zamanda daha başarılı ve kalabalık bir fuar ortaya çıkacak. Yeni projelerimiz var, mesela otel ekipmanları üzerine. Onları da turizm fuarının yanına koymayı düşünüyoruz böylece onlarda büyüyecek. Ondan sonra belki de tek başına yapacağız. İleride mermer fuarında da ürün gruplamasına gitmeyi düşünüyoruz. Belki mermer fuarının içinden de makineyi ayıracağız. Sadece doğal taş olacak, sonra mermer, iş makineleri ve makineler diyeceğiz. Belediye ekipmanları ile ilgili fuarın da tarihini belirleyeceğiz, bu fuar için İstanbullu bir fuar firmasını bekledik ama ses çıkmadı. Artık kimse kusura bakmasın bu fuarı biz yapacağız. 2011’de belediye ekipmanları fuarı olacak. Sadece tarih sıkışıklığı var, onun üzerinde de çalışıyoruz” diyerek ileriye dönük çalışmaları anlatıyor.

Tüm bunların yanı sıra gerileyen ayakkabı fuarının toparlanması için çalışmalar yaptıklarını ve gelinlik fuarındaki gibi yabancılarla buluşturarak, sektörü rahatlatmak istediklerini dile getiren İşleyen, “Yurt dışından bir sürü yabancı çağırdık, sektör temsilcisi de ‘Bu fuara girin, ihracat yapın’ diye çağrı yapıyor. Eğer bu çalışmalarla ayakkabı fuarı da toparlanıp hareketlenirse, bu seferde büyütmek için kolları sıvayacağız. Bir yandan da Minex’in pazarlamasına başladık ve gayet iyi gidiyor. Bu sene ilgi bayağı iyi olacak, zaten bu fuara Balkan ülkelerinden çok katılım oluyor. Polonya, Ukrayna’dan çok gelen oluyor, oralarda çok maden kaynakları var. Kazakistan başta olmak üzere Türki cumhuriyetlere yöneldik, oralarda da tanıtım faaliyetlerine hız verdik. Gelinlik fuarı zaten aldı, başını yürüdü gitti. Hem Avrupa’dan hem de Ortadoğu’dan alıcı var. Şu anda bizim temsilcimiz Kırgızistan’a gitti; oradan da Türkmenistan, Özbekistan ve Rusya’ya… Azerbaycan’da da bir tanıtım yapıldı. If Wedding Fashion’ın yüzde 36’sı İstanbul oldu, İstanbul’un bütün devleri bu fuara girdi. Mermerde zaten 200’ün üstünde firma açıkta kaldı. Bir, içerideki firmaların yeri büyümüyor; iki, bir firma katılmasa da onun yerini bölüp de iki üç firmaya versek diye uğraşıyoruz. Yok, yer yetmiyor! Gaziemir’deki yeni alan açılırsa bu fuarlardaki yer sorunu bakımından çok rahatlayacağız” diyor.

Özellikle bu yıl içinde tanıtım çalışmalarına ağırlık verdik. İçinde İzmir tanıtım cd de olan bir tanıtım kataloğu da yaptık. Bu katalog ile İsveç’e gidip sunum yaptık Avrupa Acil Tıp Kongresi için. Büyük ihtimalle doğal taş ve maden konferanslarının yanına 2011’de bir Avrupa Acil Tıp Konferansı’nı da ekleyeceğiz

“Firmalar artık şöyle diyor, ‘Siz bütün fuarları geziyorsunuz. İzmir çok ciddi çalışıyor. Bizim fuarımıza Ortadoğulular gelmiyor, sizin fuara en azından ziyaretçi olarak da olsun gelelim ki Ortadoğulular ile tanışalım…’ ”

“Gaziemir’deki yeni fuar alanında Travel Turkey’nin yanına Boat Show’u, zeytinyağı ve şarabı getireceğiz. Böylece iş yapabilecek insanlarda kartvizit alışverişi yapacaklar. O zamanda daha başarılı ve kalabalık bir fuar ortaya çıkacak. Yeni projelerimiz var, mesela otel ekipmanları üzerine. Onları da turizm fuarının yanına koyacağız”

“Belediye ekipmanları ile ilgili fuarın da tarihini belirleyeceğiz, bu fuar için İstanbullu bir fuar firmasını bekledik ama ses çıkmadı. Artık kimse kusura bakmasın, biz bu fuarı yapacağız. 2011’de belediye ekipmanları fuarı olacak. Sadece tarih sıkışıklığı var, onun üzerinde de çalışıyoruz”

Yorumlar

Yorum Yap

500