Alican Albayrak: “İzmir, İnsana Deniz Ve Huzur Katar.”

 | || Alican Albayrak: “İzmir, İnsana Deniz Ve Huzur Katar.”
1 Kasım 2017

Alican Albayrak: “İzmir, İnsana Deniz Ve Huzur Katar.”

 • 1 Kasım 2017
 • 793 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Röportaj: Gizay KAYA

                                                        ALİCAN ALBAYRAK

                          “İZMİR, İNSANA DENİZ VE HUZUR KATAR.”

    Daha önce oynadığı dizileri izlemediğimden, benim aklımda Diğer Yarım dizisindeki imamın mahalle delikanlısı oğlu rolüyle canlanıyor. Halbuki birçok dizide farklı rollere can vermiş genç bir oyuncu var karşımızda.İzmir’de doğup büyüyen Alican Albayrak, gönül verdiği oyunculuk için konservatuvara gitmek amacıyla ayrılmış doğduğu şehirden… Şimdi yine mesleği gereği İstanbul’da yaşıyor; fakat İzmir’den de kopmak niyetinde değil. Samimi bir röportaj gerçekleştirdiğimiz genç oyuncu, henüz yolun başında olsa da idealleri büyük görünüyor. :)


Ege Life | Alican Albayrak: “İzmir, İnsana Deniz Ve Huzur Katar.”


Kendinizi anlatır mısınız bize biraz, Alican Albayrak kimdir?

2 Nisan 1987 İzmir doğumlu, fazlası, eksiği olmayan mesleğini çok seven, sabırlı ve hırslı biriyimdir. 

                                      “İZMİR, İNSANA DENİZ VE HUZUR KATAR.”

İnsan doğduğu yere benzer derler. İzmirli olmanın size kattıkları nedir?

İzmir, insana deniz ve huzur katar. (gülüyor)

Isparta'da konservatuvar eğitiminin ardından Amerika'ya giderek kendinizi geliştirmeye devam etmişsiniz. Bu çeşitliliğin oyunculuğuna etkisi nedir?

Yaptığımız meslek doğrudan insanla ilgili ve her farklı insan bir farklı dünya demek. Bir de ben gezmeyi, yeni yerler görmeyi çok severim.


Ege Life | Alican Albayrak: “İzmir, İnsana Deniz Ve Huzur Katar.”


“Uçurum”, “Diğer Yarım”... Şimdiyse “Savaşçı” dizisiyle seyirciyle buluşuyorsunuz. Hepsi birbirinden çok farklı diziler. Projeleri neye göre tercih ediyorsunuz?

Özellikle farklı roller ve birbirine zıt projeler seçmeye gayret ediyorum. Hem oyun gücümün gelişmesine hem seyircinin ters köşe olmasına fırsat vermek lazım diye düşünüyorum. Sonuçta yaptığımız iş görsele dayalı ve ben de kendimi çok zıt rollerde izlemeyi seviyorum. 

Öğrendiğimiz kadarıyla çocukken pilot olmak istiyormuşsunuz ama sonra tercihiniz oyunculuktan yana olmuş. Buna etken olan ne oldu?

Bir noktada sahne daha ağır bastı diyebilirim. Pilot da olsam mutlu olurdum. Bu konuda keşke yahut iyi ki dediğim bir şey yok. 


Ege Life | Alican Albayrak: “İzmir, İnsana Deniz Ve Huzur Katar.”Peki çocukken pilot olmak isteyen bir oyuncu için askeri oynamak nasıl bir duygu?

Tabii, çok değişik hissettim başta. Askeriyenin içinde olmak, o atmosferi solumak ilginç bir tecrübe oldu. Gerçek pilotlarla tanıştık, oturup sohbet ettik, başlarından geçenleri dinledik hep. Hâlâ çok keyifli diyebilirim.

Savaşçı dizisindeki performansınızla hem yönetmen ve ekip arkadaşlarınızdan hem de seyirciden övgü topluyorsunuz. Bu konuda sizin düşünceleriniz nedir?

Seviyorlar sağolsunlar, ben de elimden geldiğince ilgiye lâyık olmaya çalışıyorum. 

                 “ÇÜNKÜ SAHNE TOZUNU BİR KERE YUTARSINIZ                                                    VE OLAYLAR GELİŞİR…”


Ege Life | Alican Albayrak: “İzmir, İnsana Deniz Ve Huzur Katar.”


Klasik bir soruyla devam edelim... Neden oyunculuk?

Çünkü sahne tozunu bir kere yutarsınız ve olaylar gelişir…

Hayalinizdeki rol nedir?

Bir politikacıyı oynamayı çok isterdim. 

Televizyon dizilerinde rol alıyorsunuz; peki tiyatro sahnesi sizin için nerede duruyor? Sizi tiyatro oyunlarında da izleyebilecek miyiz?

