Anadolu’dan Avrupa’ya Bir Azim Hikâyesi: Arda Metin Soyüsü

 |  || Anadolu’dan Avrupa’ya Bir Azim Hikâyesi: Arda Metin Soyüsü
1 Nisan 2019

Anadolu’dan Avrupa’ya Bir Azim Hikâyesi: Arda Metin Soyüsü

  • 1 Nisan 2019
  • 680 Görüntülenme
  • 0 YORUMAnadolu’dan Avrupa’ya Bir Azim Hikâyesi: Arda Metin Soyüsü

Gençliğinin baharında bir işitme engelli: Arda Metin Soyusü. Azmi ve çalışmasını hiçbir zaman elden bırakmayarak hayallerine doğru emin adımlarla giden biri... Soyusü, sekiz ayda İngilizce öğrenerek Erasmus Öğrenim Hareketliliği sınavında büyük bir başarı gösterdi. Başarısından dolayı Engelliler Entegre Yüksekokulu öğrenci temsilcisi seçilerek İngiltere’de seramik alanında eğitim gördü. Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu (EEYO) Seramik Bölümü mezunu Arda Metin Soyusü, Erasmus’a giden ilk işitme engelli birey. İngiltere macerası ve karşılaştığı zorluklardan yola çıkarak kendi öyküsünü kaleme aldığı ‘Mucize Sen Ol’ kitabı ise raflarda yerini aldı. Soyusü’nün bu başarısı herkesi şaşırttı ve kendine hayran bıraktı.

Ege Life | Anadolu’dan Avrupa’ya Bir Azim Hikâyesi: Arda Metin Soyüsü

Çok büyük bir başarı göstererek Erasmus’a giden ilk işitme engelli birey oldunuz. Kısaca bu maceranızdan bahseder misiniz? 

Erasmus sınavını kazandığımı öğrendiğimde, işte bu bir mucize dedim. Çok çalışmıştım. İşitme engelli olduğum için normal insanlar 10.000 kelime ile Türkçe konuşurken, ben 2.000 kelime ile konuşuyordum, buna rağmen yılmadım. Ben de İngilizce öğreneceğim dedim ve işte Erasmus’u kazandığım gündü benim için. Zor aşamalardan sonra İngiltere uçağına bindiğimde ayaklarım titriyordu, İngilizce sadece yazışarak anlaşabiliyordum ve İngiltere’ye inip okulun yurduna geldiğimde insanların yazışarak anlaşmak için fazla vakitleri olmadığını anladım.  Ben çekiniyordum, onlar beni kırmaktan daha çok çekiniyorlardı.  Paniğe kapıldım ve bir hafta sonra geri döndüm; fakat döndüğümün ertesi günü hata ettiğimi anlayıp tekrar İngiltere’ye gittim. Beş ay boyunca zamanım İngiltere metrosunu öğrenmekle ve derslerle geçti. Arkadaşlarımla iletişim kuramıyordum, bu yüzden beni sevmediklerini zannediyordum.  Bir yılbaşı sabahı kapımın altında bütün yurt arkadaşlarımın tebrik kartları olduğunu görünce çok duygulandım, benim yeni yılımı kutluyorlardı. Sonra sıcak bir arkadaşlığımız başladı. 

“BEŞ PARASIZ HAVAALANININ ORTASINDA KALDIM”

Yılbaşı tatili için Türkiye’ye gelmek istediğimde kardan bütün yollar kapanmıştı. Beş parasız havaalanında mahsur kaldım ve “I'm deaf, help me!” diye bağırırken buldum kendimi. İki bayan Türk yolcu bana yardım etti ve sonunda Noel tatili için Türkiye’ye ulaştım. Geriye dönüp baktığımda İngiltere’yi, oradaki arkadaşlarımı ve yurttaki odamı çok özlüyorum. Erasmus bana sadece birey olduğumu hatırlatmadı, bütün dünya insanlarını birleştiren şeyin dil olmadığını yüreklerdeki sevgi olduğunu gösterdi.  Bu yolculukta Anadolu Üniversitesi Rektörümüze, Rektör yardımcısına ve Sayın Zekiye Doğan’a binlerce teşekkür, ailem ve ben adına.

