80’ler Modası

1 Ağustos 2017

80’ler Modası

  • 1 Ağustos 2017
  • 748 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Moda tarihinde en zor dönemlerindendir 80’ler. Diğer tüm moda akımları belli bir temel üzerinde şekillenirken 80’lerin bir başlangıcı ya da sonu yok. Örnek vermek gerekirse 40’larda kıyafetler sadeleşip, maskülen bir tarza döndü. Çünkü savaş dönemiydi. 50’lerdeki korseler kadınların az olan erkek nüfusuna kendini beğendirmeye çalışmasındandı. Özgürlüğün yılları olarak bilinen 60’lar modaya cıvıl cıvıl bir akım getirdi. Kadınlar hem şık, hem özgürdü! Ancak 80'lere geldiğimizde uyum ve dengenin neredeyse yok olduğu, estetik algının çöküşe geçtiği, renklerin karmaşaya dönüştüğü ve zevksizliğin doruklarda yaşandığı bir döneme şahit oluyoruz. Çok karmaşık bu dönemin tüm yapıtaşlarını sizler için derledik. Önümüzdeki ay ise, daha eğlenceli olan 90’lar modası ile buradayız!

 

1- Punk Havası, Punk Kafası

 

Ege Life | 80’ler Modası

 

Rengarenk saçlar, ürkütücü takılar, deri pantolonlar ve gotik tarz makyajlarla gençler kendilerine ayrılan sınırların dışına çıkmadan, aşırı bir yaşam sürüyorlardı. Madonna ile ortaya çıkan yüksek bel, kıvrık dar paça pantolon, zımbalı montlar ve permalı saçlar dönemin en tarz unsurları olarak görülüyordu.

 

2-Frapan Kadınlar

 

Ege Life | 80’ler Modası

 

80’lerin anahtarlarından biri zenginliği dışa vurmak olunca, kadınlarda kabarık saçlar, kaba kürkler, yarasa kollar, aşırı vatkalı omuzlar oldukça ama oldukça modaydı. Renkler elbette parlak, altın ve dore idi. Dönemin stil ikonu Lady Diana olunca gelinliği herkes tarafından taklit edildi ve karpuz kol onun sayesinde moda literatüründe zirve yaptı.

 

3- Yüksek Omuzlar, Bol Vatka

 

Ege Life | 80’ler Modası

 

Dönem boyunca herkes tarafından çokça kullanılan vatka, kadınların kullanması gereken tek şeymişçesine yüceltildi. Üç kat vatka arasında boyunlar kaybolur, kafalar küçücük kalırdı. Dönemin abartı merakından nasibini alan vatka, kabarık saçla birleştirilerek korkunç görüntüler verirdi. 80’lerin olmazsa olmazıyken şimdilerde de az az kendisini görüyor gibiyiz.

 

4- Patlayan Renkler

 

Ege Life | 80’ler Modası

 

Tabii o zaman bu renklere “neon” denmiyor, fosforlu diye anılıyordu. Fosforlu yeşil bir bluzun altına rengarenk desenli tayt, kırmızı ayakkabı, aksesuarlı kot mont, pembe tozluklar, sarı çanta… Okurken bile iç gıcıklandıran bu kombin, dönemin en tarz kombinlerinden kabul ediliyordu. Kafalar oldukça karışık… :)

 

5- 80'ler Erkeği

 

Ege Life | 80’ler Modası

 

İş kıyafetleri, 70'lerden sonra ilk kez ince çizgi tarzına geçiş yapmıştır. 30-40 yıllarına nazaran daha dar ve şık görünen bu takımlarla birlikte, takım içine giyilen yelekler moda oldu. Erkek tarzının spor giyimde oldukça korkutucu bir noktaya ulaşması gözleri kanatırken, her gün işe gidilmesi kurtarıcı bir nokta olmuştur diyebiliriz.

 

6- Ayakkabılar

 

Ege Life | 80’ler Modası

 

Kadın ayakkabıları, 50li yılların başında tutulan hallerine dönerek sivri uçlu, çivi topuk bir hal aldı. Dönem kadınları için en güzel ayakkabılar elbette (!) renkli ve yüksek topuklu olanlardı. Karmaşık desenler, parlak topuklu ayakkabılar bu ayakkabıların içindeki çoraplar ve topuklu ayakkabıların üzerine indirilen zıt renkteki tozluklar tercih ediliyordu. 80'lerin sonlarına doğru renkli, transparan ve plastik tabanlı ayakkabılar da ortaya çıktı.  

 

 

 


Yorumlar

Yorum Yap

500