Akdeniz Arabuluculuk

 |  || Akdeniz Arabuluculuk
1 Eylül 2018

Akdeniz Arabuluculuk

  • 1 Eylül 2018
  • 639 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Akdeniz Arabuluculukİzmirli 6 arabulucu ve avukatın kurduğu Akdeniz Arabuluculuk Merkezi 27.07.2018 tarihinde CHP İzmir Millet Vekili Bedri Serter, İzmir Barosu Başkanı Mustafa Çetin, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Aydoğdu, dergimiz imtiyaz sahibi Hasan Asker ile pek çok arabulucu, avukat ve iş çevresinden çok sayıda davetlinin katıldığı kokteyl ile Bayraklı Ege Sun Plaza’da açıldı. Biz de Akdeniz Arabuluculuk Merkezi’nin kurucu ortaklarından Uzman Arabulucu, Avukat Yüksel Okyay Evren ile arabuluculuk ve Akdeniz Arabuluculuk Merkezi’nin faaliyetleri konusunda konuşma fırsatı bulduk. 


Ege Life | Akdeniz Arabuluculuk


Bize kendinizden ve merkezinizden bahseder misiniz?İzmir Barosuna kayıtlı 16 yıllık avukatım, Okyay&Evren Avukatlık Ofisinin kurucu ortağıyım. Benim gibi diğer ortaklarım da aynı zamanda avukat olup, 2013 yılında arabuluculuk yasasının çıkması ile Türkiye’nin ilk arabulucularından olmuş, sicile kaydolmış kişileriz ve avukatlık mesleğimiz ile birlikte 5 yıldır arabuluculuğun da meslek olarak kabul edilmesi, yaygınlaşması ve etik kurallarının oturtulması amacıyla çalışmaktayız. 


Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezi, Türkiye’nin ilk arabuluculuk merkezlerinden olup, İzmir’in A.Ş. olarak yapılanan ilk arabuluculuk merkeziyiz. Açılışını yaptığımız İzmir merkez ofisimiz ve toplantı salonları olarak kullandığımız Manisa irtibat ofisimizde faaliyet göstermekteyiz. Arabuluculuk nedir? Neden ve ne zaman arabulucuya gidebiliriz ya da gitmeliyiz? Şahısların ya da şirketlerin, yaşadığı bir hukuki uyuşmazlıkta mahkemeye gitmeden ya da gidilmişse dahi yargılama devam ederken, belli teknikler uygulayarak rehberlik eden ve iki tarafı masada tutarak iki tarafın da tatmin olacağı bir çözüm bulmalarını sağlayan arabulucu eşliğinde kendi kararlarını vermeleridir. Arabuluculuk sonucunda imzalanan anlaşma, tüm tarafları bağlayan mahkeme kararı hükmündedir. Bu konuda artık bir dava açılması söz konusu değildir.İlişkilerinizin sürdürülebilir olmasını istiyorsanız, daha az masrafla, çok daha kısa sürede kendi kararınızla sorununuzu çözmek istiyorsanız arabuluculuğa başvurmalısınız. Arabuluculuğa dava devam ederken de dava açmadan da başvurulabilir. Hangi uyuşmazlıklar arabuluculuğa uygundur?Arabuluculuk uzlaştırma ile çok karıştırılıyor, uzlaştırma ceza hukukunda olup arabuluculuk hukuk uyuşmazlıklarında söz konusudur. Kişinin kendi tasarrufu ile yapabileceği her türlü hukuk uyuşmazlığı arabuluculuğa uygundur. Başta şu an dava şartı olarak binlerce uyuşmazlığın çözüldüğü işçi-işveren uyuşmazlıkları olmak üzere, ticaret, kira, alacak borç ilişkileri, miras, boşanmada mal paylaşımı örnek olarak gösterilebilir. 


Ege Life | Akdeniz Arabuluculuk


Kimler arabulucu olabilir? 


Ülkemizde, 5 yıllık kıdemi olan hukukçular 84 saatlik bir temel eğitim alıp, Adalet Bakanlığı’nca açılan sınavda başarılı başarılı olarak arabulucu olabiliyorlar. İzmir’de kurulan bir merkezin adı neden Akdeniz?Aslında Akdeniz’i İzmir’de yaşayan 6 Avukat-Arabulucu kurmuş olsa da tam da Akdeniz’in göbeğinde bulunan Kıbrıs’ta almış olduğumuz Uluslararası Diplomasi (Grasroot) Eğitimi sırasında temelleri atıldı Akdeniz Arabuluculuk Merkezi'nin.  Elbette bu ismi seçerken Akdeniz’i yalnızca bir coğrafi bölge olarak düşünmedik, Akdeniz bir medeniyettir. Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Kurucuları olarak, Akdeniz’in veriminden, iyiliğinden, bereketinden, medeniyetlerinden, güzelliklerinden, duruluğundan ve Halikarnas Balıkçısı’nınifade ettiği gibi “Evet ülkesi.” olmasından etkilenerek ve “Çözümlenmeyecek Uyuşmazlık Yoktur, Yeter ki, Taraflar İstesin.” düşüncesinden hareketle, merkezimize Akdeniz adını uygun bulduk ve çözüm isteyenlerin ilk tercihiyiz diyoruz. Ege Life | Akdeniz Arabuluculuk


Neden Akdeniz’i tercih edelim?Akdeniz’in tüm ortakları ve arabulucu listesinde bulunan tüm arabulucuları aynı etik değerlere sahip olup, konusunda uzman arabuluculardır. Kurumsal yapımız sayesinde tüm Türkiye’de şahıs ve şirketlere hizmet vermekteyiz. 


İzmir ve Manisa ofislerimizde, modern döşenmiş ve arabuluculuğa uygun toplantı salonlarımızda konforlu bir anlaşma ortamı hizmeti vermekteyiz. 


Merkezimizin tüm ortakları arabuluculuktaki yetkinliğini artırmak amacıyla yüzlerce saati bulan arabuluculuk eğitimleri almış ve IMI (International Mediation Institude-Uluslararası Arabuluculuk Enstitüsü) akredite arabulucu olmuştur. IMI dünyada arabulucuların yetkinliği konusunda en güvenilir, kar amacı gütmeyen, bağımsız organizasyon kabul edilmektedir. Bu yetkinliğimiz ve İngilizce, Almanca ve Hollandaca dillerine hakim arabulucularımız ile tüm dünyada arabuluculuk hizmeti vermekteyiz. 


Ayrıca tüm ortaklarımız eğitmen olup, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ve bazılarımız da Uludağ Üniversitesi’nde Arabuluculukta İş Hukuku Uzmanlık pratik eğitimi ve temel eğitimler vermektedir. Ayrıca merkezimizde de uygulama eğitimleri verilmektedir.
 

Yorumlar

Yorum Yap

500