Ege Life | Anadolu’dan Avrupa’ya Bir Azim Hikâyesi: Arda Metin Soyüsü

Erasmus yolculuğunda ne gibi engellerle karşılaştınız?

Erasmus tanışma toplantısına katıldım. Fakat konuşulanları hiç anlamıyordum. Bana yazarak fazla yardımcı olamıyorlardı. Kendimi tam bir sağır gibi hissettim. Kendimi çok yalnız hissediyordum ve korkuyordum. 

“İNGİLİZCE ÖĞRENECEĞİME KİMSE İNANMIYORDU”


İşitme engelli bir birey olarak İngilizceyi nasıl öğrendiniz? 


Üniversite ikinci sınıftaydım ve İngilizce öğrenmeyi çok istiyordum. Bir gün Facebook’ta Amerikalı bir genç kızla tanıştım ve yazışmaya başladım. İngilizceye alışmamı sağladı. Bu arada da ben üniversiteli bir kız öğrenciden, İngilizce ders almaya başladım. İngilizce öğreneceğime hiç kimse inanmıyordu, üç kişi yanımdaydı sadece. Sydney, annem ve babam… İngilizceyi çok seviyor ve gece gündüz çalışıyordum. Ailem baktı ki ben İngilizceyi öğrenebilmeye başladım, bana profesyonel bir hoca buldu. İnanılmaz bir hızla öğreniyordum. Çok iyi bir hocadan İngilizce dersi almaya başlamıştım. Altı ay ders aldığım hocamın desteğiyle ve benim isteğimle, İngilizcem çok ilerledi. Mucizeler yarattık. 

Ege Life | Anadolu’dan Avrupa’ya Bir Azim Hikâyesi: Arda Metin Soyüsü


Engeller karşısında sizi motive eden şey ne oldu?

Engeller karşısında beni motive eden şey “Sevgi ve inanç” oldu. 

“KİTAPTA İÇİMİ DÖKTÜM”

Hayat hikâyenizi anlatan bir kitap yazmışsınız. O süreç nasıl oldu? Kitabı yazarken neler hissettiniz? Neler yaşadınız? 

Benim hikâyem her şeye rağmen engeller oldu hep… Attığım adımlar öylesine büyük ki birçok engelsiz insanın defalarca önüne geçtim 30 yıllık hikâyemde. Duyma, konuşma, toplum içinde var olma, kendini kabul ettirme gibi onlarca engeli bir bir aştım küçücük yaşlarda… Sonraki yıllardaysa cinsel kimliğim engel olmaya başladı bana… Çok yorgundum. Çok yara bere bıraktı hepimizde… İşitme engelli ve eşcinsel olmam benim suçum değildi. Bunlar Allah’ın bana verdiği bir özellik. Herkesin bunu duymasını istedim ve kitap yazmaya başladım… Kitap yazarken içimi döküyordum, rahatlatıyordu beni… Mucizelerin hep var olduğunu düşündüm… 

Ege Life | Anadolu’dan Avrupa’ya Bir Azim Hikâyesi: Arda Metin Soyüsü


Türkiye’de engelli haklarının yeterince gözetildiğini düşünüyor musunuz? 

Türkiye’de engelli haklarının yeterince gözetildiğimi pek düşünmüyorum. Çünkü hissettirmiyorlar ve yaşatmıyorlar… 

Son olarak Ege Life okuyucularına neler söylemek istersiniz ?

Ben dürüstlük taraftarıyım. Bence kimse kimseyi yargılamamalı. Kimin nerede, ne zaman, nasıl böyle bir şeyle karşılayacağını kimse bilemez. Bu yüzden herkesin herkesi mutlu edeceği, yargılamayacağı ve en önemlisi seveceği bir dünya olsun… Mucize olan biziz… Yorumlar

Yorum Yap

500