Ben zaten dizi yapmadığım her sezon tiyatro yaptım. Yapmaya da devam edeceğim. Sezon oyunlarını takip edebilirsiniz... :)


Ege Life | Alican Albayrak: “İzmir, İnsana Deniz Ve Huzur Katar.”


Oyunculuğun yanında başka yetenekleriniz var mı? Müzikle yakınlığınız nedir?

Çocukluğumdan beri amatörce bir şeyler çalıyorum. Şahsi kanaatim herkesin ufak tefek de olsa bu işle uğraşması gerektiğidir. Müzik ruhu temizler, dinlendirir. 

Sosyal medyadaki takipçileriniz samimi olmanızdan çok etkileniyorlar. Peki siz sosyal medya hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben sosyal medyayı sadece haber almak ve eğlenmek için kullanıyorum. Çok ciddiye almıyorum açıkçası, sanırım takipçilerim de üslubumu bu yüzden beğendiler. Beraber eğleniyoruz işte... (gülüyor)


Ege Life | Alican Albayrak: “İzmir, İnsana Deniz Ve Huzur Katar.”


Bir sosyal medya mecrasında "Bir şeyi sevince o şeye tutunma huyum var." demişsiniz. Alican Albayrak'ın vazgeçemeyeceği üç şey nedir?

Duruma göre değişir; hatta vazgeçemeyeceğim şeyler 3'ten de fazla diyebilirim.

                                                 “SANSÜR ÖLDÜRÜR.”

Amerika'da eğitim almış biri olarak Türk televizyonu ve Amerikan televizyonunu karşılaştırırsanız, bize ne söylersiniz?


Sansür öldürür. Bu kadar söylesem yeterli.


Ege Life | Alican Albayrak: “İzmir, İnsana Deniz Ve Huzur Katar.”Birçok ünlü isim farklı iş dallarına yatırım yapıyor. Siz de bir kitabevi açmışsınız. Kitabevi açmanızın sebebi neydi?

Ben kitapevini aşırı yoğunluktan dolayı ortağıma devrettim ve çıktım. Çok zor; ama bence müthiş keyifli bir işti. Fakat dizi temposu başka bir iş yapmanıza pek müsaade etmiyor. Yine de hala aklımın bir köşesinde var. Bir gün kaldığım yerden devam edeceğim…

En sevdiğiniz kitap hangisi? Neden?

Ben fantastik edebiyat tutkunuyum. Hiç düşünmeden bu soruya "Yerdeniz Üçlemesi" diyebilirim. 


Ege Life | Alican Albayrak: “İzmir, İnsana Deniz Ve Huzur Katar.”Son olarak, İzmir'de bir projede yer almak ister miydiniz? Ya da sizin İzmir'de hayal ettiğiniz bir çalışmanız var mı?

Memleketimde bir projede olmak çok keyifli olurdu gerçekten. İzmir için yakın zamanda bir mekân açma hayalim de var. Gelişmeler için takipte kalınız. (gülüyor)


Bir İzmirli olarak, İstanbul'da yaşamak zor mu sizin için?

İzmir' den sonra her yer zor; ama yine de çabuk alışırım. İstanbul' u da seviyorum. Bende yeri başkadır İstanbul’un. O şehirde de güzel anılarım var.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz... Son olarak, sizi takip eden sevenlerinize ve Ege Life Dergisi okuyucularına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben teşekkür ederim. Herkese sevgiler... :)


Alican Albayrak Kimdir?

İzmir, Karşıyaka’da ailenin tek çocuğu olarak doğan oyuncu, ortaöğrenimini Özel Ege Lisesi ve Karşıyaka Şemikler Lisesi’nde tamamladı. Isparta‘da Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Oyunculuk Ana Sanat Dalı, Tiyatro Bölümü‘nü bitirdikten sonra, İzmir Devlet Tiyatrosu’nda stajını tamamladı. 2007 yılında Amerika‘da Fringling Academy'de çalışmalara ve eğitimlere katıldı. Ayrıca Devlet Tiyatroları’nda oyunculuk yaptı ve özel oyunculuk dersleri de aldı.


ABD’den döner dönmez ekrana Derin Sular dizisinde “Kuzey” rolüyle giriş yapan Alican Albayrak, 116 bölümden sonra kamera önündeki kariyerine “Uçurum” dizisindeki “Atıl” rolüyle devam etti. “Uçurum” bittikten sonra sağlık sorunları nedeniyle bir sene ara vermek zorunda kalan oyuncu, ekranlara “İnadına Yaşamak” dizisinde “Çekmece Nuri” karakteriyle ve ardından “Diğer Yarım” dizisinde “Poyraz” rolüyle geri döndü. Alican Albayrak, şu anda “Savaşçı” dizisiyle seyiciyle buluşuyor.


Yorumlar

Yorum Yap

500