70'ler Modasının En İyi 10 Trendi Bazı moda trendleri öyle çok seviliyor öyle çok kullanılıyor ki; zamansız olmayı başarabiliyor. Böylece geçmişte tre

 |  || 70'ler Modasının En İyi 10 Trendi Bazı moda trendleri öyle çok seviliyor öyle çok kullanılıyor ki; zamansız olmayı başarabiliyor. Böylece geçmişte tre
1 Temmuz 2017

70'ler Modasının En İyi 10 Trendi Bazı moda trendleri öyle çok seviliyor öyle çok kullanılıyor ki; zamansız olmayı başarabiliyor. Böylece geçmişte tre

  • 1 Temmuz 2017
  • 604 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Bazı moda trendleri öyle çok seviliyor öyle çok kullanılıyor ki; zamansız olmayı başarabiliyor. Böylece geçmişte trend olmuş pek çok akım günümüzde yeniden sahneye çıkabiliyor. Bu ay sizler için pek çok farklı tarz sınıflandırmasına sahip 70'ler modasını ele aldık. Bohem hippiler, ispanyol paçalar, tüyler, danteller ve disko tarzı bu dönemde oldukça ön plandaydı. Son zamanlarda da pek çoğu ünlü tasarımcılar tarafından geri döndürülüyor. Bakın bugün karşımıza çıkmayı başaran trendlerden hangileri 70'lerden geliyor!


Unutmadan önümüzdeki ay 80’ler Modasını kaçırmayın!


Ege Life | 70'ler Modasının En İyi 10 Trendi Bazı moda trendleri öyle çok seviliyor öyle çok kullanılıyor ki; zamansız olmayı başarabiliyor. Böylece geçmişte tre

1.Platform Topuklar


Platform topuklar, 70’li yıllarda, özellikle tuhaf stillere eğilimli kadınların bir numarası oldu. Ahşap, mantar ve plastikten üretilen bu kaba topuklar, her çeşit gösterişli renkte ve şekilde tasarlanıyordu. O zamanlar David Bowie tarafından sıkça kullanılırken, şimdilerde de Lady Gaga bu modayı sürdürüyor.


2.Tulumlar


70’lerin moda literatüründe tulumlar oldukça eşsiz bir yere sahiptir. Şaşırtıcı şekilde tasarımları filmlerdeki hapishane tulumlarından esinlenilerek yapılmıştır. Gece giyilebilecek tulumlar ipekli, parlak kumaşlardan üretilirken, günlük tulumlar ise denim, pamuklu ve likralı kumaşlardan üretiliyordu. 70’lerde kesim ve tarz çok sınırlı olmakla birlilte tasarımcılar sadece sıkılık üzerinde duruyordu. Günümüz modasında tulumun yeri su götürmez bir gerçek! Özellikle Jennifer Lopez'in tulum konusunda oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.


3.Batik 


Günümüze kadar devam etmeyi başarabilmiş bir trend olan batik, 70’lerin hippi tarzı ile ortaya çıktı ve Jimi Hendrix sahnelerinde batik tişörtler giyince, batik trendi zirveyi gördü. İnsanlar kendi kravat, çanta hatta saç bantlarını batik yöntemiyle istedikleri renklere getirebiliyorlardı. Günümüz hippi tarzında da batik oldukça yer buluyor.


4.Uzay Elbiseleri


60’lı yıllardaki kadar yoğun olmamakla birlikte 70’li yıllarda tasarımcılar "fütüristik" diye adlandırdığımız tarzda uzay elbiseleri tasarladılar. (Elbette astronot kıyafeti değil!) Beyaz vinil, parlak renkler ve metalik gri renklerde üretilen kıyafetler şimdilerde yok desek yalan olur. Zira bu yıl favoriler arasında metalik renkler üst sıralardaydı.


5.Şapkalar


Disket şapkalar 70’lerde çok önemli bir modaydı. Kadınlar elbiseleri ile birebir eşleşen rengârenk şapkalar tercih ediyordu. Bazı şapkalarda çiçekler, tüller, yapraklar kullanılırken, bazıları sade kurdeleli olarak üretiliyordu. Günümüzde de modaya uygun malzeme, şekil ve renkte, farklı temalarda şapkalar bulmak mümkün.


6.Zımbalı Kemerler


70’li yılların 'punk rock' stilinde oldukça ön planda olan kemerler ve tabii ki zımbalar, 2000’li yıllarda bazı gençlik dizilerinde kullanılmaya başlanınca asıl büyük patlamayı yaşadı. Günümüzde de kombinlerde yıldız parça olmayı başaran zımbalar sadece kemerlerde kalmadı ve tüm kıyafetlere sıçradı.


7.Zikzak Çizgiler (Chevron Şerit)


70’li yılların oldukça ünlü bir moda trendi olan chevron şeritler, çok renkli, siyah-beyaz ve bir rengin farklı tonlarında üretiliyordu. Midi ve maksi elbiselerde sıkça görülen desen, vücudun kötü taraflarını gizliyordu. Şimdilerde sektör değiştirip kıyafetlerden ofis malzemelerine geçti.


8.İspanyol Paça


Başlangıçta hippilerin popüleri olan model hippi akımının rahat atmosferini temsil ediyordu. Erkekler tarafından da tercih edilen ispanyol paçalar, yüksek belli pantolonlarda bir akım haline gelmişti. Günümüzde sıkça karşılaştığımız ispanyol paça Hillary Duff ile 2000’li yıllarda dönüş yaşamıştı.


9.Maxi Elbiseler


70’lerde görülen neo-feminist hareket ve hippi kültürüne uygun bir elbise modeli olan maksi boy elbiselerin tasarımında doğa, tanrıçalar ve folklorik moda trendleri gibi temalara odaklanıldı.


Doğal malzemelerden yapılan bu elbiseler dantel süsleri ile 30’lardan esinlenilmiş parçalardı. 2017 yazının da favorilerinden olan desenli maksi elbiseler geçmişten günümüze gelmeyi başarmış parçalardan.


10.Geniş Yakalar


Eski denince ilk akla gelen bu yaka stili, 70’lerde erkekler tarafından oldukça rağbet gördü. Bu gömlekleri kullanan erkekler tarz addedilir ve son derece çekici görülürdü. 70’li yıllarda patlayan geniş yakalar şık bir görünümden çok kostüm etkisi yaratıyordu.


Kaynak: http://topyaps.com/top-10-fashion-trends-of-the-70s

http://www.goodhousekeeping.com/beauty/fashion/g3583/worst-70s-fashion-trends/?slide=17

Yorumlar

Yorum Yap

500